اخبار خارجی

گزارش نانسن: حدود دو سوم اتریوم‌های استیک شده در اختیار تنها ۵ پلتفرم است

گزارش جدیدی توسط پلتفرم تحلیل بلاکچین نانسن (Nansen) در خصوص توزیع اترهای سهام گذاری شده (استیک شده)، دارندگان آن و تفکیک احتمالی شبکه پس از به‌روزرسانی مرج منتشر شده است. در این گزارش به ۵ نهادی اشاره شده است که ۶۴٪ از اترهای سهام‌گذاری‌شده را قبل از عرضه آپدیت مرج در اختیار دارند. متمرکز شدن اتریوم پس از مرج از این راه از دغدغه‌های جامعه کریپتو است که تردیدهایی را در مورد سانسورپذیری این شبکه بعد از مرج به وجود آورده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، انتقال شبکه اتریوم از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام در روز پنجشنبه انجام خواهد شد. مولفه مهم و کلیدی مرج این است که اتریوم دیگر به ماینرها نیاز نخواهد داشت و ماینرها با سهام گذارانی جایگزین می‌شوند که اتر خود را ارائه می‌دهند تا امنیت و فعالیت شبکه را حفظ کنند.

در گزارش نانسن بیان شده است که بیش از ۱۱٪ کل موجودی در گردش اتر، استیک شده است که چیزی حدود ۱۳.۴ میلیون اتر است. مجموعا ۴۲۶,۰۰۰ تاییدکننده (ولیدیتور) و تقریبا ۸۰,۰۰۰ سپرده‌گذار وجود دارند. این گزارش به این موضوع اشاره می‌کند که تعداد محدودی از نهادها (یا پلتفرم‌ها) بخش عمده‌ای از اترهای سهام گذاری شده را در اختیار دارند.

۳ صرافی برتر کریپتو شامل کوین‌بیس، کراکن و بایننس تقریبا ۳۰٪ از اترهای سهام گذاری شده را در اختیار دارند. DAO لیدو (Lido) بزرگترین ارائه‌دهنده سهام گذاری مرج، سهم ۳۱٪ و بیشترین مقدار اتر‌های سهام گذاری شده را در اختیار دارد. گروه پنجم (تاییدکنندگان که اسمی از آنها برده نشده است)، ۲۳٪ از اترهای سهام گذاری شده را در دست دارند.

صرافی‌های برتر کریپتو که اترهای سهام گذاری شده را در اختیار دارند
پلتفرم‌های برتر کریپتو که اتر‌های سهام گذاری شده را در اختیار دارند. منبع: nansen

لیدو و سایر پروتکل‌های غیرمتمرکز سهام گذاری نقدینگی، در ابتدا به عنوان روشی به منظور مقابله با صرافی‌های متمرکز ایجاد شدند، زیرا صرافی‌های متمرکز در حال انباشت بخش عمده‌ای از اترهای سهام گذاری شده بودند. در گزارش نانسن بیان شده است که لیدو باید به صورت مناسبی غیرمتمرکز شود تا سانسورناپذیری خود را حفظ کند. اطلاعات درون زنجیره‌ای نشان می‌دهند که مالکیت بخش زیادی از توکن نظارتی لیدو به اسم LDO در اختیار چند نهنگ است و همین موضوع خطر سانسور لیدو را به وجود می‌آورد. خطرات غیرمتمرکزسازی کامل برای نهادی که بخش عمده‌ای از اترهای سهام گذاری شده را در اختیار دارد بسیار زیاد است.

نانسن هم‌چنین اذعان داشته است که جامعه لیدو به دنبال یافتن راهکارهایی به منظور برطرف کردن خطرات متمرکزسازی بیش از حد است. برنامه‌های این جامعه شامل نظارت دوگانه و هم‌چنین ارائه پیشنهاد مجموعه تاییدکنندگانی است توزیع آن‌ها با شیوه‌ای خاص انجام شده باشد.

با توجه به ریزش بازار رمزارزها، در حال حاضر بخش عمده‌ای از اترهای سهام گذاری شده (تقریبا ۷۱٪) در سود قرار ندارند. در این بین، ۱۸٪ از تمام اتر‌های سهام گذاری شده در اختیار سهام گذاران غیرنقدی است که در سود قرار دارند.

نانسن بیان کرده است پس از به‌روزرسانی شانگهای و امکان‌پذیر شدن برداشت‌ سپرده‌ها، احتمال فروش اتر توسط این نوع از سهام گذاران بیش از سایرین است. ترس و نگرانی از فروش‌های عمده پس از عرضه مرج غیرمنطقی است، زیرا برداشت اتر ۶ الی ۱۲ ماه پس از مرج امکان‌پذیر خواهد شد.

حتی در آن زمان، تمام کاربران نمی‌توانند سهام خود را یکباره برداشت کنند زیرا همانند صف تایید و فعالسازی استیکینگ، برای برداشت نیز در هر epoch زمانی (حدود ۴ تا ۶ دقیقه) تنها امکان ۶ سپرده‌گذار (هر سپرده‌گذار موجودی ۳۲ اتر دارد) از صف وجود دارد.

نانسن خاطرنشان کرده است که اگر تمام تاییدکنندگان اترهای سهام گذاری شده خود را برداشت کنند و دیگر به عنوان تاییدکننده فعالیت نداشته باشند، تقریبا ۳۰۰ روز طول می‌کشد تا بیش از ۱۳ میلیون اتر سهام گذاری شده برداشت شود.

نانسن علاوه بر انتشار گزارش اخیر، بخش جدید تحقیق و آموزش خود را معرفی کرده است که در صدد ایجاد ارتباط تحلیل‌های اطلاعات درون زنجیره‌ای با مقاله‌های تحقیقاتی این پلتفرم است.

  • آیا سانسورپذیر شدن شبکه اتریوم امکان پذیر است؟

بله. اگرچه ویتالیک بوترین و جامعه اتریوم همواره بر عدم این موضوع تاکید کرده‌اند و پروپوزال‌هایی برای جریمه ولیدیتورهای اعمال کننده سانسور در نظر گرفته‌اند؛ اما واقعیت این است که به دلیل متمرکزتر شدن ساختار تاییدکنندگان بلاک‌ها امکان سانسورپذیری شبکه هم وجود دارد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا