اخبار خارجی

کارمزد تراکنش‌ اتریوم سر به فلک کشید؛ درآمد ۵۰۰ هزار دلاری ماینرهای اتریوم در یک ساعت

ماینر های شبکه بلاکچین اتریوم از کارمزد تراکنش ها بالغ بر نیم میلیون دلار بدست آوردند. پاداش استخراج این ارز دیجیتال شامل کارمزد تراکنش‌ها در شبکه نیز خواهد شد که با افزایش قیمت Gwei سود بسیار بالایی را برای ماینرها به ارمغان آورده است. هزینه گس در شبکه اتریوم به ۴۷۶ جیوه رسید.

سود نجومی ماینر های شبکه اتریوم

بر اساس اطلاعات منتشر شده در پلتفرم تحلیلی Glassnode سود حاصل از استخراج در شبکه اتریوم به ۵۰۰ هزار دلار در یک ساعت اخیر رسیده است. این مقدار در شبکه اتریوم بی سابقه بوده و با ثبت این عدد، رکورد جدیدی در شبکه به ثبت رسیده است. هرچند این اتفاق به سود استخراج کنندگان و ماینر های شبکه اتریوم خواهد بود اما تداوم این وضعیت به هیچ عنوان به سود شبکه اتریوم نخواهد بود. بالا بودن هزینه تراکنش‌ها در یک شبکه بلاکچین باعث کاهش کاربران آن شبکه‌ها خواهد بود. این در حالیست که رقبای شبکه اتریوم، همه روزه محصولات جدیدی را به بازار عرضه می‌کنند تا از این شرایط بوجود آمده نهایت بهره را برده و کاربران شبکه‌های خود را افزایش دهند. در تصویر زیر شاهد نمودار هزینه تراکنش ها و قیمت اتریوم هستیم.

کارمزد شبکه اتریوم

هرچند ماینر های شبکه اتریوم از این اتفاق سود زیادی را بدست آورده‌اند اما افزایش کارمزد تراکنش‌های شبکه باعث نگرانی در میان علاقه‌مندان این ارز دیجیتال شده است. به نظر می‌رسد افزایش کارمزد تراکنش ها در شبکه و افزایش قیمت Gwei در شبکه اتریوم از کنترل خارج شده و توسعه‌دهندگان این شبکه بلاکچین هنوز راه‌حل مشخصی برای برون رفت از این مشکل ارائه نکرده‌اند.

اریک ورهیز مدیرعامل شیپ شیفت در توییتی اشاره کرد که افزایش کارمزد گس استفاده از دیفای را برای کاربران عادی از بین می برد و راه‌اندازی اتریوم ۲ این نقص را برطرف خواهد کرد. توسعه‌دهندگان برای مهیا کردن ملزومات مورد نیاز سریعا شروع به پورت مولفه‌های دیفای به کازمس از طریق Ethermint کردند که به نظر می‌رسد از قبل مطابق با سالیدیتی است و از آن پشتیبانی می‌کند.

اما تا آن زمان، راهکار عملیاتی برای رفع این مشکل وجود ندارد و با توجه به اینکه راه‌اندازی کامل اتریوم ۲ حدودا ۱ تا ۲ سال به طول می‌انجامد، این رمزارز در شرایط نگران‌کننده‌ای قرار گرفته است. افزایش کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم متاثر از انفجار حوزه دیفای و رشد روز افزون این حوزه است. ادامه این وضعیت هرچند به کام ماینر ها خواهد بود اما به نفع شبکه اتریوم نبوده و باعث کوچ توسعه‌دهندگان به سمت شبکه‌های رقیب اتریوم خواهد شد.

واکنش ویتالیک بوترین به افزایش کارمزد شبکه

ویتالیک بوترین به عنوان بنیان‌گذار شبکه اتریوم به افزایش بی سابقه کارمزد شبکه اتریوم در توییتر خود واکنش نشان داد. او همچنان بر موضع قبلی خود پافشاری می‌کند. ویتالیک پیش از این هم معتقد بود که کاربران شبکه اتریوم بایستی از راه حل لایه دوم برای رفع این مشکل استفاده کنند. او در این باره گفت:

در پاسخ به افرادی که در مورد افزایش قیمت کارمزد شبکه اتریوم نگرانند، نظر من این است که باید افراد بیشتری از روش پرداخت مستقیم از طریق zksync، loopring و OMG استفاده کنند. این سیستم‌های پرداخت ۲۵۰۰ تراکنش بر ثانیه را امکان پذیر خواهند کرد و من اعتقاد دارم ما برای رفع این مشکل باید از چنین سیستم‌هایی استفاده کنیم.

به دلیل رشد حوزه دیفای، استفاده از شبکه اتریوم به صورت تصاعدی در حال افزایش است. در حال حاضر شبکه اتریوم به صورت روزانه ۲۶۰ مگابایت افزایش داشته است. این مقدار از ابتدای سال رشد ۲ برابری داشته است. همچنین در مقایسه با شبکه بیت کوین، ۴۰ درصد رشد بالاتری دارد.  شبکه بیت کوین به صورت روزانه ۱۸۶ مگابایت گسترش می‌یابد. باید دید با توجه به وضعیت فعلی شبکه، آیا رشد شبکه اتریوم پایدار خواهد بود و ماینر ها و نودهای این شبکه بلاکچین تاز مان ارئه اتریوم ۲ این وضعیت را ادامه خواهند داد؟

منبع
decrypt.co

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا