مقالات

بررسی نقشه راه به سمت سرنیتی (اتریوم ۲.۰)

دومین بلاک چین موفق بازار یعنی اتریوم، تحت نام سرنیتی (Serenity) یا اتریوم ۲.۰ در حال کار بر روی راهکارهای جدید برای نقاط ضعف خود است. پس از مدت ها اصلاح موقتی، به نظر می‌رسد اکنون اقدامات در خصوص برطرف کردن مشکلات شکل جدی تری به خود گرفته است. آیا اولین اهداف این نقشه راه در سال ۲۰۱۹ به دست خواهد آمد؟

اتریوم ۲.۰ چیست؟

ویتالیک بوترین مفهوم اتریوم ۲.۰ را در همایش دِوکان ۲۰۱۸ شرح داد. هدف اتریوم ۲.۰ ایجاد تغییرات و بازسازی در جهت بهبود مقیاس پذیری بلاک چین اتریوم و کاهش هزینه تراکنش ها می‌باشد. تمام این اقدامات در مرحله سرنیتی انجام خواهد شد.

اتریوم ۲.۰

مدل جدید به این صورت خواهد بود:

زنجیره اصلی: قبل این زنجیره، بلاک چین اصلی اتریوم است.

زنجیره بیکن: این زنجیره، لایه تایید و هماهنگی است. الگوریتم جامع آن، کسپر (گواه اثبات سهام) می‌باشد. زنجیره بیکن ماینرها را با تایید کنندگان جایگزین می‌کند. اگر تایید کننده ای بخواهد در تایید بلاک های شارد شرکت کند، باید ابتدا مقدار مشخصی اتر در قرارداد اصلی تایید کنندگان (VMC) واریز کند. VMC قرارداد هوشمندی است که در زنجیره اصلی ذخیره شده است. زنجیره بیکن به طور منظم قراردادهای هوشمند را برای تایید کنندگان جدید بررسی می‌کند و سپس آنها را به فهرست اضافه می‌کند. سپس تایید کنندگان منتظر در فهرست به شاردهای تصادفی از این فهرست اختصاص می‌یابند. به علاوه، گروه‌های موجود تایید کنندگان به طور مرتب با یکدیگر ترکیب می‌شوند. این فرآیند نمونه گیری برای امنیت اتریوم ۲.۰ بسیار حیاتی است زیرا به دلیل توزیع تصادفی، تایید کنندگان نمی‌توانند هیچگونه توافقی با یکدیگر انجام دهند و یا قادر به اجرای حمله ۵۱ درصد بر روی شاردهای شخصی شوند.

زنجیره شاردینگ: در اینجا قراردادهای هوشمند اجرا و اطلاعات آنها ذخیره می‌شود. اتریوم در این زنجیره متمایل به دیتابیس های سنتی و روش های شاردینگ آنها می‌باشد. پردازش تراکنش ها و ذخیره سازی اطلاعات بلاک چین بین چندین گروه رایانه به اسم شاردها تقسیم می‌شود. هر شارد همانند یک بلاک چین کوچک است. آدرس های اتریوم، موجودی حساب ها و اطلاعات قراردادهای هوشمند بین این شاردها تقسیم می‌شود. هنگامی که تراکنشی به شبکه ارسال می‌شود، در شاردی اجرا می‌شود که دارای آدرسی است که تراکنش را امضا کرده است. در نتیجه، فقط زیر مجموعه ای از تمام رایانه های شبکه باید این تراکنش مشخص را کامل کنند و بار موجود بر روی مشارکت کنندگان را به طور چشمگیری کاهش دهند.

چرا اتریوم ۲.۰ بسیار مهم است

هر کسی که با فناوری بلاک چین سروکار داشته باشد سریعا با مشکل مقیاس پذیری مواجه خواهد شد. بسیاری از پروژه های بلاک‌چین در صدد برطرف کردن این مشکل می‌باشند. عملکرد ویزاکارت به عنوان بنچمارکی برای میزان تراکنش ها در ثانیه، چندین هزار تراکنش در ثانیه را نشان می‌دهد. در حال حاضر اتریوم فقط می‌تواند حدود ۱۵ تراکنش در ثانیه را مدیریت کند. برای پذیرش گسترده بلاک چین و استفاده روزمره از آن، این مقدار کافی نیست. در اوایل سال ۲۰۱۷، اتریوم به دلیل ICO ها و ‌معاملات گسترده آیتم هایی نظیر کریپتوکیتیز در چندین بازه زمانی با بار اضافی شبکه مواجه شد.

اما چرا مقیاس پذیری چنین مشکل بزرگی است؟

رویکردهای مختلفی در خصوص این مسئله وجود دارد اما هیچکدام از آن ها رضایت بخش نمی‌باشد. ویتالیک بوترین این مشکل را، بر سر سه راهی قرارگرفتن بلاک‌ چین خوانده است. رویکردهای ارائه شده تاکنون فقط می‌تواند ۲ ستون از ۳ ستون بلاک چین را تضمین کند. این ستون ها شامل امنیت، غیرمتمرکزسازی و مقیاس پذیری می‌باشند. بنابراین برای دستیابی به مقیاس پذیری یکی از این دو ستون، غیرمتمرکزسازی یا امنیت، باید قربانی شود. اتریوم ۲.۰ در صدد این است که این مسئله را حل کند. با پیاده سازی سرنیتی، اتریوم قادر خواهد بود تا ۱۵ هزار تراکنش در ثانیه و بدون از دست دادن مدل غیرمتمرکز خود یا به خطر افتادن امنیت را پردازش کند.

نقشه راه سرنیتی

در اولین همایش اتریوم توکن ۲۰۴۹ بزرگترین رویداد حوزه کریپتو در آسیا، که در ماه مارس برگزار شد، ویتالیک بوترین برای اولین بار با جزییات بیشتری در خصوص اتریوم ۲.۰ و وضعیت توسعه آن صحبت کرد. در آن زمان، بسیاری از افراد شک داشتند که آیا توسعه دهندگان مطابق برنامه زمانبندی پیش می‌روند یا خیر. بوترین در سخنرانی ۲۰ دقیقه ای خود کاملا با اعتماد به نفس ظاهر شد. وی توضیح داد اتمام فاز صفر که اولین مرحله از چهار مرحله توسعه اتریوم ۲.۰ است به زودی انجام خواهد شد.

با انتشار نقشه راه دقیق و بازنگری شده برای فاز سرنیتی توسط کانسنسیس، به نظر می‌رسد که سخنان بوترین تایید شده است.  نقشه راه جدید نشان می‌دهد که فعالسازی زنجیره بیکن و اتمام فاز صفر برای سال جاری برنامه ریزی شده است. فازهای بعدی نیز با فاصله های زمانی یک ساله پیاده سازی خواهند شد. انتظار می‌رود که اتریوم ۲.۰ به طور کامل در سال ۲۰۲۲ عملیاتی شود.

هرچند، قبل از آنکه سرنیتی بتواند فاز صفر را به اتمام برساند، دو نکته در این برنامه وجود داشت. پس از به روزرسانی کنستانتینوپول در فوریه ۲۰۱۹، آخرین هاردفورک برای اکتبر برنامه ریزی شده است. علاوه بر زنجیره بیکن اتریوم ۲.۰، بلاک چین قدیمی مبتنی بر گواه اثبات کار به عنوان زنجیره اصلی حفظ خواهد شد. این بلاک چین اصلی دائما به روز رسانی شده و بهبود خواهد یافت. این تغییرات آتی به عنوان اتریوم 1.x. خلاصه خواهد شد. توسعه اتریوم 1.x. نیز در سال ۲۰۱۹ و قبل از عرضه زنجیره بیکن شروع خواهد شد.

منبع
medium

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا