اخبار خارجی

ادغام اتریوم ۲.۰ در شبکه توسعه‌دهندگان و به تعویق افتادن بمب سختی شبکه

بن اجینگتون (Ben Edgington) محقق و توسعه‌دهنده اتریوم در کانسنسیس اذعان داشت اتریوم، اولین پلتفرم قرارداد هوشمند با پیاده‌سازی طرح ادغام این شبکه به نقطه عطف مهمی دست یافته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از یوتودی، طبق توییت اخیر بن اجینگتون که مسئول کلاینت تکو (Teku) است، به‌روزرسانی ادغام (Merge) در شبکه توسعه‌دهندگان فعال شده است.

شبکه توسعه‌دهندگان به صورت تعامل‌پذیر عمل می‌کند و با نسخه‌های مختلف اتریوم ۲.۰ تعامل برقرار می‌کند. بدین ترتیب، اکنون مشتاقان اتریوم ۲.۰ می‌توانند به آزمایش ابزار انتقال به اتریوم ۲.۰ بپردازند. 

اجینگتون تصاویر لحظه ابتدایی یا همان Hello World شبکه توسعه‌دهندگان اتریوم ۲.۰ را به اشتراک گذاشته است. این تصاویر نشان می‌دهد توسعه‌دهندگان اتریوم نظیر ویتالیک بوترین در حال جشن گرفتن فعالسازی ادغام (Merge) هستند.

پیاده‌سازی مرج شبکه اتریوم و اتریوم ۲

محل این رویداد هنوز مشخص نیست. لفتریس کاراپتساس (Lefteris Karapetsas) موسس Rotki برجسپ‌هایی به زبان یونانی بر روی شیشه‌های نوشیدنی را شناسایی کرده است و اجینگتون نیز تایید کرده است که این رویداد جایی در کشور یونان برگزار شده است.

ادغام اتریوم چیست؟

ادغام یک به‌روزرسانی است که گواه اثبات سهام را جایگزین گواه اثبات کار اتریوم می‌کند. با وجود ادغام (Merge)، اتریوم ۲.۰ کاملا فعال می‌شود و مسیر شاردینگ هموار می‌شود. این رویداد بسیار مهم در سه ماهه اول یا دوم سال ۲۰۲۲ رخ خواهد داد. بر اساس گزارش قبلی میهن‌بلاکچین توسعه‌دهندگان بنیاد اتریوم اخیرا تاریخ اولین به‌روزرسانی اتریوم ۲ به اسم آلت ایر را تایید کرده‌اند. 

به‌روزرسانی آلت ایر در ۲۷ اکتبر ۲۰۲۱ در دوره (ایپاک) ۷۴،۲۴۰ بیکن چین فعال خواهد شد. این به‌روزرسانی منطق اقتصادی اتریوم ۲.۰ را بازنگری کرده و ویژگی کلاینت سبک را فعال می‌کند.

تعویق بمب سختی اتریوم تا ماه می ۲۰۲۲

انتظار می‌رود بمب سختی اتریوم دوران جدیدی برای این رمزارز ایجاد کند. تیم بیکو (Tim Beiko) و جیمز هنکاک (James Hancock) توسعه‌دهندگان اتریوم پروپوزالی برای EIP-4345 ارائه داده‌اند که تاخیر در بمب سختی اتریوم تا ماه می ۲۰۲۲ را پیشنهاد داده است.

با فعال شدن بمب سختی در شبکه، سختی استخراج با افزایش بسیار زیادی همراه می‌شود و سرانجام ماینینگ اتریوم را ناکارآمد و به شدت بدون سود می‌کند.

طبق این پروپوزال، انتظار می‌رود اتریوم به‌روزرسانی شانگهای و ادغام را تا ماه می ۲۰۲۲ به پایان برساند، در نتیجه بمب سختی به زمانی پس از این تاریخ موکول می‌شود.

هرچند، توسعه‌دهندگان هم‌چنان درباره اینکه چرا دوران یخبندان (Ice Age) را به طور کلی ترکیب و لغو نکنند مردد بودند. تیم بیکو در این خصوص پاسخ داد:

اگر ایده‌آل فکر کنیم هرگز به بمب سختی نمی‌رسیم زیرا قبلا آن را در شبکه ترکیب کرده‌ایم. اما اگر اینطور نباشد، به نظرم بهتر است آن را به تعویق بیاندازیم.

هرچند جایگزین‌های زیر در دسترس است:

۱- حذف کامل بمب سختی

۲- به تعویق انداختن بمب سختی

بیکو خاطرنشان کرده است توسعه‌دهندگان قانع نشده‌اند که بمب سختی را کاملا حذف کنند زیرا ادامه فعالیت زنجیره گواه اثبات کار و عرضه فورک‌های کلاهبرداری را آسان می‌کند. در نتیجه، تیم توسعه‌دهندگان تصمیم گرفته است جایگزین دوم را انتخاب کند و بمب سختی را به تعویق بیاندازد که به نوعی در این شرایط می‌توان آن را حذف بمب سختی در نظر گرفت.

ازدحام و کارمزد زیاد تراکنش‌ها نکات جدیدی برای اتریوم نیستند. در نتیجه، تیم توسعه‌دهنده باید چهار بار مداخله می‌کرد و اکنون برای پنجمین بار مداخله کرده و آن را به تعویق انداخته است. اما چرا؟

به این دلیل که بمب سختی، سختی شبکه را زمانی بالا می‌برد که از موعد آن دیگر گذشته است. بنابراین، توسعه‌دهندگان مجبور به اجرای EIP-649 و EIP-1234 و EIP-2387 و EIP-3554 بودند تا زمان بلاک را کنترل کنند. جروم ده‌تیچی (Jerome de Tychey) هم بنیانگذار و رییس اتریوم فرانسه خاطرنشان کرده است:

با توجه به وضعیت امروز شبکه اتریوم، حتی اختلاف ۰.۱ ثانیه‌ای بیشتر بین بلاک‌ها، تاثیر بسزایی بر تجربه کاربری می‌گذارد.

منبع
u.todayambcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا