متوسط کریپتو پدیا

آپدیت شانگهای اتریوم چیست؟ ارتقای Shanghai چه پیامد‌هایی دارد؟

پس از تغییر مکانیسم اتریوم به گواه اثبات سهام، بروزرسانی شانگهای (Shanghai) یکی از تغییراتی است که سپرده‌گذاران یا استیک‌کنندگان این ارز دیجیتال منتظرش بودند. جدا از پیامدهای این بروزرسانی برای سپرده‌گذاری یا استیکینگ (Staking)، احتمالا اثراتی در تقاضای بازار اتریوم نیز خواهد داشت؛ بنابراین چه سپرده‌گذار یا هولدر اتریوم باشید و چه قصد سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال را داشته باشید، باید بدانید که این به‌روزرسانی چه کارهایی انجام خواهد داد و چه اثری بر پورتفولیو یا سبد سرمایه‌گذاری شما خواهد داشت. در این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید تا بروزرسانی شانگهای اتریوم و نتایج احتمالی آن را بررسی کنیم.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن
نکات مهم مقاله:
🔹 پس از به‌روزرسانی شانگهای اتریوم کاربران می‌توانند اتر‌های استیک شده در شبکه را آزاد کنند.
🔹 آپدیت شانگهای که قرار بود در مارس ۲۰۲۳ (اواخر زمستان ۱۴۰۱) انجام شود، در ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین ۱۴۰۲) انجام شد.
🔹 این بروزرسانی احتمالا درصد اتریوم آزاد شده نسبت به کل عرضه آن را تغییر خواهد داد و در نتیجه، ممکن است عرضه و تقاضای بازار اتریوم را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
این مقاله در ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شد.

آپدیت شانگهای اتریوم چیست؟

آپدیت شانگهای
منبع: miro.medium.com

آپدیت شانگهای یک به‌روزرسانی در شبکه اتریوم است که کاربران می‌توانند اترهای استیک و قفل‌شده خود را آزاد کنند. در ماه سپتامبر ۲۰۲۲، تغییر الگوریتم اجماع اتریوم به گواه اثبات سهام با موفقیت انجام شد. قبل از این تغییر، اتریوم برای پردازش و اعتبارسنجی تراکنش‌ها از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) و مکانیسم استخراج استفاده می‌کرد. در نتیجه الان کاربرانی که می‌خواهند در اعتبارسنجی شبکه مشارکت کنند، به جای حل کردن پازل‌های محاسباتی با تجهیزات ماینینگ، باید ۳۲ واحد اتریوم یا اتر (ETH) را استیک کنند.

پس از اجرای بروزرسانی مرج (Merge) که در آن شبکه اصلی اتریوم با بیکن چین (Beacon Chain) ترکیب شد، کاربران دیگر نتوانستند اتریوم‌های استیک‌شده خود را آزاد کنند. به‌روزرسانی شانگهای اتریوم  که در قالب پروپوزال EIP-4895 ارائه شد، با اضافه کردن قابلیت برداشت سرمایه‌های سپرده‌گذاری شده، این مشکل را حل خواهد کرد. در روز ۵ ژانویه ۲۰۲۳ (۱۵ دی)، توسعه‌دهندگان اتریوم به توافق رسیدند که این به‌روزرسانی را در ماه مارس ۲۰۲۳ به‌عنوان یک هارد فورک در شبکه اجرا کنند. در اواخر ماه فوریه ۲۰۲۳، کاربران می‌توانند بروزرسانی Shanghai را در یک شبکه تست عمومی آزمایش کنند. بالاخره به‌روزرسانی شانگهای اتریوم در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ انجام شد.

سپرده‌گذاری یا استیکینگ اتریوم چیست؟

استیکینگ اتریوم
منبع: bitcoinira.com

با تغییر الگوریتم اتریوم به PoS، کاربران می‌توانند اتریوم‌های خود را سپرده‌گذاری کرده و در اجماع شبکه مشارکت کنند. الگوریتم PoS جایگزینی برای سیستم پرمصرف استخراج PoW است که شبکه‌هایی مثل بیت کوین از آن استفاده می‌کنند. کاربران می‌توانند با قفل کردن موقت ۳۲ اتریوم خود در شبکه، یک نود (گره) اعتبارسنجی راه‌اندازی کنند و به امنیت شبکه و اعتبارسنجی تراکنش‌ها کمک کنند.

اعتبارسنج‌ها، بلاک‌های جدید ساخته شده توسط اعتبارسنج‌های دیگر در شبکه را دریافت می‌کنند. پس از بررسی تراکنش‌ها و امضای بلاک، درستی و اعتبار آن بلاک توسط اعتبارسنج تایید می‌شود. پس از اجرای به‌روزرسانی شانگهای، سپرده‌گذاران می‌توانند اتریوم‌های قفل شده خود را آزاد کنند. از زمان راه‌اندازی بیکن چین در دسامبر ۲۰۲۰، برداشت اتریوم‌های قفل شده ممکن نبود.

به‌روزرسانی شانگهای اتریوم چه پیامدهایی برای کاربران و سرمایه‌گذاران اتریوم خواهد داشت؟

پیامدهای بروزرسانی شانگهای اتریوم
منبع: ‌playtoearn.net

پیامدها و اثرات دقیق بروزرسانی Shanghai به موقعیت شما بستگی دارد. اگر شما مستقیما در شبکه اتریوم  یا در پلتفرم‌های دیگر اتریوم استیک کرده‌اید، بعد از این بروزرسانی می‌توانید سرمایه خود را برداشت کنید. توجه کنید که همه افراد ۳۲ اتریوم خود را مستقیما در شبکه سپرده‌گذاری نکرده‌اند و بسیاری از کاربران مقداری از اتریوم‌های خود را در پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ (Liquid Staking) سپرده‌گذاری کرده‌اند.

برای معامله‌گرها، مهمترین سوالی که پیش می‌آید تاثیر احتمالی آپدیت شانگهای بر قیمت اتریوم است. البته هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد. طبق داده‌های سایت Staking Rewards، در حال حاضر ۱۵.۵۷ درصد از کل توکن‌های اتریوم استیک شده‌اند. با فراهم شدن امکان برداشت، مقدار قابل‌توجهی نقدینگی آزاد خواهد شد و سپرده‌گذاران اتریوم قدرت این را خواهند داشت که اتریوم‌های خود را آزاد کرده و بفروشند. معامله‌گران و سرمایه‌‌گذاران حتما باید درصد اتریوم‌های آزاد شده نسبت به کل عرضه را زیر نظر داشته باشند.

از طرف دیگر، استیک مستقیم در شبکه اتریوم برای کاربران جذاب‌تر است؛ چون نقدینگی اتریوم بهبود پیدا کرده است. کسانی که تمایلی به استفاده از پروتکل‌های لیکویید استیکینگ ندارند، بعد از به‌روزرسانی این فرصت را خواهند داشت که ETHهای خود را در خود شبکه اتریوم استیک کنند. با توجه به بهبود شرایط استیکینگ، این می‌تواند باعث افزایش تقاضا برای اتریوم شود.

درمورد کاربرانی که هولدر توکن‌های بومی پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ هستند، به‌روزرسانی شانگهای ممکن است روی قیمت این توکن‌ها اثرگذار باشد. چون باز شدن برداشت‌های اتریوم، کاربرد پلتفرم‌های لیکویید استیکینگ اتریوم را از بین می‌برد.

در کل فعال شدن امکان برداشت سپرده‌گذاری‌ها منجر به آزادی بیشتر در بازار اتریوم می‌شود و هولدرهای اتریوم می‌توانند با واکنش به عرضه و تقاضای استیکینگ، در بازار تعادل ایجاد کنند. این یک پیامد مثبت است، چون باعث کاهش اثرات کنترل مصنوعی قیمت و عرضه در گردش اتریوم می‌شود.

آخرین اخبار ارتقای شانگهای اتریوم

در این بخش مهم‌ترین و جدیدترین اخبار مربوط به آپدیت شانگهای اتریوم را به‌صورت دوره‌ای قرار می‌دهیم.

آپدیت بهمن ۱۴۰۱

تیم بنیاد اتریوم در ۱۰ فوریه ۲۰۲۳ (۲۱ بهمن ۱۴۰۱) از فورک شاپلا (Shapella fork) به‌عنوان یکی از گام‌های هاردفورک شانگهای نام برده است. شاپلا مخفف دو کلمه شانگهای (Shanghai) و کاپلا (Capella) است. شاپلا هم‌اکنون در شبکه آزمایشی ژجیانگ (Zhejiang) برداشت اتر را شبیه‌سازی می‌کند و بزودی آخرین آزمون و خطاها را تجربه خواهد کرد. این فورک امکان برداشت کامل اترهای استیک‌شده را فراهم می‌‌کند.

فروردین ۱۴۰۲

به‌روزرسانی شانگهای در بامداد ۲۴ فروردین ۱۴۰۲ با موفقیت انجام شد. با پیاده‌سازی این هاردفورک، ولیدیتورهای اتریوم می‌توانند اترهایی را که پیش از این در بیکن چین استیک کرده‌اند، برداشت کنند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ (FAQ)
  • آپدیت شانگهای چیست؟
    شانگهای یک به‌روزرسانی در شبکه اتریوم است که به‌صورت هاردفورک انجام شد. در این به‌روزرسانی امکان برداشت اترهایی که تا قبل از این در بیکن چین استیک شده بود، فراهم شد.
  • به‌روزرسانی Shanghai چه تاثیری بر قیمت اتر دارد؟
    اثرگذاری آپدیت شانگهای بر قیمت ETH نیازمند بررسی است، اما با توجه به آزاد شدن اترهای استیک‌شده، امکان ایجاد نوسان در قیمت اتر برای یک بازه مشخص وجود دارد. باید درصد اتریوم‌های آزاد شده نسبت به کل عرضه را زیر نظر داشت.

جمع‌بندی

به‌روزرسانی شانگهای اتریوم یک قابلیت بسیار مهمی را برای سپرده‌گذاران اتریوم یا کسانی که قصد استیک اتریوم را دارند، ارائه خواهد کرد. در کنار بروزرسانی Merge، آپدیت شانگهای برای کاربرانی که صبورانه منتظر یک مکانیسم PoS کاملا کاربردی بودند، یکی از ایده‌آل‌ترین ویژگی‌هاست. دقیقا مشخص نیست که این به‌روزرسانی چه اثراتی بر بازار اتریوم خواهد داشت اما بهتر است هر کسی که با اتریوم سروکار دارد، آپدیت شانگهای را به خوبی درک کند و از پروپوزال‌های آن آگاه باشد. نظر شما درباره آپدیت Shanghai و پیامدهای آن برای بازار اتریوم چیست؟ لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
academy.binance

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا