اخبار اتریوماخبار بلاکچین

زمان نهایی آپدیت کسپر (Casper) و شاردینگ (Sharding) اتریوم مشخص شد

جاستین دریک -توسعه دهنده پروژه شاردینگ اتریوم– اعلام کرد آپدیت کسپر (انتقال شبکه به پروتکل PoS) سال آینده منتشر خواهد شد.

وی بیان کرد که کسپر و شاردینگ در آپدیت اتریوم ۲.۰ ادغام شده‌اند، اما ظاهرا آپدیت کسپر زودتر منتشر خواهد شد. همچنین آپدیت شاردینگ نیز در دو فاز انجام می‌شود. فاز اول در سال ۲۰۲۰ و فاز دوم در سال ۲۰۲۱ منتشر خواهد شد. وی افزود آنها در مراحل اولیه تحقیق بر روی نسخه ۳.۰ بلاک چین اتریوم می‌باشند و قصد دارند مقیاس پذیری چهار مرحله ای را مورد تست و ارائه قرار دهند.

آپدیت شاردینگ، گره ها را به دو دسته تقسیم می‌کند. هر یک از این دو گروه ظرفیت یکسانی در شبکه فعلی اتریوم خواهند داشت. سپس آنها توسط لینک های اتصالی با همدیگر ترکیب می‌شوند و در نهایت به یک شبکه واحد تبدیل خواهند شد.

آپدیت شاردینگ چهار مرحله ای، در یک زنجیره جداگانه (شارد) انجام خواهد داد. اتریوم در حال حاضر ۱۶,۰۰۰ گره دارد و تمام آنها تراکنش های یکسانی را پردازش می‌کنند. بعد از شاردینگ، گره ها به ۱۶۰ گروه ۱۰۰۰ تایی تقسیم می‌شوند. ظرفیت فعلی اتریوم حدود یک میلیون تراکنش است پس در این حالت ظرفیت شبکه ۱ میلیون ضربدر ۱۶۰ خواهد بود. اگر این آپدیت انجام شود و همه چیز به خوبی پیش رود و تقریبا همه از آن مطمئن شوند، ممکن است در سال ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۵ بتوان آن ۱۰۰۰ گره را در ده گروه ۱۰۰ تایی قرار دهید. در نهایت شما در یک روز می‌توانید تراکنش های  یک میلیاردی با گره های فعلی داشته باشید.

مطمئنا وقتی اتریوم این حجم از تراکنش ها را ارائه دهد، شغل ها و کسب و کارهای بیشتری وجود خواهند داشت که تمایل به استفاده از این شبکه را دارند. همچنین تعداد گره ها افزایش خواهد داشت و به تجهیزات پیشرفته تر از لپ تاپ نیاز خواهد بود.

با اجرا شدن این بخش بندی زنجیره‌ای، پردازش تراکنش‌ها هم شکل دیگری به خود خواهد گرفت و نحوه پردازش سیستم ماینرها متفاوت خواهد شد. تمامی این تغییرات و افزایش ظرفیت شبکه قرار است در راستای ویژگی‌های اصلی مانند غیرمتمرکز بودن و امنیت بالا انجام شود.

کارل فلورش دیگر توسعه دهنده اتریوم هم اذعان داشت برای رسیدن به این نقطه، به حل مسائل پیچیده و سنگین ریاضی نیاز خواهیم داشت. باید در آخر دید که این پروژه به چه شکلی در می‌آید، اما اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dapp) حتی حالا هم می‌توانند مقیاس پذیر شوند. این کار را می توان با استفاده از هش درخت مرکل (merkle trees) با روش معروف پلاسما انجام داد.

مسئله آپدیت اتریوم و سرنوشت این شبکه اخیرا اهمیت بسیاری پیدا کرده است. ۴۵۰,۰۰۰ تراکنش روزانه در این سیستم انجام می‌شود و با افزایش کارمزد به ۰.۷۰ سنت، شبکه بسیار گسترده شده است. از بلاک چین اتریوم علاوه بر پیاده سازی توکن و ICO، استفاده‌های زیاد دیگری می‌شود و به نظر می‌رسد آینده روشنی در پیش رو داشته باشد.

نظر شما راجع به آپدیت اتریوم و شاردینگ چیست؟ آیا موفقیت آمیز خواهند بود؟

منبع
trustnodes

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا