اخبار خارجی

زنگ خطری برای اتریوم و آلتکوین‌ها؛ آیا قیمت اتریوم به کمتر از ۲۰۰۰ دلار می‌رسد؟

یکی از تحلیلگران معروف بازار معتقد است الگویی نزولی در نمودار اتریوم شکل گرفته است که می‌تواند قیمت دومین رمزارز بزرگ بازار را به زیر ۲،۰۰۰ دلار کاهش دهد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، تحلیلگری با نام مستعار ولف (Wolf) روز گذشته پیش‌بینی نزولی را در رابطه با قیمت اتریوم به اشتراک گذاشت. این پیش‌بینی در حالی مطرح شد که در همان روز اتر با بیش از ۳٪ افزایش قیمت پس از آزمایش خط روند صعودی در نزدیکی ۲،۵۰۰ دلار به ۲،۶۵۰ دلار رسید.

این تحلیلگر با نادیده گرفتن روند صعودی روزانه پیش‌بینی کرد که کاهش قیمت اتریوم همچنان ادامه داشته باشد. دلیل پیش‌بینی این تحلیلگر الگوی تکنیکالی کلاسیکی با نام «مثلث متقارن» است که زمانی شکل می‌گیرد که قیمت بین دو خط روند همگرا در نوسان است.

در سناریویی کامل، قیمت از محدوده مثلثی در جهت روند قبلی خود خارج می‌شود و به مسیر خود ادامه می‌دهد. به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران مثلث‌های متقارن را الگوی ادامه‌‌دهنده می‌نامند.

قیمت اتریوم از ابتدای سال جاری در داخل یک الگوی مثلثی متقارن در نوسان بوده است. پس از ثبت اوج ۴،۸۵۰ دلاری در ماه نوامبر ۲۰۲۱، قیمت ۵۰٪ کاهش یافته است و در نتیجه قانون ادامه‌دهنده بودن الگوی مثلث متقارن، احتمال کاهش بیشتر قیمت وجود دارد.

الگوی مثلثی متقارن در نمودار اتریوم
الگوی مثلثی متقارن در نمودار اتریوم

به عبارت دیگر، قیمت اتریوم می‌تواند پس از خروج از این الگو، به اندازه حداکثر فاصله بین خط روند بالایی و پایینی مثلث کاهش یابد. در نتیجه در صورت کاهش قیمت از خط حمایتی مثلث، اتریوم می‌تواند به زیر ۲،۰۰۰ دلار نیز سقوط کند.

ولف در این رابطه نوشت:

خریداران تلاش خواهند کرد تا از خط حمایتی مورب طولانی مدت دفاع کنند. در مقابل، فروشندگان تلاش خواهند کرد تا قیمت را به ۱،۸۰۰ تا ۱،۹۰۰ دلار برسانند.

زنگ خطر برای اتریوم و آلتکوین‌ها

علاوه بر ولف تحلیلگر دیگری نیز نظری نزولی در رابطه با اتریوم و آلتکوین‌ها دارد. نیکلاس مرتن، تحلیلگر مطرح بازار رمزارزها در ویدیوی جدیدی خطاب به ۵۱۱،۰۰۰ دنبال کننده کانال یوتیوب خود اعلام کرد علی‌رغم اصلاح‌های اخیر قیمتی، با مشاهده جفت ارز بیت کوین اتریوم (ETH/BTC) می‌توان اعتماد در بازار را مشاهده کرد. با این حال این تحلیلگر هشدارهایی در خصوص سطح کلیدی این نمودار ارائه کرده است.

وی در این رابطه گفت:

اینجا کاهش دیگری در قیمت اتریوم داریم. اما همچنان همان روندی که در ژوئن آغاز شده که مجموعه‌ای از کف‌های قیمتی بالاتر در محدوده مشابه یا بالاتر ثبت می‌کند را حفظ کرده‌ایم.

وی ادامه داد:

این نشان‌دهنده اعتماد به بازار است. اکنون [از سپتامبر ۲۰۲۱] یک اصلاح کاملاً محکم را تجربه کرده‌ایم. در حال رسیدن به نقطه‌ای شکننده هستیم. اگر به زیر محدوده ۰.۰۶ در نمودار ETH/BTC برسیم، بدترین سناریو رخ خواهد داد. در حال حاضر ۰.۰۶۶ هستیم و کاهش ده درصدی دیگر می‌تواند نشان از آمادگی بازار برای کاهش قیمت طولانی مدت باشد.

نمودار ETH/BTC
نمودار ETH/BTC

مرتن در ادامه این ویدیو گفت که معتقد است رمزارزها آینده بازارهای مالی در دهه آینده را مختل خواهند کرد با این حال خاطرنشان کرد این پیش‌بینی به معنای آن نیست که اتریوم پیش از ثبت اوج‌های جدید سقوط نخواهد کرد.

وی افزود:

اگر واقعا افتی به زیر ۰.۰۶ در جفت ETH/BTC داشته باشیم می‌توان آن را هشداری بزرگ برای قیمت‌ها تلقی کرد. این نه تنها اطمینانی که ما دوست داریم حفظ شود را می‌شکند، بلکه نمی‌تواند محدوده‌های حمایتی بالقوه‌ای که در آن آزادی عمل بیشتری برای اصلاح قیمت دارید را پیدا کند.

اتریوم در زمان نگارش این خبر با قیمت ۲،۵۳۸ دلار معامله می‌شود و جفت ارز اتریوم بیت کوین در محدوده ۰.۰۶۵ قرار دارد.

انباشت اتریوم ادامه دارد

پیش‌بینی نزولی ولف در حالی مطرح می‌شود که سرمایه‌گذاران ثروتمند اتریوم، همچنان به خرید بیشتر ادامه می‌دهند. بر اساس داده‌های پلتفرم تحلیلی سنتیمنت، آدرس‌های اتریومی که بین ۱ تا ۱۰ میلیون واحد اتر در اختیار دارند، ۲.۲٪ از کل عرضه اتریومی که در شش ماه گذشته به وجود آمده است را جمع‌آوری کرده‌اند. جالب است بدانید این انباشت همزمان با اصلاح قیمت اتریوم اتفاق افتاده است که نشان می‌دهد این افراد از فرصت خرید در کف نهایت استفاده را برده‌اند.

نمودار انباشت اتریوم
نمودار انباشت اتریوم

آمار گلسنود همچنین نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران خرد نیز در جریان اصلاح قیمت اخیر بازار از فرصت استفاده کرده‌اند. به عنوان مثال، تعداد آدرس‌هایی که حداقل ۰.۱ واحد ETH در اختیار دارند در تاریخ ۷ مارس به اوج ۶.۹۷۲ میلیون آدرس رسیده است. به طور مشابه، کیف پول‌هایی با حداقل موجودی ۰.۰۱ اتر نیز به رکورد ۲۱.۸ میلیون آدرس رسیده است.

هولدرهای خرد اتریوم
هولدرهای خرد اتریوم

در طرف دیگر، تعداد آدرس‌های حاوی حداقل یک واحد اتریوم در تاریخ ۱۰ فوریه به اوج ۱.۴۲ میلیون آدرس رسید اما از آن زمان کاهش یافته و به ۱.۴۱ میلیون آدرس رسیده است.

بسیاری از تحلیلگران نسبت به به‌روزرسانی آتی اتریوم و تغییر الگوریتم اجماع آن به اثبات سهام خوش‌بین هستند. به عنوان مثال، مارکوس سوتیریو، تحلیلگر بازار در شرکت گلوبال بلاک معتقد است این ارتقاء در طولانی‌مدت بر قیمت اتریوم تاثیرگذار خواهد بود. وی در گفتگویی با بیزنس اینسایدر در این رابطه گفت:

دلیل این پیش‌بینی آن است که این ارتقاء کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم که در حال حاضر، نقطه ضعف اصلی این شبکه است را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

منبع
cointelegraphdailyhodl

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا