اخبار آلتکویناخبار اتریوماخبار عمومی

انتقال شبکه اتریوم به اثبات سهام و سانسور پذیری؛ ویتالیک مخالف قوانین تحریم است

با انتقال شبکه اتریوم به اثبات سهام این نگرانی به وجود آمده است که بعضی اعتبارسنج‌های بزرگ مانند صرافی کوین بیس از تایید بلاک‌هایی که حاوی تراکنشی از یک پلتفرم تحریم شده، مثلا تورنادو کش، باشند؛ خودداری کند. این موضوع باعث نگرانی در مورد سانسورپذیری شبکه اتریوم شده است. در نظرسنجی‌ای که در مورد نحوه برخورد با نودهای «سانسورچی» برگزار شد، ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم به مجازات این نودها رای داد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتواسلیت، ویتالیک بوترین در نظرسنجی اخیری که در توییتر درباره سانسور اتریوم برگزار شده، اعلام کرده است به جریمه کردن تاییدکنندگانی که مطابق با درخواست‌های سانسور عمل می‌کنند رای داده است.

ویتالیک بوترین قهرمان رویکرد سانسور ناپذیری اتریوم

نظرسنجی مذکور توسط اریک وال (Eric Wall) مهندس نرم‌افزار برگزار شده و از جامعه اتریوم پرسیده است که آیا اتریوم استیک شده توسط اعتبارسنج‌هایی که مطابق با قوانین و درخواست‌های سانسور اقدام می‌کنند را می‌سوزانند یا با سانسور موافق هستند و اقدامی انجام نمی‌دهند.

بخش عمده‌ای از رای‌‌دهندگان (۶۲٪ رای‌ها که شامل رای بوترین نیز می‌شود) گزینه اول را انتخاب کردند. در این بین، ۹٪ افراد به گزینه دوم رای دادند و ۲۹٪ دیگر نیز گزینه مشاهده نتایج را انتخاب کرده‌اند. در حال حاضر، چند ساعت تا پایان این نظرسنجی زمان باقی مانده است.

نظرسنجی اریک وال در پاسخ به توییت لفتریس کاراپتساس (Lefteris Karapetsas) موسس Rotkiap برگزار شده است. کاراپتساس از ۵ تاییدکننده مهم PoS پرسیده بود که آیا با قوانین و درخواست‌های سانسور موافقت می‌کنند یا در پاسخ به این درخواست‌ها، سرویس استیکینگ خود را تعطیل می‌کنند.

نظرسنجی در مورد نودهای اتریوم و تحریم OFAC
منبع: توییتر

پست کاراپتساس بر اساس توییت TheEylon منتشر شده است. TheEylon اعلام کرده است که ۵ تاییدکننده مجموعا ۶۶٪ از توکن‌های سپرده‌گذاری‌شده بیکن چین را در اختیار دارند و احتمالا مطابق با درخواست‌ سانسور از جانب مقامات عمل می‌کنند:

می‌خواهم پاسخ چند سوال را روشن کنم که فکر می‌کنم در چند هفته گذشته توسط انجمن #اتریوم نادیده گرفته شده‌اند.

با وجود اینکه در مورد به‌روزرسانی Merge اتریوم بسیار هیجان‌زده هستم، بسیار نگرانم که این سوالات مهم بدون پاسخ مانده‌اند. به ویژه با توجه به اخبار اخیر.

مهم‌ترین این سوالات این است:

در حال حاضر به نظر می رسد بیش از ۶۶٪ از اعتبار سنج‌های بیکن‌چین نهادهایی هستند از مقررات تحریمی OFAC تبعیت می‌کنند.

مانند لیدوفایننس، کوین بیس، کراکن و بایننس.

و با وجود اینکه مکانیزم PBS برای این طراحی شده است که مانع از سانسور شدن یک تراکنش خاص توسط اعتبارسنج‌ها شود، من حس می‌کنم کوین‌ بیس راهی پیدا می‌کند تا بلاکی که حاوی تراکنشی از تورنادو کش است را تایید نکند.

توزیع اتر استیک شده بر حسب موجودیت‌ها
منبع: Dune Analytics

اتفاقات پیرامون تورنادوکش

این هیاهوی توییتری در واکنش به رویدادهای اخیر مرتبط با تورنادوکش به وجود آمد که طی آن، خزانه‌داری آمریکا در تاریخ ۸ آگوست (۱۷ مرداد) این سرویس کوین میکسر را تحریم کرد. مقامات خزانه‌داری آمریکا گفته‌اند که پروتکل تورنادوکش از سال ۲۰۱۹ تاکنون مسئول پولشویی ۷ میلیارد دلار رمزارز بوده و نتوانسته است اقدامات مناسبی برای برطرف کردن این مشکل انجام دهد.

تورنادوکش در تاریخ ۱۳ آگوست (۲۲ مرداد) تعطیلی خود را اعلام کرد و گفت نمی‌تواند با دولت آمریکا مبارزه کند. به علاوه، الکسی پرتسف (Aleksey Pertsev) مهندس نرم‌افزار به دلیل نقشی که در توسعه پروتکل تورنادوکش داشته است، در شهر آمستردام بازداشت شد.

اتفاقات مرتبط با تورنادوکش مجددا بحث‌هایی درباره سانسور را به وجود آورده است، به ویژه آنکه چندین ارائه‌دهنده سرویس کریپتو، پیروی از قوانین تحریم را اعلام کرده‌اند. برای مثال شرکت سیرکل، صادرکننده استیبل کوین USDC تمام آدرس‌های اتریوم متعلق به این پروتکل میکسر را در فهرست غیرمجاز خود قرار داد و صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ و آوه و dydx دسترسی آدرس‌های تحریمی به وبسایت خود را لغو کردند (البته امکان لغو دسترسی به قرارداد برای این پلتفرم‌ها وجود ندارد).

سازمان غیرانتفاعی کوین سنتر (Coin Center) گفته است که در حال آماده‌سازی شکایت کیفری علیه دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا (OFAC) به اتهام فراتر رفتن از اختیارات قانونی خود است. کوین سنتر در این خصوص گفته است:

ما معتقدیم که OFAC با افزودن آدرس‌های قرارداد هوشمند تورنادوکش به فهرست غیرمجاز خود، پای خود را فراتر از اختیارات قانونی خود گذاشته است. این اقدام OFAC حقوق اساسی و مدنی و آزادی بیان را نقض می‌کند.

کوین سنتر اذعان داشته است که تورنادوکش یک کد مستقل است و معیارهای لازم تحریم مشمول این پروتکل نمی‌شود.

  • آیا پس از انتقال اتریوم به اثبات سهام، این شبکه سانسورپذیر می‌شود؟

اگر ۶۶٪ از اعتبارسنج‌ها که نهادهای متمرکزی مانند صرافی‌های کوین بیس و بایننس و پلتفرم لیدو و غیره هستند، بلاک خاصی را امضا نکنند. بلاک‌سازها و رله‌کننده‌هایی که بلاک‌هایی حاوی تراکنش تحریم‌شده پیشنهاد می‌کنند، احتمال کمتری دارد که موفق به ثبت بلاک شوند. به این ترتیب این بلاک‌سازها از نظر مالی آسیب می‌بینند، که گنجاندن چنین تراکنش‌هایی توجیه اقتصادی خود را از دست می‌دهد.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا