مقالات عمومی

نقشه راه اتریوم در سال ۲۰۲۰ منتشر شد/ توضیحات تکمیلی در مورد هر فاز

بلاک‌چین اتریوم در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و تا سال ۲۰۱۵ طول کشید تا فعال شود. اتریوم یک بلاک چین غیرمتمرکز است که به توسعه دهندگان امکان می‌دهد تا قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز بر بستر آن ایجاد کنند. اتریوم هم چنین دارای ارز دیجیتال مختص به خود به اسم اتر است که دومین ارز دیجیتال از لحاظ ارزش بازار می‌باشد.

از طرف دیگر، نقشه راه سال ۲۰۲۰ اتریوم نشان می‌دهد که این بلاک چین در حال حاضر در فاز آخر توسعه خود قرار دارد. اسم این فاز، سرنیتی (Serenity) است و به عرضه بلاک چین جدید اتریوم به اسم اتریوم ۲.۰ منتهی خواهد شد. اتریوم ۲.۰ دارای چندین ویژگی شامل گواه اثبات سهام، شاردینگ، ماشین مجازی جدید اتریوم، مکانیزم جدید پاداش ها و سایر موارد خواهد بود.

نقشه راه سرنیتی

سرنیتی درصدد سریع تر، مقیاس پذیرتر و بهتر کردن بلاک چین اتریوم است. شرکت نرم افزاری کانسنسیس (ConsenSys) مدعی است که سرنیتی “نسخه نهایی و مرحله پایانی تکامل اتریوم” است و بر اساس ۵ اصول طراحی خواهد بود. این اصول شامل سادگی، انعطاف پذیری، تداوم، امنیت و غیرمتمرکزسازی است. نقشه راه سرنیتی فهرستی از به روزرسانی های مهم برای اکوسیستم اتریوم را نشان می‌دهد که به شرح زیر است:

 • فاز صفر: بیکن چین (Beacon Chain)، فاز اول و انتقال اتریوم از گواه اثبات کار به گواه اثبات سهام. تاریخ عرضه: سه ماهه اول ۲۰۲۰
 • فاز ۱: زنجیره های شارد. تقسیم تراکنش های شبکه بین چندین مجموعه از تاییدکنندگان. تاریخ عرضه: سال ۲۰۲۱
 • فاز ۲: eWASM. به روزرسانی از ماشین مجازی اتریوم (EVM) به eWASM. تاریخ عرضه: سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱
 • فاز ۳: ادامه بهبود شبکه. تاریخ عرضه: سال ۲۰۲۲
 • در ادامه به بررسی هر کدام از این فازها خواهیم پرداخت.

فاز صفر: بیکن چین

در فاز صفر سرنیتی، بلاک چین جدید یا همان بیکن چین ایجاد خواهد شد که با بلاک چین اصلی اتریوم متفاوت است. این بلاک چین، سادگی را ارائه خواهد داد و بدین ترتیب در ابتدا از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نخواهد شد. هرچند بیکن چین دارای مکانیزم اجماع گواه اثبات سهام است. هم چنین در کنار گواه اثبات سهام، بلاک چین گواه اثبات کار کنونی نیز فعال خواهد بود تا از استمرار زنجیره ها اطمینان حاصل شود.

تفاوت عمده در این نکته قرار دارد که اتریوم ۲.۰ به جای مکانیزم اجماع گواه اثبات کار (Ethash) از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام (Casper) استفاده خواهد کرد. با وجود گواه اثبات سهام، بلاک چین اتریوم به دنبال مجموعه ای از تاییدکنندگان است تا به نوبت، بلاک معتبر بعدی را پیشنهاد کنند و به آن رای دهند. هم چنین، کسانی که توکن اتر در اختیار دارند می‌توانند تنها با ارسال مقدار مشخصی از سرمایه خود و مسدودسازی یا استیک کردن آن به تاییدکننده تبدیل شوند.

از طرف دیگر، گواه اثبات سهام باعث شکوفا شدن درستکاری بست تاییدکنندگان بلاک چین اتریوم می‌شود، زیرا هربار که یک بلاک توسط اکثریت پذیرفته می‌شود، تاییدکنندگان (دارندگان نود) بر اساس مقدار سرمایه ای که استیک کرده اند، پاداش دریافت می‌کنند. در مقابل اگر اکثریت تاییدکنندگان، بلاک استیک شده را نپذیرند، سرمایه تاییدکننده مورد نظر از دست می‌رود.

ارز دیجیتال مخصوص بلاک چین جدید اتریوم که اتر۲ (ETH2) نام دارد نیز بر بستر بیکن چین ایجاد خواهد شد و برای پاداش تاییدکنندگان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. در این فاز لازم است که دو سومتاییدکنندگان حداقل ۳۲ اتر در بلاک بعدی واریز کنند. به طور کل ۳ مسئولیت اصلی بیکن چین عبارت است از:

 • مدیریت مکانیزم گواه اثبات سهام
 • پردازش ارتباط بین نسخه های مختلف اتریوم
 • قطعیت و اجماع مستقیم

فاز ۱: زنجیره های شارد

ویتالیک بوترین موسس اتریوم در سال ۲۰۱۹ خاطرنشان کرد که مقیاس پذیری یکی از نقاط ضعف پذیرش اتریوم است. طبق گفته های بوترین، مقیاس پذیری بیشتر، هزینه های استفاده از بلاک چین اتریوم را به طور چشمگیری کاهش خواهد داد.

از طرف دیگر، شاردینگ با تراکنش های موازی، ذخیره سازی و پردازش اطلاعات سروکار دارد. بنابراین، به طور بالقوه می‌تواند مقیاس پذیری بلاک چین جدید اتریوم را بهبود ببخشد. شاردینگ هم چنین افزایش تعداد تراکنش هایی که می‌توانند توسط شبکه در یک لحظه پردازش شوند را به همراه دارد. در این مورد، شبکه به شاردهای مختلفی تقسیم خواهد شد.

در نتیجه، چندین تراکنش به صورت همزمان پردازش خواهند شد. از طرف دیگر، ۶۴ زنجیره شارد در فاز اول بیکن چین وجود خواهد داشت و به تدریج به این تعداد افزوده خواهد شد.

فاز ۲: eWASM

قراردادهای هوشمند تراکنش ها را قبل از آنکه در بلاک چین قابل رصد باشند اجرا می‌کنند. در این خصوص، ماشین مجازی اتریوم (EVM)، اجرا شدن تراکنش ها توسط قرارداد هوشمند را امکان پذیر می‌سازد. هرچند برای برطرف کردن مشکل EVM کنونی که تراکنش ها را به ترتیب اجرا می‌کند، از eWASM (وب اسمبلی متناسب با اتریوم) استفاده خواهد شد.

انتظار می‌رود که eWASM باعث بهبود عملکرد EVM شود. eWASM پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، حساب ها و وضعیت های مختلف بلاک چین جدید را امکان پذیر می‌سازد. هم چنین می‌توان قراردادهای هوشمند را با زبان برنامه نویسی به غیر از سالیدیتی نوشت. عرضه eWASM برای سال ۲۰۲۱ برنامه ریزی شده است، هرچند توسعه آن هم اکنون شروع شده است.

فاز ۳: ادامه بهبود شبکه

اتریوم ۲.۰ عرضه خواهد شد اما همانند هر سیستم دیگری، همواره به روزرسانی و اصلاح شبکه مورد نیاز است. فاز ۳ منحصرا برای مدیریت بهبود مستمر و کلی پروتکل در خصوص برطرف کردن تقاضای روزافزودن طراحی شده است. طبق گزارش کانسنسیس، موارد زیر در فاز ۳ پیاده سازی خواهد شد:

 • پروتکل سبک وضعیت شبکه
 • همگام سازی با امنیت زنجیره اصلی
 • شاردینگ تصاعدی

نتیجه گیری

سرمایه گذاران و توسعه دهندگان به منظور انجام تراکنش و ایجاد برنامه های خود متکی به بلاک چین اتریوم هستند. اتریوم ۲.۰ شرایط متفاوتی را به وجود خواهد آورد: از استفاده از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام تا مقیاس پذیری بهتر و در آخر امکان پذیر ساختن اجرای قراردادهای هوشمند. بنابراین، اتریوم ۲.۰ باعث نویدبخش تر شدن اکوسیستم اتریوم خواهد شد.

منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا