اخبار خارجی

ردیت: شبکه اتریوم فعلا قابلیت پشتیبانی از کاربرهای زیادی را ندارد!

اوایل سال جاری ردیت به جدیدترین شرکت یا استارت آپ برتری تبدیل شد که منابع خود را بر روی ایجاد برنامه‌های بر بستر اتریوم معطوف کرد.
اقدامات ردیت در مفهومی به اسم “امتیازات جامعه” (Community Points) گردآوری شد. امتیازات جامعه به کاربران امکان می‌دهد تا توکن های ERC-20 به دست آوردند و دسترسی ویژ‌ ای به نکات خاصی در انجمن های معروف ردیت به اسم subreddit داشته باشند.

تاکنون این پروژه در فاز آزمایشی بتا قرار دارد و ردیت از زنجیره جانبی اتریوم به اسم رینکبای (Rinkeby) برای مدیریت توکن ها استفاده می‌کند. در صورتی که فاز آزمایشی بتا به خوبی پیش برود، این غول شبکه های اجتماعی در صدد عرضه توکن های خود بر بستر بلاک چین اصلی تا انتهای تابستان است. در عین حال، با وجود کارمزد نسبتا زیاد تراکنش های اتریوم بدون حضور امتیازات جامعه ردیت، اضافه شدن صدها هزار کاربر جدید به این شبکه احتمالا ایده خوبی نیست.
ردیت هم هنوز معتقد است این موضوع نمی‌تواند ایده خوبی باشد.

ردیت به دنبال ارائه راهکارهای مقیاس پذیری اتریوم

دو نسخه متفاوت از امتیازات جامعه ردیت تحت عناوین ارز دیجیتال مون (Moon) و بریک های (brick) فورتنایت تاکنون با پذیرش محدود و اندکی مواجه شده‌اند. یکی از صاحب نظران ارز دیجیتال خاطرنشان کرده است که در شبکه آزمایشی رینکبای، تعداد پذیرندگان مون فقط چند هزار نفر و تعداد پذیرندگان بریک نیز کمتر از ۲۰,۰۰۰ نفر است.
در عین حال، ردیت از این موضوع نگران است که پس از اجرا و عرضه امتیازات جامعه، شبکه اتریوم با ازدحام و مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.
فقط در بخش ارز دیجیتال انجمن ردیت، بیش از یک میلیون دنبال کننده و کاربر حضور دارند. اگر تمام این افراد هر روز از اتریوم استفاده کنند، شبکه با ازدحام بیشتری مواجه خواهد شد. در نتیجه، ردیت و بنیاد اتریوم در تاریخ ۱۸ ژوئن اعلام کردند که به دنبال راهکار مقیاس پذیری هستند. این راهکار باید پیاده سازی امتیازات جامعه را تسهیل کند. این پروژه در نهایت در دسترس ۴۳۰ میلیون کاربر فعال ماهانه قرار خواهد گرفت. این راهکار مقیاس پذیری بهینه سازی شده که باید تا تاریخ ۳۱ جولای عرضه شود، باید ۱۰۰,۰۰۰ کاربر استفاده کننده از امتیازات جامعه از طریق اتریوم را شبیه سازی کند. ردیت در این خصوص گفته است:

طی یک دوره پنج روزه، PoC مقیاس پذیری شما باید موارد زیر را مدیریت کند:
برداشت ۱۰۰,۰۰۰ امتیاز (صدور و توزیع امتیازات)
۲۵,۰۰۰ ثبت کاربر جدید
سوزاندن ۷۵,۰۰۰ امتیاز
۱۰۰,۰۰۰ انتقال

چنین سیستمی باید بار تراکنش ها را از اتریوم بردارد، در حالی که به کاربران امکان می‌دهد تا تسلط خود بر توکن ها را حفظ کنند. این موضوع باعث می‌شود که استفاده از این توکن ها برای کاربران ردیت ارزان، سریع و آسان شود.

نیاز روز افزون به این راهکارها

نیاز به راهکارهای مقیاس پذیری اتریوم به دلیل وجود دیفای بیش از هر زمان دیگر حس می‌شود.
کایل سامانی (Kyle Samani) از شرکت MultiCoin Capital در پست اخیر بلاگ خود بیان کرده است که به دلیل تاخیرهای ناشی از کند بودن زمان بلاک اتریوم و بازده نسبتا کم آن، دیفای هنوز رواج نیافته است.
در پیاده سازی راهکارهای مقیاس پذیری اتریوم ۲.۰ یا فناوری هایی نظیر پلاسما یا Optimistic Rollup، این مسائلی که ردیت با آن مواجه است را می‌توان برطرف کرد.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا