اخبار خارجی

سخنان ویتالیک بوترین در مورد بدترین پیش بینی های قیمت بیت کوین!

بیت کوین به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال جهان بسیار پرنوسان است و شاهد افزایش قیمت آن از ۱۰۰۰ به ۲۰,۰۰۰ دلار طی یک سال بوده ایم. این کوین دستخوش پیش بینی های بسیار زیادی شده است. پیش بینی های خوش بینانه و بدبینانه مختلفی وجود داشته است که بعضی از آنها به شدت اشتباه بوده اند. ویتالیک بوترین خالق شناخته شده شبکه اتریوم و ارز دیجیتال مخصوص این شبکه به اسم اتر، دو مورد از بدترین پیش بینی ها از زمان پیدایش این کوین در سال ۲۰۰۹ را خاطرنشان کرده است.

بوترین در توییت ۶ آوریل خود تاکید کرد که پیش بینی ها در خصوص بازار ارزهای دیجیتال به شدت مستعد تبدیل شدن به پیش بینی های بسیار نادرست هستند.

پیش بینی معروف یک میلیون دلاری در سال ۲۰۲۰

طبق گفته های بوترین، بدترین پیش بینی خوش بینانه توسط جان مکافی موسس شرکت نرم افزاری مکافی و کاندیدای سابق ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ انجام شده است. بوترین به پیش بینی یک میلیون دلاری مکافی اشاره کرد که در نوامبر ۲۰۱۷ بیان شده بود. در آن زمان قیمت بیت کوین در حال نزدیک شدن به بالاترین قیمت خود یعنی ۲۰,۰۰۰ دلار بود.

جان مکافی در سال ۲۰۱۷ پیش بینی کرد که:

هنگامی که قیمت ۵۰۰,۰۰۰ دلاری را برای بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۰ پیش بینی کردم، از مدلی استفاده کردم که قیمت ۵,۰۰۰ دلاری را تا پایان سال ۲۰۱۷ تخمین زده بود. قیمت بیت کوین سریعتر از مدل من افزایش یافت. اکنون پیش بینی می‌کنم که تا پایان سال ۲۰۲۰ قیمت بیت کوین به ۱ میلیون دلار برسد.

مکافی پس از آنکه سال ها بر پیش بینی خود اصرار می‌ورزید، سرانجام در ژانویه ۲۰۲۰ از پیش بینی یک میلیون دلاری خود کوتاه آمد و مدعی شد که این پیش بینی صرفا یک حقه برای ورود کاربران جدید به عرصه بیت کوین بوده است. پس از آن، مکافی اذعان داشت که بیت کوین آینده ارزهای دیجیتال نیست و سرانجام هفته گذشته گفت که این ارز دیجیتال بی ارزش است.

پیش بینی بدبینانه

بوترین برای بدترین و نادرست ترین پیش بینی بدبینانه در خصوص قیمت بیت کوین، پیش بینی نوریل روبینی (Nouriel Roubini) اقتصاددان مطرح آمریکایی و منتقد مشهور ارزهای دیجیتال را برگزید. در ماه فوریه ۲۰۱۸، هنگامی که بیت کوین از قیمت ۲۰,۰۰۰ دلار به کمتر از ۷۰۰۰ دلار سقوط کرده بود و به کف چند ماهه قیمت خود رسیده بود، روبینی اذعان داشت که بیت کوین در مسیر بی ارزش شدن پیش می‌رود. وی در آن زمان توییت کرد:

همانطور که انتظار می‌رفت قیمت بیت کوین به کمتر از ۶٫۰۰۰ دلار سقوط کرده است. اکنون می‌توان رسیدن به کانال ۵۰۰۰ دلار را نیز متصور شد. هودل کنندگان هم چنان دارایی خود را حفظ خواهند کرد تا قیمت آن به صفر برسد و کلاهبرداران و نهنگ ها نیز از این عرصه کناره گیری کرده و فرار می‌کنند.

در ماه اکتبر ۲۰۱۸، روبینی اذعان داشت که ۹۹ درصد ارزهای دیجیتال بی ارزش هستند. این منتقد مشهور بیت کوین هم چنین معتقد است که ارزهای دیجیتال هیچ اساس و پایه مناسبی برای دستیابی به موفقیت به عنوان یک فناوری ندارند.

نظر مثبت بوترین در خصوص غیرمتمرکزسازی و حریم خصوصی

بوترین با اشاره به این دو پیش بینی نادرست، به مسئولیت پذیری افرادی اشاره کرد که تاثیر بسزایی در این عرصه دارند. وی به مردم یادآوری کرد که هرکسی می‌تواند اشتباه کند. وی در توییتر نوشت:

به این دلیل است که به نظرم بررسی پیش بینی های انجام شده در ۲ الی ۵ سال گذشته که به شدت نادرست بوده اند و خندیدن به آنها آن چنان بد نیست. ما حداقل به یک مشوق اجتماعی برای گفتن مطالب منطقی و عقلانی نیاز داریم.

خود بوترین تاکنون پیش بینی بیان نکرده است. بوترین به خاطر موضع خوش بینانه اش در قبال آینده غیرمتمرکزسازی شناخته می‌شود. طبق گزارش کوین تلگراف در ماه مارس ۲۰۲۰، بوترین مطمئن است که ارز آینده قطعا غیرمتمرکز و خصوصی خواهد بود زیرا این نوع پول در مقایسه با رقبای متمرکز خود، بسیار انعطاف پذیرتر است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا