اخبار خارجی

رشد چشمگیر نسبت قیمت اتر به بیت کوین؛ آیا کاهش سلطه بیت کوین بر بازار ادامه خواهد داشت؟

قیمت اتر علی‌رغم اخبار منفی فروش بیت کوین توسط تسلا توانسته است سطح ۱۶۰۰ دلار را حفظ کند. اما آیا این روند امکان ادامه دارد؟

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، پس از رسیدن اخبار مرج، اتریوم به محرک اصلی بازار رمزارزها تبدیل شده است. افزایش قیمت اتریوم به بیش از ۱۶۰۰ دلار قیمت بیت کوین را هم وارد کانال ۲۴۰۰۰ دلار کرد اما خبر فروش بیت کوین توسط تسلا اثر منفی بر هیجانات مثبت بازار داشت. اکنون که حدود ۱۷ ساعت با بسته شدن شمع هفتگی فاصله داریم نگاه تحلیل‌گران معطوف به سطح کلیدی قیمت بیت کوین یعنی ۲۲٬۸۰۰ دلار است که مطابق با میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای است. تحلیل‌گران معتقدند برای ادامه رالی صعودی که با رسیدن اخبار تسلا متوقف شد بسیار مهم است که کندل هفتگی قیمت بیت کوین در بالای سطح ۲۲٬۸۰۰ دلار بسته شود. در زمان نگارش خبر قیمت لحظه‌ای بیت کوین ۲۲٬۷۰۲ دلار است.

قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین و میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای (خط سبز)؛ منبع: تریدینگ ویو

با وجود حرکت نوسانی قیمت بیت کوین به بالا و پایین سطح کلیدی میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای از شنبه تا امروز، قیمت اتر مقاومت قابل توجهی نشان داده و توانسته به بالای سطح ۱۶۰۰ دلار باز گردد. اما آیا این روند افزایشی برای اتر می‌تواند ادامه داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال از تحلیل تکنیکال و آنچین استفاده می‌کنیم.

الگوی فنجان و دسته در نمودار ETH/BTC

قیمت اتر
چارت ETH/BTC تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: کوین تلگراف

قیمت اتر پس از رسیدن به ۰.۰۴۹ در ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد)، تا امروز ۴۰٪ در برابر بیت کوین (BTC) رشد کرده است. تحلیل‌گر کوین‌تلگراف معتقد است در نمودار ETH/BTC از ۱۸ جولای (۲۷ تیر) الگوی «فنجان و دسته» در حال شکل گرفتن است و جفت ETH/BTC می‌تواند در هفته‌های آینده رالی خود را ادامه دهد. الگوی فنجان و دسته معمولا به افزایش قیمت به اندازه عمق فنجان پایان می‌یابد. این افزایش در صورت تحقق، ارزش ETH را در برابر به BTC به ۰.۰۷۱ می‌رساند که به معنای ۱۲.۷۵٪ رشد نسبت به وضعیت فعلی است.

البته باید به ۳ نکته توجه داشت:

  • میزان موفقیت الگوی فنجان و دسته در رسیدن به هدف سود آن ۶۱٪ است. یعنی در ۳۹٪ موقع این الگو به هدف سود خود نمی‌رسد.
  • افزایش قیمت ETH در برابر BTC لزوما به معنای افزایش قیمت دلاری ETH نیست و افزایش ETH/‌BTC می‌تواند با کاهش قیمت BTC و ثابت ماندن یا کاهش نسبتا کمتر قیمت ETH نیز محقق شود.
  • در ضمن درصد دامیننس بیت کوین دیشب به زیر ۴۰٪ رسید که این موضوع امکان اصلاح قیمت آلت‌ها خصوصا اتر را افزایش می‌دهد.

سقوط موجودی اتر در صرافی‌ها

موجودی اتر در صرافی‌ها
موجودی اتر در صرافی‌ها؛ منبع: گلس‌نود

مطابق با داده‌های گلس‌نود، موجودی اتر در صرافی‌ها در تاریخ ۲۲ جولای (جمعه ۳۱ تیر) با کاهشی شدید به ۱۹.۹۳ میلیون اتر رسید. جالب توجه است که این حد پایین از موجودی اتر در صرافی‌ها طی ۴ سال اخیر بی‌سابقه است و آخرین تاریخی که موجودی اتر صرافی‌ها تا این حد پایین بوده، به جولای ۲۰۱۸ برمی‌گردد.

این موضوع نشان می‌دهد که مشخص شدن تاریخ به‌روزرسانی مرج اتریوم، تمایل شدیدی برای خرید اتر میان سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است. همچنین می‌توان اظهارات ویتالیک بوترین در مورد آینده اتر را در افزایش تمایل برای خرید اتر موثر دانست. او گفت «پس از مرج، شبکه اتریوم توان پردازش ۱۰۰٬۰۰۰ تراکنش بر ثانیه را پیدا خواهد کرد».

بنابر این داده‌های تکنیکال و آنچین شرایط قیمت اتر را مشاعد نشان می‌دهند. باید منتظر بسته شدن کندل هفتگی تا ساعاتی دیگر ماند و دید آیا لوپ فیدبک مثبتی که در روزهای اخیر بین قیمت اتر و قیمت بیت کوین تشکیل شده است امکان ادامه یافتن دارد یا خیر.

  • آیا قیمت اتریوم می‌تواند سطح فعلی خود را حفظ کند؟

تشکیل الگوی فنجان و دسته در نمودار ETH/BTC نشان می‌دهند قیمت اتر در مقابل بیت کوین امکان افزایش دارد. اگر قیمت بیت کوین بتواند سطوح فعلی را حفط کند افزایش قیمت اتر نیز محتمل است. چنانکه داده‌های آنچین نیز تقاضای خرید بالایی برای ETH نشان می‌دهند. اکثر تحلیل‌گران سطح قیمت بیت کوین در زمان بسته شدن کندل هفتگی در پایان امروز را زیر نظر دارند و بسته شدن این شمع بالای سطح ۲۲٬۸۰۰ دلار می‌تواند به وضعیت بازار کمک چشمگیری کند.

منبع
cointelegraphambcrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا