اخبار خارجی

روزشماری هارد فورک Muir Glacier؛ بمب سختی اتریوم به زودی فعال می شود؟

نظرسنجی اخیر نشان داده است که بخش عمده ای از جامعه اتریوم موافق با کاهش پاداش بلاک و صدور اتر در هاردفورک بعدی هستند.

به روزرسانی بعدی اتریوم به زودی انجام می‌شود

کمتر از یک ماه از به روزرسانی استانبول گذشته است. استانبول بهبودهایی نظیر قابلیت مشارکت و همکاری بهتر، امنیت و کاهش هزینه ها را برای شبکه اتریوم به همراه داشته است.

اکنون به هاردفورک دیگری نزدیک می‌شویم که بر اساس شمارش معکوس موجود، احتمالا روز اول سال نو یا بر روی بلاک ۹,۲۰۰,۰۰۰ انجام می‌شود. بیانیه اخیر بنیاد اتریوم، جزییاتی درباره این به روزرسانی ارائه داده است.

به روزرسانی Muir Glacier با بمب سختی اتریوم یا عصر یخبندان اتریوم سروکار دارد که در الگوریتم گواه اثبات کار کدگذاری شده است تا با تنظیم سختی، میانگین زمان مورد نیاز برای تولید بلاک حفظ شود.

این مکانیزم هر ۱۰۰,۰۰۰ بلاک، سختی را افزایش می‌دهد. این سختی در ابتدا کم است اما سپس تصاعدی می‌شود تا تولید بلاک کاملا متوقف شود که اصطلاح عصر یخبندان نیز به همین دلیل انتخاب شده است. به دلیل افزایش زمان تولید بلاک، عملکرد کلی شبکه کاهش می‌یابد.

با رشد اتریوم از لحاظ استفاده از برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند، این به روزرسانی ها برای به تاخیر انداختن بمب سختی ضروری است. به روزرسانی Muir Glacier با استفاده از EIP-2384، بمب سختی را تا ۴ میلیون بلاک یا تقریبا ۶۰۰ روز بعد به تعویق می‌اندازد.

ماینرها و اپراتورهای نودها باید نرم افزار کلاینت خود را به روزرسانی کنند، اما این هاردفورک بر روی معامله کنندگان یا دارندگان اتریوم تاثیرگذار نخواهد بود.

پشتیبانی از کاهش پاداش بلاک

در حال حاضر اتریوم همانند بیت کوین بر اساس گواه اثبات کار عمل می‌کند. اگرچه بیت کوین دارای هاوینگ هایی بوده است، اما اتریوم نیز کاهش پاداش بلاک را پشت سر گذاشته است که آخرین کاهش پاداش بلاک در اوایل سال جاری و با هاردفورک کنستانتینوپول انجام شده است. پاداش بلاک طی این هاردفورک از ۳ اتر به ۲ اتر کاهش یافت.

تا فاز دوم سرنیتی که تا قبل از سال ۲۰۲۱ رخ نخواهد داد، کاهش پاداش بلاک دیگری پیش بینی نشده است.

طبق رأی گیری اخیر، تقریبا ۷۰ درصد جامعه اتریوم حاضر در سایت ردیت از کاهش پاداش بلاک به ۱ اتر پشتیبانی کرده اند.

این رای گیری با استفاده از ویژگی آزمایشی ردیت به اسم donuts انجام شده است که امتیازهای کارما این پلتفرم را به صورت توکن درمی‌آورد. بخش معامله کنندگان اتریوم این سایت به عنوان محل آزمایش این سیستم انتخاب شد و طی آن، کاربران به جای کارما (karma) دوناتز (donuts) کسب می‌کنند و می‌توانند از آن برای رای دهی استفاده کنند.

۷.۶ میلیون دوناتز استفاده شده در رای گیری کاهش پاداش بلاک اتریوم نزدیک به ۲۰ درصد موجودی کارمای توکنی شده در ردیت بود.

این رای گیری همزمان با نزدیک شدن به هاردفورک Muir Glacier انجام شد. نتایج این رای گیری ممکن است بیانگر کل جامعه اتریوم نباشد و فقط بخش کوچکی از کانال اتریوم در این شبکه اجتماعی است.

هنگامی که شبکه اتریوم به طور کامل به گواه اثبات سهام انتقال یابد، صدور و تورم توکن به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت. اما تا آن زمان چند سالی زمان باقی مانده است و هنوز اتریوم ۱.۰ به کار خود ادامه می‌دهد.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا