متوسط مقالات عمومی

معرفی ۳ راهکار جدید برای حل مشکل افزایش کارمزدهای اتریوم !

ماینرهای اتریوم (Ethereum) در یک ساعت ۵۰۰ هزار دلار کارمزد به دست آوردند و این نگرانی در مورد پایداری این شبکه را افزایش داد. کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم اخیراً به رکورد ساعتی جدیدی رسیده است. این خبر ممکن است برای ماینرهای آن که درآمدشان با توجه به این افزایش، بسیار زیاد شده است، خوشحال کننده باشد. با این حال، این اتفاق سبب هشداری به کاربران برای پایداری این شبکه در حال گسترش دارد. گرچه به نظر می رسد دیفای منجر به یک سیر صعودی برای اترویم شود، اما به نظر می‌رسد دلیل اصلی مشکلات فنی آن نیز باشد.

در حالی که این هزینه‌های زیاد کارمزد همچنان جزو مشکلات اصلی اتریوم به حساب ‌می‌آیند، اما به تازگی راه‌حل‌هایی برای این مشکل به وجود آمده است. در این مقاله به بررسی ۳ راهکار مهم برای حل این مشکل خواهیم پرداخت.

۱. آیا شبکه OMG مشکل کارمزدهای اتریوم را حل خواهد کرد؟

اتریوم کارمزد تراکنش گس جیوه omg loopring zksync

اول باید بدانید که، شبکه OMG به دنبال تبدیل شدن به بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز (DEX) جهان است که به کاربران امکان ‌دهد تقریباً هر دارایی را بین مرزها و حتی بین غول‌های موجود درگاه پرداخت مانند PayPal و Alipay انتقال دهند. چارچوب اساسی این شبکه را ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) و یکی از طراحان اتریوم به نام جوزف پون (Joseph Poon)، طراحی کرده‌اند.

این شبکه که اخیرا نسخه بتا آن منتشر شده دارای یک هدف بسیار مهم است. این هدف، امکان انتقال اتریوم و توکن‌های با استاندارد ERC20 با یک سوم هزینه معمول آنها است. در حال حاضر در بلاک چین اتریوم امکان پردازش ۱۴ تا ۲۰ تراکنش در ثانیه وجود دارد. در مقابل شبکه OMG می‌تواند تا ۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

مدیر ارشد فناوری تتر (Tether) در بیانیه‌ای به نکته اشاره داشته است که:

با انتقال USDt به شبکه OMG، ما در هزینه‌ها صرفه جویی می‌کنیم، بهبود عملکرد را افزایش می‌دهیم و فشار را از روی شبکه اصلی کم می‌کنیم.

ادغام بین تتر و شبکه OMG منجر به کاهش زمان تأیید و ارائه سریع‌تر خدمات پرداخت می‌شود؛ در حالی که هزینه‌ها بدون به خطر انداختن امنیت داخلی شبکه کاهش می‌یابد. جداسازی تراکنش‌های لایه دوم اتریوم، مانند کاری که شبکه OMG انجام می‌دهد، می‌تواند راه‌حلی برای مشکل مقیاس‌پذیری این شبکه و در نتیجه کاهش کارمزدهای روی این شبکه شود.

مدیر ارشد عملیاتی OMG، استیفن مک‌نامارا (Stephen McNamara) در مصاحبه‌ای با سایت Cointelegraph، چگونگی کاهش کارمزدهای اتریوم توسط این شبکه را این گونه توصیف کرد:

شبکه OMG از انتقال سریع ، ارزان و ایمن اتریوم و هر توکن ERC20 پشتیبانی می‌کند. با انتقال توکن‌ها به شبکه OMG، سایر قراردادهای هوشمند آزمایشی و گران قیمت دیگر نیز می‌توانند از لایه یک استفاده کنند. ملحق شدن به شبکه OMG هزینه تراکنش‌ها را به اندازه بسیار زیادی کاهش می‌دهد و در کمترین زمان ممکن و با امنیت شبکه اتریوم، تمامی تراکنش‌ها تایید می‌شوند.

۲. راه‌حل zkSync برای حل مشکل کارمزدهای اتریوم

اتریوم کارمزد تراکنش گس جیوه omg loopring zksync

zkSync یک پروتکل بدون نیاز به اعتماد برای مقیاس پذیری و کم ‌کردن کارمزدها در اتریوم است. این پروتکل از گواه اثبات با دانش صفر (Zero Knowledge Proof) و دسترسی به اطلاعات روی زنجیره اصلی (OCDA) استفاده می‌کند تا وجوه کاربران به همان اندازه که در شبکه اصلی است امنیت داشته باشد.

در حالی که امنیت اولویت اصلی این پروتکل است، اما تجربه کاربری در طراحی zkSync نقش اساسی دارد. در حال حاضر کارمزدهای گس شبکه اتریوم درماه بیش از دو میلیون دلار است که با استفاده از zkSync می‌توان این هزینه‌ها را به مقدار زیادی کاهش داد.

zkSync قصد دارد با انتقال بیشتر محاسبات به خارج از زنجیره، تراکنش‌های اتریوم را تسریع بخشد. اعتباردهندگان در این روش، تراکنش‌ها را قبل از ارسال به زنجیره اصلی، دسته‌بندی می‌کنند. این انتقال محاسبات به خارج از زنجیره اصلی به سرعت بخشیدن و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند. حالا نگاهی می‌اندازیم به ویژگی‌های اصلی این پروتکل :

  • کارمزد تراکنش‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که کاهش آن در بلند مدت قابل پیش‌بینی باشد (کمتر از ۰.۰۱ دلار)
  • امکان پرداخت کارمزدها با توکن‌های که انتقال داده می‌شوند (بدون هیچ کارمزدی گس برای کاربران آنها)
  • امنیت مانند زنجیره اصلی بدون نیاز به واسطه
  • ساخت اکانت بر روی زنجیره بیرونی کاملا رایگان است
  • امکان پرداخت لایه دوم به تمامی آدرس‌های اتریوم (شامل قراردادها هوشمند نیز می‌شود)
  • تاییدهای فوری در مورد تراکنش‌ها و نهایی شدن آن در عرض چند دقیقه
  • امکان برداشت لایه اول در کمتر از ۱۵ دقیقه
  • امکان کارکرد با کیف‌پول‌های اتریوم

۳. شبکه Loopring و نحوه کاهش کارمزدهای اتریوم

اتریوم کارمزد تراکنش گس جیوه omg loopring zksync

در حالی که اندازه نودهای شبکه اتریوم در حدود ۴ ترابایت و اندازه سایز بلاک چین آن در حدود چیزی بیش از ۱۰۰ گیگابایت است و هر بلاک حدود ۲ مگابایت به آن اضافه می‌کند، بیشتر کارشناسان بر این عقیده هستند که بلاکچین اتریوم هرگز مقیاس‌پذیر نخواهد شد. در سال ۲۰۱۹ نیز مجله Bloomberg گزارش داد که بلاک چین اتریوم تقریبا پر است.

Loopring که یک پروژه قرارداد هوشمند بر روی اتریوم و مستقر در سنگاپور است، چند راه حل مفید برای مشکلات آن ایجاد کرده است. فناوری Loopring تلاش می‌کند تا بستری برای ایجاد و استقرار یک صرافی غیرمتمرکز با کارایی بالا در بلاک چین اتریوم ایجاد کند.

با استفاده از پروتکل ZK-Rollup، شبکه Loopring توانسته است راه حل‌هایی برای مقیاس پذیری ضعیف اتریوم و همچنین سرعت تراکنش‌های کُند آن ارائه دهد. ZKRollup با استفاده از راه‌حل‌های لایه دوم بسیاری از تراکنش‌های انجام شده در بلاک چین اتریوم را مقیاس‌پذیر می‌کند.

Loopring ۳.۰ با استفاده از ZK-Rollup می‌تواند تا ۱۶۰۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد؛ البته این مقدار هنگامی که تراکنش‌ها بر روی شبکه اصلی ((On-Chain Data Availability (OCDA) وجود داشته باشند به ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه کاهش پیدا می‌کند. زیرا انجام آن بر روی OCDA سبب افزایش امنیت به سطح امنیت بلاک چین می‌شود. با استفاده از ZKRollup و OCDA ، شبکه Loopring یک بستر امن و مقیاس پذیر برای ساخت یک صرافی غیرمتمرکز فراهم می‌کند تا معاملات را با سرعتی بالاتر در بلاک چین اتریوم انجام دهد.

در ۶ ژوئن ۲۰۲۰، loopring اعلام کرد که آنها سامانه پرداخت Loopring pay را راه اندازی کرده‌اند، یک پروتکل پرداخت که یک بار دیگر از ZKRollup برای تسهیل پرداخت‌های بسیار سریع و بدون هیچ‌گونه هزینه از طریق بلاک چین استفاده می‌کند.

رایگان به معنای واقعی آن، یک کلمه بسیار نادر در مورد بلاک چین اتریوم است؛ زیرا کاربران اساسا برای هر فعالیتی هزینه پرداخت می‌کنند. Loopring Pay از این رو نه تنها راه حل جدیدی برای بلاک چین اتریوم، بلکه در واقع یک مفهوم جدید برای آن معرفی می‌‌کند. در حال حاضر، این سامانه پرداخت تمامی تراکنش‌ها بین صرافی Loopring و آدرس‌های اتریوم را به صورت رایگان انجام می‌دهد. با این وجود، با پیشرفت‌های بیشتر و برنامه‌نویسی بیشتر بر روی Loopring Pay امکان اضافه شدن مبلغ اندکی کارمزد دور از ذهن نیست.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) خالق اتریوم در توییتر خود برای حل مشکل کارمزدهای اتریوم، می‌گوید:

پاسخ من به کسانی که از بالا بودن کارمزدهای گس ناراحت بودند این است که افراد بیشتری باید مستقیماً از طریق zksync / loopring / OMG پرداخت‌های خود را انجام دهند. مقیاس‌پذیری بالای ۲۵۰۰ تراکنش در ثانیه برای برنامه‌های بسیار ساده پرداخت وجود دارند؛ ما فقط نیاز داریم که از آنها استفاده کنیم.

منبع
mediumcointelegraphcoinbureau

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا