متوسط میهن پادکست

میهن پادکست – با الگوریتم PoS یا گواه اثبات سهام بیشتر آشنا شوید!

در میهن پادکست قبلی به توضیح در رابطه با الگوریتم معروف PoW پرداختیم اما در این میهن پادکست یکی دیگر از الگوریتم های معروف دنیای ارزهای دیجیتال یعنی گواه اثبات سهام یا الگوریتم PoS را مورد بررسی قرار دادیم.

در این الگوریتم مانند PoW خبری از دستگاه های قدرتمند استخراج نیست و ماینرها توسط میزان سرمایه ای که به عنوان سهام در شبکه نگهداری یا stake می کنند، نقش ماینر را ایفا می کنند و به تایید تراکنش ها می پردازند. تفاوت دیگری که در شبکه الگوریتم PoS وجود دارد این است که ماینرها تنها از کارمزد تراکنش ها درآمد کسب می کنند و خبری از جایزه و یا reward شبکه نیست.

اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که امنیت گواه اثبات کار به واسطه مسائل پیچیده ریاضی موجود و همچنین رمزنگاری، از امنیت الگوریتم PoS بیشتر است به طوری که هکر می بایست هزینه زیادی را برای هک متحمل شود. اما در PoS اینگونه نیست به همین جهت ویتالیک بوترین، خالق اتریوم در آپدیت کسپر راهکاری برای این نقیصه ارائه کرد. در این راهکار اگر خطایی از ماینرها سر بزند، دارایی که گرو گذاشته اند از دسترسشان خارج می شود. در این میهن پادکست نکات جالب دیگری در رابطه با الگوریتم PoS بیان شده است که در صورت تمایل می توانید به آن گوش دهید.

برای گوش دادن به بقیه میهن پادکست ها، به لینک زیر مراجعه کنید:

میهن پادکست

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا