اخبار خارجی

فاز اول به‌روزرسانی مرج اتریوم با موفقیت انجام شد؛ اهمیت آپدیت تاریخی بلاتریکس چیست؟

فاز اول به‌روزرسانی مرج اتریوم، یعنی «فاز بلاتریکس» دقایقی قبل با موفقیت اجرا شد. شبکه اتریوم در حال حاضر عملکردی دوگانه و هیبرید دارد و از دو زنجیره اصلی تشکیل شده است. یکی از این دو زنجیره آن چیزی است که ما قبلا آن را به عنوان «زنجیره اصلی (Mainnet Chain)» می‌شناختیم، یعنی لایه اجرایی (Execution Layer) که با الگوریتم اجماع اثبات کار ایمن می‌شود؛ و زنجیره دیگر یعنی «زنجیره بیکن (Beacon Chian)»، لایه اجماع (Consensus Layer) است که آن هم یک شبکه اصلی است که با الگوریتم جدید اجماع، یعنی اثبات سهام ایمن می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین، زنجیره بیکن در حال حاضر یک سال و نیم است که راه‌اندازی شده و پایداری و امنیت خود را ثابت کرده است. به روزرسانی مرج اتریوم که دقایقی پیش فاز اول آن یعنی فاز بلاتریکس، پیاده‌سازی شد، این دو زنجیره را با هم ادغام می‌کند و انتخاب نام «Merge» برای این به‌روزرسانی که به معنای «ادغام» است، از همین نکته نشات می‌گیرد. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌شود فعال‌سازی بلاتریکس در ایپاک ۱۴۴٬۸۹۶ زنجیره بیکن موفقیت آمیز بود.

فعالسازی بلاتریکس
فعالسازی بلاتریکس؛ منبع: توییتر

ولیدیتورها در در گرافیتی (پیام) اسلات آخر از ایپاک ۱۴۴۸۹۶ بیکن چین این پیام را به اشتراک گذاشتند:

به شروعی دوباره خوش آمدید.

متن پیام اسلات آخر از ایپاک بلاتریکس
متن پیام اسلات آخر از ایپاک بلاتریکس؛ منبع: بیکن اسکن

با تکمیل فرآیند ادغام، الگوریتم اجماع اثبات کار که متعلق به لایه اجرایی است حذف خواهد شد و از این پس اجماع در شبکه اتریوم تنها از طریق الگوریتم اثبات سهام انجام می‌شود.

برای ادغام این دو زنجیر به دو هاردفورک نیاز است. یک هاردفورک برای بیکن چین (لایه اجماع) و هاردفورک دیگری برای زنجیره اصلی (لایه اجرا). هارفورک اول که بلاتریکس نام گرفته بود دقایقی پیش انجام شد و هاردفورک دوم که پاریس نام گرفته است با رسیدن سختی کلی نهایی به یک عدد خاص کلید می‌خورد و تقریبا تا ۸ روز و ۱۴ ساعت و ۱۴ دقیقه دیگر انجام می‌شود.

مرج اتریوم
شمارش معکوس تا فاز دوم مرج، آپگرید پاریس؛ منبع: ethernodes.org

چرا نام بلاتریکس برای این به‌روزرسانی انتخاب شد؟

سنت جامعه کاربران اتریوم این بود که برای آپگرید‌های مربوط به لایه اجرا نام شهرها و برای آپگرید‌های لایه اجماع نام ستاره‌ها را انتخاب کنند.

برای آپگرید قبلی لایه اجماع (زنجیره بیکن) که اولین آپگرید این زنجیره بود نام ستاره Altair انتخاب شد. به همین دلیل تصمیم گرفتند برای آپدیت امروز که دومین آپگرید لایه اجماع بود نام ستاره‌ای را انتخاب کنند که با حرف B آغاز می‌شود. نام‌های پیشنهادی عبارت بودند از بیتل‌جوس (Betelgeuse)، بلاتریکس (Bellatrix)، بوتئین (Botein)، براخیوم (Brachium) و باباپ (Bubup)؛ که از میان آن‌ها نام بلاتریکس برگزیده شد. ستاره بلاتریکس بیست و پنجمین ستاره پرنور در آسمان شب است که بیست میلیون سال عمر دارد و شعاع آن ۶ برابر خورشید است.

برای فاز دوم مرج هم که مربوط به لایه اجرا است، مانند آپگریدهای قبلی لایه اجرا که به نام شهرها نام‌گذاری شده بودند (مانند لندن و شانگهای) نام یک شهر یعنی «پاریس» انتخاب شد.

هاردفورک بلاتریکس چیست و چه تغییراتی را شامل می‌شود؟

اگر بخواهیم بلاتریکس را در یک عبارت تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم: «بلاتریکس، آپگرید لایه اجماع شبکه اتریوم است که زنجیره بیکن‌ را برای مرج آماده می‌کند».

برای اینکه آپدیت بلاتریکس در زنجیره بیکن اتفاق بیفتد، باید نرم‌افزار نودها آپدیت شود تا کد بلاتریکس روی آن قرار بگیرد. این موضوع برای فاز پاریس هم صادق است. هر نود اتریوم از شامل دو کلاینت است که یکی از این دو کلاینت زنجیره بیکن (لایه اجماع) و دیگری کلاینت زنجیره اصلی (لایه اجرا) است. در مرج اتریوم برای کلاینت‌ها این اتفاقات می‌افتد:

  • با آپگرید نرم‌افزار نود، کلاینت‌های لایه اجماع (CL) تغییرات بلاتریکس را در خود می‌گنجانند و منتظر ایپاک بلاتریکس می‌مانند. تا زمان انجام بلاتریکس ۷۳.۱٪ از نودهای اتریوم آپگرید شدند و منتظر بودند به روزرسانی بودند. ایپاک شماره ۱۴۴۸۹۶ در زنجیره بیکن این به روزرسانی را در ساعت ۱۶:۰۴:۴۷ عصر امروز به وقت تهران فعال کرد. پس از بلاتریکس (همانطور که در آخرین بلاک سمت چپ در تصویر پایین مشاهده می‌شود) ساختار بلاک‌های اتریوم تغییر کرده است و بلاک‌هایی که اکنون می‌شوند سازگار با زنجیره بیکن هستند، اما ماینینگ هنوز متوقف نشده است و تا زمان فاز دوم مرج یعنی فاز پاریس ادامه خواهد داشت.

  • همچنین با آپگرید نرم‌افزار نود، کلاینت‌های لایه اجرا (EL) تغییرات بلاتریکس را در خود می‌گنجانند و منتظر رسیدن شبکه (TTD) به عدد ۵۸٬۷۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ و فعال شدن فاز پاریس می‌مانند. همانطور که گفته شد زمان رسیدن به این TTD تخمینی است و انتظار می‌رود تا ۸ روز و ۱۳ ساعت و ۴ دقیقه دیگر محقق شود که برابر با ۱۰:۲۴ صبح پنج‌شنبه ۲۴ شهریور است. پس از فعال شدن پاریس ماینینگ در شبکه اتریوم به نقطه پایان خود می‌رسد و اجماع در شبکه اتریوم تنها از طریق ولیدیتورها و با الگوریتم اثبات سهام انجام می‌شود.
بلاتریکس اتریوم
نودهای اتریوم قبل و بعد از بلاتریکس؛ منبع: etherworld.co

بنابر این آپدیت بلاتریکس که فاز اول از مهاجرت دو مرحله‌ای به اثبات سهام است، ساختار بلاک‌های شبکه اتریوم تغییر کرد و این بلاک‌ها با زنجیره بیکن سازگار شدند به این معنا که اجرای تراکنش‌ها به لایه اجماع منتقل شد و یک قدم اساسی در راستای مرج برداشته شد. اما الگوریتم اجماع همچنان اثبات کار است. با فعال شدن آپدیت پاریس ساخته شدن بلاک‌ها بر اساس اثبات کار متوقف می‌شود، اولین بلاک اثبات سهام ساخته می‌شود و مهاجرت پر ماجرای شبکه اتریوم به سرانجام می‌رسد.

منبع
etherworld

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا