اخبار خارجی

بیشتر بلاک‌های اتریوم از طریق «فلش باتز» ساخته می‌شود؛ این موضوع چه خطری برای اتریوم دارد؟

پس از تکمیل به‌روزرسانی مرج، اتریوم بالاخره مکانیسم اجماع خود را به اثبات سهام تغییر داد. این تغییر مکانیسم به امنیت شبکه و سازگاری آن با محیط زیست کمک می‌کند. با این حال، داده‌ها نشان می‌دهند شبکه اتریوم در حال حاضر برای ساخت بلاک‌ها، به فلش باتز (Flashbots) وابستگی بسیاری دارد و این مسئله نگرانی‌هایی را در رابطه با تمرکز شبکه برانگیخته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، فلش باتز سروری متمرکز است که به استخراج شفاف و کارآمد اختصاص دارد و به عنوان رله‌ای برای تحویل بلاک‌های اتریوم فعالیت می‌کند.

رله‌های فعال در شبکه اتریوم
رله‌های فعال در شبکه اتریوم

بر اساس داده‌های mevboost.org، در حال حاضر شش رله فعال Flashbots، BloXroute Max Profit، BloXroute Ethical، BloXroute Regulated، Blocknative و Eden برای تولید بلاک در شبکه اتریوم وجود دارند و همانطور که در تصویر بالا مشخص است، فلش باتز به تنهایی در ۸۲.۷۷٪ از این بلاک‌ها نقش داشته است که تمرکز بالا در این جنبه از فعالیت‌های شبکه اتریوم را نشان می‌دهد.

صرافی بیت مکس (BitMEX) نیز در پستی در بلاگ خود از توسعه‌دهندگان خواست تا سرورهای فلش باتز را به شکلی دیگر توسعه دهند یا سیستمی مشابه برای جلوگیری از خطرات پیش‌بینی نشده پس از مرج طراحی کنند. با این حال، طرفداران فلش باتز مدعی هستند از آنجایی که این سیستم توسط یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) اداره می‌شود در نهایت نمی‌توان این موضوع را دلیل متمرکز بودن عملکرد شبکه تلقی کرد. البته در مورد عملکرد عملا متمرکز دائو‌ها انتقادات فراوانی وجود دارد.

در کنار تسلط بدون رقیب فلش باتز بر بلاک‌های رله اتریوم، داده‌های جدید تیم تحلیل سنتیمنت نشان می‌دهد ۴۶.۱۵٪ از نودهای شبکه اثبات سهام اتریوم، تنها توسط دو آدرس کنترل می‌شوند.

توییت سنتیمنت
منبع: توییتر

رایان راسموسن (Ryan Rasmussen)، تحلیلگر شرکت بیت وایز (Bitwise) در این رابطه اظهار داشت:

از زمان تکمیل به‌روزرسانی مرج، اکثر بلاک‌ها، حدودا ۴۰٪ یا بیشتر توسط دو آدرس متعلق به لیدو و کوین بیس ساخته شده‌اند. ایده‌آل نیست که ببینیم بیش از ۴۰٪ از بلاک‌ها توسط آنها، مخصوصا یکی از آنها که ارائه‌دهنده خدمات متمرکز (صرافی کوین بیس) است، ساخته می‌شود.

تمرکز اعتبار سنجی اتریوم بین نهادهای متمرکز

برای تبدیل شدن به یک نود کامل اعتبارسنج در شبکه اتریوم، باید ۳۲ واحد اتر در شبکه استیک شود که در زمان نگارش این خبر، حدود ۴۷٬۰۰۰ دلار ارزش دارد. همین موضوع باعث تمرکز اعتبارسنجی در شبکه اتریوم می‌شود. پیش از مرج، پلتفرم تجزیه و تحلیل نانسن در گزارشی از تمرکز بیش از حد اترهای استیک‌شده در شبکه اتریوم خبر داد. بر اساس این گزارش، ۶۴٪ از کل اتریوم استیک‌شده توسط پنج شرکت کنترل می‌شود.

نحوه توزیع اترهای استیک‌شده در شبکه اتریوم
نحوه توزیع اترهای استیک‌شده در شبکه اتریوم؛ منبع: نانسن

به گفته کوبی موران، تحلیل‌گر سابق FBI و محقق ارشد شرکت مرکل ساینس، این شرکت‌های بزرگ در ادامه ممکن است به خواسته دولت‌های مختلف عمل کنند و زمانی که نودهای اعتبارسنج، آدرس‌های تحریم‌شده را شناسایی می‌کنند، با کاهش پاداش‌ها، در نهایت سیستم را از کار بیندازند و بدین شکل از تعامل با کسب و کارها جلوگیری شود. وی افزود:

در حقیقت، یا شما نکات امنیتی را رعایت می‌کنید و در این نوع تعاملات (تایید تراکنش‌های تحت تحریم) شرکت نمی‌کنید و یا خطر جریمه‌شدن، بررسی دقیق و احتمال تحریم‌شدن را به جان می‌خرید.

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم در تماسی با توسعه‌دهندگان در تاریخ ۱۸ آگوست (۲۷ مرداد) در رابطه با این خطر صحبت کرد و خاطرنشان کرد یکی از اشکال سانسور شدن تراکنش‌ها در شبکه این است که اعتبارسنج‌ها تصمیم می‌گیرند تراکنش‌های تحریم‌شده را حذف و یا فیلتر کنند. با این حال، بوترین خاطرنشان کرد تا زمانی که برخی اعتبارسنج‌ها موارد نقض‌کننده تحریم‌ها را رعایت نکنند، تراکنش‌ها در بلاک‌های بعدی انجام می‌شوند و سانسور موقتی خواهد بود.

در تاریخ ۸ آگوست (۱۷ مرداد)، تورنادو کش، میکسر محبوب به اولین قرارداد هوشمندی تبدیل شد که توسط یک نهاد دولتی آمریکا تحریم می‌شود. در واکنش به تحریم‌های آمریکا، شرکت‌ها و پروژه‌های مختلف تصمیم گرفتند از آنها تبعیت کنند و از ارائه محصولات و خدمات خود به آدرس‌های تحریم‌شده خودداری کردند.

به‌روزرسانی اخیر در شبکه اتریوم، بر جامعه کاربران آن تاثیر زیادی گذاشته است به طوری که آنتونی ساسانو، یکی از بنیانگذاران EthHub در توییتی در تاریخ ۱۶ آگوست (۲۵ مرداد) خاطرنشان کرد اگر سانسور دائمی در شبکه اتریوم رخ دهد، این پروژه را شکست خورده خطاب خواهد کرد.

توییت آنتونی ساسانو
منبع: توییتر

منبع
cointelegraphcointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا