اخبار اتریوماخبار بلاکچین

ناپایداری شبکه اتریوم پس از آپدیت بلاتریکس؛ چه خطراتی اتریوم را تهدید می‌کند؟

آپدیت بلاتریکس (Bellatrix) که شبکه اتریوم را برای مرج آماده می‌کند عصر دیروز ۶ سپتامبر ۲۰۲۲ (۱۵ شهریور ۱۴۰۱) با موفقیت انجام شد. با این حال افزایش تعداد اسلات‌های از دست رفته در زنجیره بیکن (Beacon Chain) نگرانی‌هایی به وجود آورده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، آپدیت بلاتریکس که ساعت ۴:۰۴ عصر دیروز به وقت تهران انجام شد کلاینت‌های لایه اجماع در نودهای شبکه اتریوم را در ایپاک ۱۴۴٬۸۹۶ زنجیره بیکن به‌روزرسانی کرد.

بررسی کوین تلگراف نشان داده است در ۶۰۰ اسلاتی که از فعال‌سازی بلاتریکس تا زمان انجام بررسی آن‌ها ثبت شده، حدود ۱۰٪ از آن‌ها Skip شده‌اند و از دست رفته‌اند.

با این حال تا زمان زمان نگارش خبر، ۱۷۷ ایپاک و ۵۶۶۴ اسلات جدید ثبت شده‌اند و بررسی میهن بلاکچین نشان می‌دهد وضعیت شبکه از ایپاک ۱۴۴۸۹۶ تا ایپاک ۱۴۴۹۲۶ (۴:۰۴ تا ۷:۱۶ عصر دیروز) با حدی از ناپایداری روبرو شده است. در این دوره بیشترین ناپایداری در ایپاک بلاتریکس (۱۴۴۸۹۶) و ایپاک ۱۴۴۹۰۳، با ۶ اسلات Skip شده بود. اما پس از ایپاک ۱۴۴۹۲۶ ندرتا با ۳ اسلات از دست رفته در یک ایپاک مواجه بودیم. به این ترتیب به نظر می‌رسد پایداری شبکه بهبود یافته باشد. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به مرورگر بیکن‌اسکن این موضوع را شخصا بررسی کنند.

مرورگر بیکن چین
ایپاک ۱۴۴۹۰۳ در زنجیره بیکن؛ منبع: بیکن اسکن

در مورد علت این ناپایداری، مارتین کوپلمن (Martin Köppelmann)، یکی از بنیانگذاران نوسیس (Gnosis)، توضیحاتی ارائه کرده است. او اظهار داشت همزمان با هاردفورک بلاتریکس حدود ۵٪ از اعتبارسنج‌ها (ولیدیتورها) ارتباط خود با شبکه را از دست دادند و این موضوع به در رسیدن نرخ اسلات‌های از دست رفته به ۹٪ نقش داشته است.

توییت کوپلمن
منبع: توییتر

کوپلمن همچنین اضافه کرد که نرخ ۹٪ از میانگین تاریخی از دست رفتن اسلات که حدود ۰۰.۵٪ است، ۱۷۰۰٪ بیشتر است و این مشکل همچنین ممکن است مربوط به ۲۵.۶٪ ​​از نودها باشد که مطابق آمار اترنودز (Ethernodes) نرم‌افزار خود را برای بلاتریکس آپدیت نکردند.

آمار نودها اترنودز
آمار نودهای آماده برای مرج؛ منبع: اترنودز

البته این اتفاقات باعث شد برخی از ناظران آمادگی شبکه اتریوم برای آپدیت پاریس و مهاجرت بزرگ به اثبات سهام را زیر سوال ببرند. آدام کوکران (Adam Cochran)، از اعضای شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر سینم‌هاین ونچرز (Cinneamhain Ventures) در این مورد گفت:

افزایش چشمگیر در تعداد بلاک‌های از دست رفته پس از بلاتریکس.

امیدوارم این مشکل قبل از مرج دیباگ شود. واقعا نمی‌خواهیم در این مراحل آخر شاهد مشکلات غیرمنتظره باشیم.

تعداد بلاک‌های از دست رفته
منبع: توییتر

اما همه این موضوع را نگران‌کننده نمی‌دانند. آنتونی ساسانو (Anthony Sassano)، بنیان‎‌گذار Daily Gwei، گفت که بیرون افتادن تنها ۵٪ از اعتبارسنج‌ها از شبکه در واقع «یک نتیجه شگفت‌انگیز» است. او ادامه داد:

به نظر من بدترین بدترین سناریو ممکن این است که سوییچ از اثبات کار به اثبات سهام (در پاریس) ناموفق باشد که این موضوع به نوعی مداخله انسانی برای رفع مشکل نیازمند است.

با آپدیت بلاتریکس که فاز اول از مهاجرت دو مرحله‌ای اتریوم به اثبات سهام است، ساختار بلاک‌های شبکه اتریوم تغییر کرد و این بلاک‌ها با زنجیره بیکن سازگار شدند به این معنا که اجرای تراکنش‌ها به لایه اجماع منتقل شد و یک قدم اساسی در راستای مرج برداشته شد. اما الگوریتم اجماع همچنان اثبات کار است. با فعال شدن آپدیت پاریس ساخته شدن بلاک‌ها بر اساس اثبات کار متوقف می‌شود، اولین بلاک اثبات سهام ساخته می‌شود و مهاجرت پر ماجرای شبکه اتریوم به سرانجام می‌رسد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا