اخبار اتریوم

تاثیر ارتقای دنکن بر کارمزد شبکه؛ کدام راهکارهای لایه ۲ بیشترین سود را می برند؟

ارتقای دنکُن (Dencun) قرار است فردا ساعت ۱۷:۲۵ به وقت تهران در شبکه اصلی اتریوم اجرا شود. این ارتقا به بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم کمک می‌کند و در کاهش کارمزد راهکارهای لایه ۲ موثر خواهد بود.

به گزارش میهن بلاکچین، توسعه‌دهندگانِ Gnosis Chain نسخه‌ای از ارتقاء دنکن را در شبکه آن مستقر کرده و تراکنش‌های بلاب (Blob) را در این زنجیره جانبی فعال کردند. پلتفرم Blob.Fm اولین برنامه Gnosis Chain بود که از بلاب‌ها استفاده کرد. Gnosis Chain که قبلا با نام xDai Chain شناخته می‌شد، به عنوان یک زنجیره جانبی در کنار اتریوم عمل می‌کند و توسط GnosisDAO اداره می‌شود.

ارزش کل سرمایه قفل‌شده در این زنجیره هم به بیش از ۳۲۰ میلیون دلار می‌رسد و برنامه‌هایی مثل بالانسر (Balancer)، اسپارک (Spark)، Aave و Aura روی آن راه‌اندازی شده‌اند. استفان جورج (Stefan George)، یکی از بنیان‌گذاران زنجیره Gnosis، اعلام کرده است:

دنکن فعال شده است. اکنون می‌توانید از بلاب‌ها در Gnosis استفاده کنید.

بلاب‌ها که EIP-4844 (یا پروتو دنک شاردنینگ) هم نامیده می‌شوند، فردا در ساعت ۱۷:۲۵ دقیقه به وقت تهران با ارتقای دنکن در دوره‌ زمانی (Epoch) ۲۶۹۵۶۸ در شبکه اصلی اتریوم اجرا می‌شوند. شایان ذکر است که ارتقای مذکور بعد از اجرا در ۳ شبکه آزمایشی اتریوم و تقریبا یک سال بعد از ارتقاء شانگهای در آوریل ۲۰۲۳ (فروردین) اجرا می‌گردد.

بلاب دسترسی به داده‌های اتریوم را بدون تاثیر بر زیرساخت آن بهبود داده و کارمزد تراکنش‌های راهکارهای لایه ۲ را کاهش می‌دهد. در این مورد برای مثال می‌توان به شبکه‌های آربیتروم و آپتیمیزم اشاره کرد که کارمزدهای آن‌ها به ترتیب از ۲.۰۲ و ۱.۴۲ دلار به ۰.۴۰ و ۰.۲۸ دلار کاهش می‌یابد.

علاوه بر این کارمزد شبکه بیس هم از ۰.۵۸ دلار به ۰.۰۱ دلار می‌ٰسد. این شبکه در گذشته اعلام کرده بود که از همان روز اول از ارتقای دنکن پشتیبانی می‌کند.

کاهش کارمزدهای راهکارهای لایه ۲ بعد از ارتقای دنکن
کاهش کارمزدهای راهکارهای لایه ۲ بعد از ارتقای دنکن – منبع: IntoTheBlock

قیمت اتریوم در روز گذشته توانست برای اولین بار در ۲ سال گذشته از مرز ۴٬۰۰۰ دلار عبور کند و تحلیلگران باور دارند ارتقای دنکن در رشد این ارز دیجیتال و همچنین رشد توکن‌های مبتنی بر راهکارهای لایه ۲ موثر بوده است.

منبع
دبلاککوین گیپکوین ادیشن

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا