اخبار خارجی

هشدار: مراقب طرح های پانزی ماینینگ اتریوم ۲ باشید!

یکی از وبسایت های کلاهبرداری شناخته شده که “خدمات ماینینگ گواه اثبات سهام اتریوم ۲.۰” ارائه می‌دهد، پذیرش سپرده گذاری ها از جانب سرمایه گذاران را شروع کرده است. این کلاهبرداران حداقل پاداش سالانه ۱۰۰ درصدی را برای استیکینگ ۰.۲ اتریوم تضمین کرده اند. سرمایه گذاران هم چنین می‌توانند تنها با پرداخت ۱۵۰,۰۰۰ دلار به اپراتور نود تبدیل شوند.

اجماع گواه اثبات سهام پانزی

این کلاهبرداری فارغ از مسائل مرتبط با فناوری، چیزی بیشتر از طرح پانزی ابتدایی ارائه نمی‌دهد. از دارندگان اتریوم درخواست شده است تا سرمایه خود را به این کلاهبرداران ارسال کرده تا پاداش های دوره ای باورنکردنی دریافت کنند.

این نکته نیز قابل ذکر است که کلاهبرداران به استفاده تمام مفاهیم گواه اثبات سهام تظاهر کرده اند. طبق اعلان این کلاهبرداران، “ماینینگ گواه اثبات سهام” یک فرصت سرمایه گذاری مادام العمر است. در این اعلان آمده است:

اکثر شبکه های بلاک چین که با الگوریتم گواه اثبات سهام کار می‌کنند به شما امکان می‌دهند تا تعداد کوین استیکینگ را خودتان تعیین کنید. اما معمولا این موضوع به شما امکان نخواهد داد تا نهایت استفاده از سرمایه خود را داشته باشید. پیشنهاد شما باید دائما به شبکه متصل باشد. حتی یک اتصال نادرست کوتاه مدت نیز می‌تواند در کسب درآمد اختلال ایجاد کند.

با سرویس های ارائه شده، فقط کافی است کوین های خود را استیک کنید و منتظر پاداش های دوره ای باشید. اگر این طرح واقعیت داشت، بیشتر مشابه با اجماع گواه اثبات سهام وکالتی بود، زیرا کلاهبرداران چیزی درباره شاردینگ، دوره و استیک های اولیه ۳۲ اتریوم نگفته بودند.

چرا این پروژه یک کلاهبرداری است؟

فارغ از بی معنی بودن جنبه اقتصادی چنین طرح هایی، نکات مشکوک بسیار زیادی درباره این پروژه وجود دارد که فقط به بیان ۵ مورد می‌پردازیم:

۱- اتریوم ۲.۰ هنوز عرضه نشده است. تمام پیش بینی های در خصوص تاریخ عرضه آن قبل از شیوع ویروس کرونا بیان شده است، بنابراین ممکن است بیشتر از یک سال دیگر طول بکشد.

۲- هنوز هیچ استیکینگی در اتریوم ۲.۰ امکان پذیر نیست. شبکه کنونی اتریوم از اجماع گواه اثبات کار بهره می‌برد و تراکنش های آن نیز توسط ماینرها پردازش می‌شود، نه استیک کننده ها.

۳- هیچکدام از دارایی های معتبر در عرصه ارز دیجیتال نمی‌تواند سود سالانه ۱۰۰ درصدی را به صورت پاداش استیکینگ برای سرمایه گذاران تضمین کند. طبق ابزار تحلیلی Staking Rewards، میانگین سود سالانه در این عرصه ۱۴.۵ درصد است.

۴- این پروژه با انتشار لینک های توسعه دهندگان اصلی بنیاد اتریوم، کاربران را گمراه کرده و فریب می‌دهد. برای مثال، کد منبع گیت هاب این پروژه در واقع متعلق به Ethereum.org است.

۵- کلاهبرداران از آدرس کمک مالی مای اتر والت (MyEtherWallet) استفاده می‌کنند و مدعی هستند که این آدرس، آدرس خودشان با موجودی ۴۰۰ اتر است.

متاسفانه این کلاهبرداران از کاربران می‌خواهند تا از طریق ایمیل، URL های خود را تایید کنند و احراز هویت ۲ مرحله را فعال کنند تا بتوانند اطلاعات شخصی کاربران را سرقت کنند.

منبع
u.today

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا