متوسط مقالات

آیا استیکینگ می‌تواند اتریوم را به یک ذخیره‌سازی ارزشمند تبدیل کند؟

اخیرا رویداد هاوینگ در جهان ارز دیجیتال روی داد و توجه‌ها تا حد زیادی معطوف به بیت کوین بود. بسیاری بیت کوین را دارای خصوصیات برجسته پول می‌دانند و به عنوان یک سرمایه‌گذارای دراز مدت به آن می‌نگرند. اتریوم نیز در این میان مشغول تغییراتی اساسی بود که تحت الشعاع هاوینگ بیت کوین قرار گرفت و زیاد مورد توجه واقع نشد. اتریوم نیز دارای ویژگی‌های بارز و قوی پول است و تغییر از گواه اثبات کار (PoW) به گواه اثبات سهام (PoS) بسیارمهم است و به نظر من، هنوز این تغییر بر قیمت اتریوم تاثیر نگذاشته است. استیکینگ اتر (ether staking) رویداد مهمی است که در اتریوم ۲ پیاده خواهد شد.

خاصیت ضد تورمی اتریوم و پویایی عرضه آن

اتریوم

قبل از پرداختن به مبحث استیکینگ اتر لازم است که در مورد سیاست عرضه اتریوم صحبت کنیم. می‌دانیم که اتریوم مانند بیت کوین سقف خاصی برای بیرون دادن کوین ندارد، اما این عرضه به گونه‌ای است که به مرور زمان نرخ تورم را کاهش می‌دهد.

هر ساله مقدار ثابتی اتر صادر می‌شود و به مرور زمان که عرضه این ارز بیشتر می‌شود، آن مقدار ثابت تبدیل به بخش کمتری از کل عرضه پول می‌شود. اتریوم نیز مانند بیت کوین به مرور زمان پاداش بلاک  را برای ماینر‌ها کاهش داده است. انتقال به اتریوم ۲ باعث کاهش تورم اتریوم به ۰.۵ تا ۲ درصد خواهد شد که این اتریوم را در ردیف چیز‌هایی مانند بیت کوین و طلا قرار خواهد داد.

بر خلاف تصوری که در جامعه ارز دیجیتال وجود دارد، ارز فیات چیز بدی نیست و ثابت نبودن عرضه آن باعث انعطاف‌پذیری می‌شود و هر زمان که نیاز باشد می‌توان این عرضه را کم و زیاد کرد. مشکل ارز فیات امروز این است که بانک‌ها و حکومت‌ها از آن سوء‌استفاده می‌کنند و اقدام به چاپ بیش از حد پول می‌کنند. سیاست پولی اتریوم به گونه‌ای است که هم از انعطاف‌پذیری ارز فیات بهره برده است و هم تورم را نیز در دراز مدت مهار می‌کند.

استیکینگ اتر و پویایی تقاضا

استیکینگ اتر

سال‌هاست که سرمایه‌گذاران اقدام به خرید اتر می‌کنند و آن را آینده برنامه‌های غیر متمرکز می‌دانند. اما به نظر من، آنها متحمل ریسک بزرگی شده‌اند؛ زیرا اتر سهام نیست. استیکینگ اتر می‌تواند این ریسک را از میان بردارد و اتریوم را تبدیل به ذخیره ارزش کند. استیکینگ فرآیندی است که از مدت‌ها قبل وجود داشته و اینک پروژه‌های زیادی از آن استفاده می‌کنند، اما استیکینگ اتر چیز دیگری است و از پشتیبانی یک شبکه غیر متمرکز قوی برخوردار است. هر چه افراد بیشتری به استیکینگ اتر بپردازند، تعداد نود‌های شبکه بیشتر خواهد شد و امنیت این شبکه بیشتر بالا می‌رود.

استیکینگ اتر گزینه جذابی برای سرمایه‌گذاران است. پاداش استیکینگ بر اساس استفاده و عملکرد شبکه متفاوت خواهد بود و احتمالا چیزی حدود ۱۰ درصد در سال خواهد بود. کسب سود از کوین‌هایی که در کیف پول‌ها نگهداری می‌شوند، ایده‌ای است که بسیاری از کاربران را وسوسه می‌کند و آنها را ترغیب به انجام این کار می‌کند.

امروزه در بسیاری از بانک‌های جهان نرخ سود پایین است و این نرخ سودی که استیکینگ اتر ارائه می‌دهد، طبیعتا افراد زیادی را جذب خواهد کرد. شما اگر یک دارایی مانند طلا را در نظر بگیرید، بعد از خریدن آن باید برای نگهداری و محافظت از آن هزینه بپردازید. این در حالی است که اتریوم بعد از خریداری برای شما درآمد ایجاد خواهد کرد و بنابراین عجیب نخواهد بود که افراد زیادی پول نقد خود را تبدیل به اتر کنند.

سرمایه‌گذاران از پویایی‌های اکوسیستم این ارز دیجیتال آگاهی دارند و به همین خاطر است که در چند ماه گذشته تعداد آدرس‌های اتریومی که بالای ۳۲ کوین موجودی دارند، به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است.

کاربرد‌هایی مانند استیبل کوین و دیفای (DeFi)

اتریوم

در حالی که استیکینگ اتر سود ایجاد می‌کند و این برای سرمایه‌گذاران خوشایند است، اما آن چیزی که باعث رشد و ارزش دراز مدت شبکه اتریوم می‌شود، کاربرد این شبکه است. اتریوم شبکه‌ای برای برنامه‌های غیر متمرکز است و علاوه بر این، استیبل کوین و دیفای نیز بر کاربرد‌های این شبکه افزوده‌اند. اینک حجم بازار استیبل کوین‌ها با توجه به بحرانی که در ماه مارس اتفاق افتاد، بسیار بالا رفته است و همین امر تعداد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم را بسیار بالا برده است.

دیفای نیز منبع استفاده مهمی است و همان طور که می‌دانید حجم بازار دی‌فای در اوایل امسال از یک میلیارد دلار عبور کرد.

اتریوم ابزاری برای ذخیره ارزش

رویداد‌های اخیر بسیاری از ما را متوجه اهمیت زندگی دیجیتال کرد و بسیاری از محدودیت‌های سیستم‌های بانکی سنتی را نشان داد. در این اوضاع نابسمان اقتصادی، توجه‌ها به سمت بیت کوین جلب شد و اتریوم در این میان مورد توجه شایسته خود قرار نگرفت. این در حالی است که این ارز دیجیتال بزرگ قابلیت‌های بالایی دارد و حرکت به سمت جهان دیجیتال را راحت‌تر می‌کند.

همان طور که گفته شد، استیکینگ اتر رویداد مثبتی است که تعداد سرمایه‌گذاران را افزایش می‌دهد و در نهایت به ثبات قیمت نیز منجر خواهد شد. در این حالت، سرمایه‌گذاران با نگهداری توکن به ارتقای شبکه و فراهم آوردن امنیت بیشتر کمک خواهند کرد.

استیکینگ اتر باعث افزایش تقاضا برای استیبل کوین و سرویس‌های شبیه بانک خواهد شد و این در فضای دی‌فای تحقق خواهد یافت. در این فضا، اتریوم سرمایه‌گذاری خواهد شد و تراکنش‌ها نیز از طریق استیبل کوین انجام خواهد گرفت. این چیز عجیبی نیست و بسیار شبیه کسب سود از یک حساب پس‌انداز بانکی است.

نظر شما چیست؟ آیا استیکینگ اتر باعث پیشرفت و ترقی شبکه اتریوم خواهد شد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا