اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومی

تاریخ اجرای به‌روزرسانی مرج اتریوم مشخص شد

گذار اتریوم از الگوریتم اجماع اثبات کار، به اثبات سهام که چند سال به طول انجامیده است ممکن است در ماه‌های آینده به سرانجام خود برسد. بالاخره پس از تاخیرهای متعدد، توسعه‌دهندگان اتریوم تاریخ دقیقی را برای به‌روزرسانی مرج مشخص کردند که به دنبال آن، اجماع اثبات سهام در شبکه اصلی فعال خواهد شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، شبکه اتریوم در مرحله نهایی تغییر مکانیسم اجماع خود قرار دارد و توسعه‌دهندگان آن، روز پنجشنبه در کنفرانسی تاریخی را برای به‌روزرسانی مرج مشخص کردند. در این کنفرانس، تیم بیکو (Tim Beiko)، توسعه‌دهنده هسته اتریوم تاریخ ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) را برای راه‌اندازی به‌روزرسانی مرج در شبکه اصلی اتریوم پیشنهاد کرد و با مخالفتی از جانب سایر توسعه‌دهندگان مواجه نشد.

البته کمی بعد، superphiz.eth، توسعه‌دهنده اتریوم در توییتی در رابطه با نقشه راه اتریوم صحبت کرد و خاطرنشان کرد تاریخ پیشنهادی به جای یک ضرب‌الاجل سخت، باید بیشتر به عنوان یک تایم لاین برای توسعه اتریوم در نظر گرفته شود.

توییت در رابطه با مرج اتریوم
منبع: توییتر

فرآیند انتقال اتریوم به نسخه دوم آن و تغییر اجماع شبکه به اثبات سهام، در تاریخ ۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۱ آذر) با راه‌اندازی بیکن چین به عنوان فاز صفر آغاز شد. فاز یک قرار بود اواسط سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شود اما به دلیل کار ناتمام و پیچیدگی‌های موجود، تا سه ماهه نخست سال جاری به تعویق افتاد.

در ادامه، در اوایل ماه ژوئن (خرداد)، بیکن چین شبکه آزمایشی سپولیا (Sepolia) راه‌اندازی شد و فرصتی را برای ارائه اطلاعات لازم در رابطه با مرج در شبکه اصلی اتریوم به توسعه‌دهندگان فراهم کرد. در نهایت در تاریخ ۷ جولای (۱۷ تیر)، به‌روزرسانی مرج در شبکه سپولیا اجرا شد.

فازهای مختلف توسعه اتریوم ۲.۰
فازهای مختلف توسعه اتریوم ۲.۰؛ منبع: کوین‌تلگراف

قرار است پیش از اجرای به‌روزرسانی مرج در شبکه اصلی، شبکه آزمایشی گورلی (Goerli) در هفته دوم آگوست (مرداد) میزبان آن باشد. در صورت اجرای موفقیت آمیز مرج در شبکه آزمایشی گورلی، توسعه‌دهندگان برای فعال‌سازی این به‌روزرسانی در شبکه اصلی اتریوم برای نیمه دوم سپتامبر تلاش خواهند کرد.

انتظار می‌رود تغییر اجماع شبکه اتریوم به اثبات سهام، مصرف انرژی آن را تا ۹۹٪، کاهش دهد و با معرفی مفهوم شاردینگ (تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۳) این شبکه نسبت به تسهیل‌کنندگان پرداختی متمرکز، بسیار مقیاس‌پذیرتر شود.

نهمین شدوفورک اتریوم

نهمین شدوفورک (Shadow Fork) بلاک چین اتریوم شب پنجشنبه و ۱۵ ساعت زودتر از موعد مقرر فعال شد. شدوفورک‌ها با هاردفورک‌های کامل تست‌نت متفاوت هستند، مانند هاردفورک شبکه آزمایشی سپولیا (Sepolia) که در هفته گذشته انجام شد و کل شبکه اصلی اتریوم را به یک محیط آزمایشی منتقل کرد. شدوفورک‌ها تنها ایجاد یک یا دو تغییر خاص برنامه‌ریزی‌شده برای به‌روزرسانی Merge را تمرین می‌کنند.

شدوفورک نهم بر آزمایش ویژگی «تقویت ارزش قابل استخراج ماینر (MEV Boost)» تمرکز داشت. ارزش قابل استخراج ماینر یا Miner Extractable Value که به اختصار با MEV نشان داده می‌شود، به میزان ارزشی گفته می‌شود که یک ماینر می‌تواند از استخراج یک بلاک به‌دست آورد. تمام اترهای جدید در حال حاضر توسط «ماینینگ» با استفاده از سخت افزار تخصصی ایجاد می‌شود، اما پس از به‌روزرسانی Merge، اتر جدید با «اعتبارسنجی» که نیازمند استیک کردن مقداری از اتر موجود است، به دست می‌آید.

ویژگی تقویت MEV به اعتبارسنج‌ها این امکان را می‌دهد تا در داخل بلاک‌هایی که ایجاد می‌کنند فضایی را به اعتبار‌سنج‌های دیگر ارائه دهند؛ مکانیزمی که برای تشویق رقابت بین اعتبارسنج‌ها، افزایش سود اعتبارسنجی، و کاهش خطر کنترل تراکنش‌ها توسط تعدادی اعتبارسنج خاص، طراحی شده است.

بازار رمزارزها به این اخبار واکنش مثبت نشان داد و قیمت ETH از زمان انتشار اخبار تا زمان نگارش این مطلب حدود ۱۱٪ رشد داشته است. در زمان نگارش خبر قیمت لحظه‌ای اتریوم حدود ۱۲۱۳ دلار (بالای سطح کلیدی ۱۲۰۰ دلار) است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا