اخبار آلتکویناخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومیاطلاعیه صرافیتحلیل اقتصادی

آیا اتریوم پس از مرج می‌تواند در برابر سانسور مقاومت کند؟

اریک وال (Eric Wall) تحلیلگر عرصه کریپتو به بررسی تحریم‌های اخیر تورنادوکش پرداخته و هشدار داده است که مداخله OFAC ممکن است به کل شبکه اتریوم در مکانیسم اجماع اثبات سهام (POS) کشیده شود. وی اذعان داشته است که هر تاییدکننده‌ای (ولیدیتور) که در صدد سانسور اتریوم باشد باید با واکنش این شبکه و جامعه مواجه شود. این تحلیلگر هشدار داده است که اتریوم ممکن است پس از مرج در مقابل سانسور آسیب‌پذیر شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از Beincrypto، به دنبال تحریم تورنادوکش توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا (OFAC)، اریک وال تحلیلگر عرصه کریپتو به بیان مداخله بیشتر این نهاد در شبکه اتریوم پرداخته و این موضوع را «مرگ در بدو ورود» خوانده است.

طبق گفته وال، اتریوم باید بعضی از تاییدکنندگان را جریمه کند تا از ویژگی سانسورناپذیری این شبکه در آینده اطمینان حاصل شود.

تغییر بزرگ و ناخواسته

اقدام تنبیهی و تحریم تورنادوکش توسط OFAC در کل عرصه کریپتو تأثیرگذار بوده است. در تاریخ ۱۵ آگوست (۲۴ مرداد)، سازمان غیرانتفاعی کوین سنتر (Coin Center) به مخالفت با اقدام OFAC پرداخت و با لحنی طعنه‌آمیز، این اقدام را از لحاظ قانونی و مدنی ناکارآمد خواند.

ویتالیک بوترین موسس اتریوم نیز به دفاع از تورنادوکش پرداخت و صراحتا بیان کرد که از این سرویس میکس کریپتو برای اهدای کمک مالی ناشناس به اوکراین استفاده می‌کرد. ویتالیک بوترین همچنین در نظرسنجی که در توییتر درباره سانسور اتریوم برگزار شد، به جریمه کردن تاییدکنندگانی که مطابق با درخواست‌های سانسور عمل می‌کنند، رای داد.

اریک وال به تحلیل این تحریم پرداخته و گفته است:

یکی از اهداف اصلی بلاکچین‌هایی نظیر اتریوم، فراهم ساختن بستری بی‌طرف و سانسورناپذیر است. به دلیل همین ویژگی‌های منحصربه‌فرد است که سرعت کم و گران بودن این سیستم را می‌پذیریم. ایجاد تهدید برای ویژگی سانسورناپذیری اتریوم در واقع تهدیدی برای مفهوم و بنیان سیستم این شبکه است.

با توجه به قضایای تحریم تورنادو کش و تغییر مکانیسم اجماع اتریوم به گواه اثبات سهام (POS)، کل شبکه اتریوم نیز مورد تهدید قرار گرفته است. بزرگ‌ترین تاییدکنندگان (ولیدیتور) بلاکچین اتریوم پس از ادغام مرج شامل کوین‌بیس، کراکن و بایننس می‌شوند. این موضوع قابل درک است که سازمان‌های متمرکز به دلیل ترس از واکنش و برخورد OFAC، بلاک‌هایی که مطابق با قوانین این نهاد باشند را تایید نکنند و این اقدام آنها به سانسور شبکه PoS اتریوم بیانجامد. البته مطابق گزارش پیشین میهن بلاکچین، برایان آرمسترانگ مدیر عامل صرافی کوین بیس، مخالفت ضمنی خود را برای مشارکت در سانسورهای احتمالی این شبکه ابراز کرد.

راهکار مدنظر اریک وال این است که تاییدکنندگان مذکور، با حذف بخشی از توکن‌های سهام‌گذاری‌شده آنها یا با حذف کل توکن‌ها جریمه شوند. این اقدام، دفاعی منسجم در مقابل نهادهای دولتی را فراهم می‌سازد.

به همین دلیل و هم‌چنین مشکلات فنی پیاده‌سازی و اجرای زنجیره مطابق با قوانین OFAC، اریک وال گفته است:

نباید ذهن ممتاز و برجسته‌ای داشت تا متوجه این موضوع شد که زنجیره مدنظر OFAC از همان ابتدا یک زنجیره مرده و ناکارآمد محسوب می‌شود.

آیا OFAC حق مداخله در عرصه کریپتو را دارد؟

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا به تصویب و اعمال تحریم‌های مرتبط با اقتصاد خارجی این کشور می‌پردازد. این تحریم‌ها عمدتا علیه کشورها و گروه‌هایی اعمال می‌شود که با تروریسم و قاچاق مواد مخدر در ارتباط هستند.

اوایل ماه جاری بود که OFAC سرویس میکس کریپتو تورنادوکش را تحریم کرد. این اولین بار بود که OFAC به جای تحریم افراد یا سازمان‌ها، به تحریم کدهای رایانه‌ای پرداخت.

طبق بیانیه‌ای که OFAC در تاریخ ۸ آگوست (۱۷ مرداد) منتشر کرد، تورنادوکش از زمان تاسیس خود در سال ۲۰۱۹ تاکنون، به منظور پولشویی بیش از ۷ میلیارد دلار مورد استفاده قرار گرفته است.

این موضوع برخلاف تحلیل شرکت تحلیل بلاکچین الیپتیک (Elliptic) بوده است. الیپتیک اذعان داشته است که کمتر از ۱.۵۴ میلیارد دلار از کل تراکنش‌های تورنادوکش با فعالیت‌های مجرمانه مرتبط بوده است. اگرچه این رقم هم‌چنان مقدار قابل توجهی محسوب می‌شود، اما بسیار کمتر از ۷ میلیارد دلاری است که توسط OFAC بیان شده است. الیپتیک بیان کرده است که کل حجم معاملات تورنادوکش از زمان تاسیس تاکنون ۷ میلیارد دلار بوده است.

به نظر می‌رسد که OFAC در خصوص اعلام رقم ۷ میلیارد دلاری، موضع بسیار سختگیرانه داشته و تمام استفاده‌های قانونی از تورنادوکش را نادیده گرفته است و تمام فعالیت‌های انجام‌شده در این پلتفرم را به عنوان پولشویی مدنظر قرار داده است.

علی‌رغم اینکه اشتباه OFAC در تحلیل تراکنش‌های تورنادوکش کاملا مشخص است، اما این نهاد تلاش‌های خود در خصوص بررسی بهتر تراکنش‌های رمزارز را افزایش داده است.

در اوایل ماه می، OFAC از چینالیسیس درخواست کرد تا آدرس‌های مرتبط با معاملات آپشن‌، ابزارهای مرورگر کیف پول و سیستم رصد جریان تراکنش‌ها را در اختیار این نهاد قرار دهد. اواخر ماه می، OFAC پکیج‌های آموزش و پشتیبانی چینالیسیس شامل مجوز نرم‌افزار Rumker را تهیه کرد. این پکیج شامل قابلیت‌های نودها و نظارت بر آنها است و به OFAC امکان می‌دهد تا محل دقیق نودهای فعال را مشخص کند.

بدین ترتیب، OFAC نرم‌افزار تحلیل قدرتمندی از چینالیسیس خریداری کرده است و به نظر می‌رسد تمام ابزارهای مورد نیاز برای انجام تحلیل‌های بهتر و عادلانه‌تر از گذشته را در اختیار داشته باشد.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا