اخبار خارجی

توسعه دهندگان اتریوم راهکار جدیدی برای کاهش کارمزد شبکه ارائه دادند

توسعه دهندگان شبکه بلاک چین اتریوم روز جمعه نشستی را در مورد افزایش کارمزد تراکنش‌ها در این شبکه بلاکچین برگزار کردند. در این جلسه تمامی طرح‌ها و ایده‌های مطرح شده برای کاهش قیمت Gwei مورد بحث قرار گرفت.

در ماه‌های اخیر و به ویژه در یک ماه گذشته قیمت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین اتریوم به شدت افزایش یافته بطوریکه در تاریخ این ارز دیجیتال اتفاقی بی سابقه بود. این موضوع به مسئله اول توسعه‌دهندگان این شبکه مبدل شد و طرح‌ها و ایده‌های زیادی برای رفع این مشکل مطرح شد. الکسی اکونوف (Alexey Akhunov) یکی از پژوهشگران مستقل شبکه اتریوم است. او در اظهار نظری گفته است که وجود یک توکن جداگانه برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها می‌تواند راهکاری برای برون رفت از این مشکل باشد.

افزایش کارمزد تراکنش ها در شبکه اتریوم

کاهش کارمزد تراکنش اتریوم

وی توضیح داد که استخر حافظه چگونه اغلب اوقات مملو از تراکنش‌هایی است که قیمت گس را پیشنهاد می‌دهند تا این توکن‌ها را صادر کنند و این رویکرد را با دفاتر سفارشی مقایسه کرد که در آنها، معامله کنندگان منتظر موقعیت برای خرید در کف قیمت هستند. اما طبق گفته های او، این نکته که سفارش های پیشنهاد گس به آسانی لغو نمی‌شوند بدان معنا است که قیمت ها به صورت کاذبی بالا می‌مانند.

اگرچه پروپوزالی برای لغو مکانیزم برگشت وجه توکن‌های گس وجود داشته است، اما آخونوف تایید کرد که حجم صدور توکن گس فقط حدود ۲ درصد از استفاده از گس را شامل میشود. این موضوع نشان می‌دهد که تنها نکته منفی آنها می‌تواند حجم محدود انها باشد اما وی گفته است قبل از بررسی گزینه‌های لغو این مکانیزم، باید اطلاعات بیشتری جمع آوری کند.

موضوع کاهش قیمت کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم با ارائه طرح پیشنهادی ویتالیک بوترین در جایگاه بنیانگذار شبکه و مارتین سووند، یکی از اعضای هسته اصلی توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم جدی‌تر از قبل دنبال شد. در طرح پیشنهادی تحت عنوان EIP-2929 اشاره کرده است که با افزایش قیمت کارمزد تراکنش‌ها در شبکه می‌توان بخشی از هزینه‌های عملیاتی این شبکه بلاکچین را پوشش داد.

از طرفی بالا بودن هزینه تراکنش‌ها ابزاری مناسب برای مقابله با حملات احتمالی به شبکه و رمزارز اتریوم خواهد بود. اما اکونوف با این ایده چندان موافق نیست. به نظر او بسیاری از نکاتی که در EIP-2929 مطرح شده پیچیده بوده و پیشنهاد می‌دهد که بحث در مورد نکات مطرح شده در این زمینه باید با دقت بیشتری ادامه یابد. هرچند افزایش قیمت کارمزدها در شبکه اتریوم در حال حاضر نکته‌ای منفی تلقی می‌شود اما بالا بودن قیمت Gwei به توسعه‌دهندگان این شبکه و رمز ارز این امکان را می‌دهد که برنامه‌های بلندمدتی برای این شبکه را با اطمینان بالاتری اجرا کنند.

پروپوزال EIP-2711 و تاثیر آن بر شبکه بلاکچین اتریوم

طرح پیشنهادی موسوم به طرح EIP-2711 بیشترین اثرگذاری را بر شبکه بلاک چین اتریوم داشته است. این پروپوزال اجازه می‌دهد که فردی بتواند کارمزد تراکنش فرد دیگری را پرداخت کند، تا سلسله‌ای از تراکنش‌ها ایجاد شود که تمامی آنها اجرایی شود. تغییر بعدی ایجاد شده موجب ذخیره هزینه کارمزدها خواهد شد، زیرا چنین سیستم‌هایی از قبل در لایه برنامه‌نویسی شبکه اتریوم پیاده سازی شده‌اند. پیش از ارائه این طرح پیشهادی، تراکنش‌ها شامل تراکنش‌های ناموفق نیز بود اما این طرح راهکاری را ارائه می‌دهد که تراکنش‌ها پس از عبور از تاریخ سررسیدشان حذف شده و تراکم شبکه را کاهش خواهد داد.

با این حال این طرح پیشنهادی همانطور که از نامش مشخص است، صرفا پیشنهادی برای رفع مشکل پیش آمده برای شبکه اتریوم است و هنوز تصمیم عملیاتی برای رفع این مشکل اتخاذ نشده است. در انتها باید متذکر شویم که این تغییرات مربوط به هاردفورک برلین در رمز ارز اتریوم است. به همین دلیل بسیاری از این طرح‌های پیشنهادی به تحقیق و آزمایش بیشتری احتیاج دارند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا