اخبار خارجی

توسعه دهنده اتریوم تایید کرد؛ فاز اول اتریوم ۲.۰ تا ۲ ماه دیگر عرضه می شود

طبق گفته یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم ۲.۰ این به‌روزرسانی به تاخیر افتاده بلاک چین اتریوم برای عرضه در ماه نوامبر ۲۰۲۰ (آبان یا اوایل آذر ماه) برنامه‌ریزی شده است.

رائول جوردن (Raul Jordan) در پست بلاگ اخیر خود در خصوص به‌روزرسانی اتریوم ۲.۰ گفته است که اصلاحات مختلفی در خصوص تجربه کاربری و بررسی‌های امنیتی باید انجام شود و به نظر می‌رسد ماه نوامبر زمان مناسبی برای عرضه اتریوم ۲.۰ است.

اتریوم ۲.۰ که به‌روزرسانی اصلی بلاک چین اتریوم است به زودی عرضه نمی‌شود. بلاک چین کنونی اتریوم از ۱۴ تراکنش در هر ثانیه پشتیبانی می‌کند. استفاده از این شبکه به ۹۷ درصد ظرفیت خود رسیده است و میانگین کارمزد تراکنش‌های اتریوم در حال رکوردشکنی است.

رشد دیفای نیز باعث تشدید شرایط کنونی شده است. گفتنی است طی سه ماه گذشته تقریبا ۸ میلیارد دلار وارد این عرصه شده است. این موضوع باعث شده است اتریوم به نهایت ظرفیت خود نزدیک شود و پردازش تراکنش‌های کوچک بسیار گران شود.

هرچند، اتریوم ۲.۰ وعده حل این مشکل را داده است. ویتالیک بوترین موسس اتریوم مدعی است که نسخه جدید بلاک چین اتریوم خواهد توانست تا ۱۰۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این به‌روزرسانی هم‌چنین بلاک چین اتریوم را از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام انتقال خواهد داد.

اما اتریوم ۲.۰ که سال‌ها است در دست توسعه قرار دارد با تاخیرهای مکرر مواجه شده است. جاستین دریک محقق بنیاد اتریوم در ماه جولای گفته بود زمانبندی عرضه در ماه نوامبر بسیار بلندپروازانه است. وی گفت ماه ژانویه ۲۰۲۱ زمان محتمل‌تری برای عرضه است، هرچند بوترین و سایر توسعه‌دهندگان با این حرف مخالف بوده‌اند.

اتریوم ۲.۰

چه اقداماتی باقی مانده است؟

در حال حاضر، اتریوم ۲.۰ در مرحله شبکه آزمایشی مدالا قرار دارد. مدالا یک شبکه عمومی است که توسط بنیاد اتریوم ایجاد شده است و به عنوان فاز آزمایشی قبل از عرضه شبکه اصلی عمل می‌کند. این شبکه آزمایشی در ماه آگوست از دسترس خارج شد، اما اخیرا اصلاح شده است و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

تیم توسعه‌دهنده از شرکت امنیتی Trail of Bits استفاده خواهد کرد تا حسابرسی امنیتی دوم کلاینت Prysm را انجام دهد. برای حسابرسی اول از Quantstamp استفاده شده بود. جوردن در این خصوص گفت:

به منظور بهینه‌سازی بیشتر، گاهی اوقات مشخصات فنی به‌روزرسانی را تغییر می‌دهیم و این حسابرسی به ما کمک خواهد کرد تا امنیت رویکرد خود را تعیین کنیم.

وی افزود:

برای ورود به شبکه اصلی، دو مرحله حسابرسی کامل کلاینت اتریوم ۲.۰ برای امنیت استیک‌کنندگان ضروری و مهم است. این موضوع برای شناسایی روش‌های بهبود کلاینت با بهترین کد نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برای شفافیت بیشتر، تیم توسعه‌دهنده فهرستی از اقدامات را منتشر کرده است که برای عرضه شبکه اصلی اتریوم ۲.۰ باید انجام شوند. این اقدامات عبارتند از:

  • حسابرسی امنیتی دوم
  • پیاده‌سازی استاندارد اتریوم ۲.۰ در Prysm برای تعامل‌پذیری کلاینت
  • فراهم‌سازی خروج‌های داوطلبانه در Prysm
  • یک رابط کاربری کامل و جامع برای Prysm
  • فاز تستینگ (Fuzz testing) و اصلاح باگ‌های نهم قبل از عرضه شبکه اصلی
  • بهبودهای اسلشینگ
  • فرمت محافظت اسلشینگ برای انتقال کلیدها بین کلاینت‌های اتریوم ۲.۰
منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا