اخبار اتریوماخبار بلاکچین

اولین «شدو فورک» شبکه اصلی اتریوم اجرا شد

با پیش‌روی شبکه اتریوم به سمت گواه اثبات سهام، اولین شدو فورک (Shadow Fork) در این بلاکچین پیاده‌سازی شد. شدو فورک به فرآیندی گفته می‌شود که در آن داده‌هایی از شبکه اصلی (در اینجا بلاکچین اتریوم) در شبکه آزمایشی کپی می‌شود تا توسعه‌دهندگان بتوانند ویژگی‌های مد نظر خود را قبل از پیاده‌سازی تغییرات در شبکه اصلی، آزمایش کنند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، پریتوش جایانتی، یکی از توسعه‌دهندگان بنیاد اتریوم در تاریخ ۱۰ آوریل (۲۱ فروردین) در توییتی از پیاده‌سازی شدو فورک (Shadow Fork) خبر داد. به گفته جایانتی، این فورک راهی برای آزمایش فرضیات توسعه‌دهندگان در شبکه‌های آزمایشی و یا شبکه اصلی است.

شبکه اتریوم در چند وقت اخیر بر روی یک گذار چند مرحله‌ای از گواه اثبات کار فعلی به گواه اثبات سهام کار می‌کند. در مدل اثبات سهام، تراکنش‌ها توسط نودهایی که با استیکرها (سهام‌گذاران) به جای ماینرها اجرا می‌شوند، اعتبارسنجی خواهند شد. انتظار می‌رود این تغییر در الگوریتم اجماع، انرژی مورد نیاز برای شبکه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. مصرف انرژی بالای الگوریتم‌های گواه اثبات کار همواره یکی از بزرگ‌ترین انتقادات به شبکه‌های بلاکچینی همچون بیت کوین بوده است.

جایانتی خاطرنشان کرد این فورک برخی از داده‌ها را با شبکه اصلی اتریوم به اشتراک می‌گذارد، بنابراین، برخی از تراکنش‌ها ممکن است در هر دو شبکه (شبکه اصلی و آزمایشی) ظاهر شوند. توسعه‌دهنده دیگری با نام ماریوس فن در ویدن یک صفحه کاوشگر بلاک به اشتراک گذاشته که بر اساس آن، شدو فورک در زمان گزارش وی، ۱،۱۶۶،۰۱۶ تراکنش را با میانگین زمان ۱۴.۸ ثانیه برای هر بلاک پردازش کرده است.

جایانتی در توییتر عنوان کرد برای اجرای شدو فورک در یک شبکه آزمایشی، ما پیکربندی (Config) آن را داشته و فیلدهای مرتبط با مرج مانند سختی کل ترمینال (TTD) و بلاک فورک مرج را به آن اضافه کرده‌ایم.

شدو فورک اتریوم
جزییاتی از شدو فورک اتریوم
جزییاتی از شدو فورک اتریوم

کریستن کیم، دستیار تحقیقاتی شرکت گلکسی دیجیتال به نقل از تیم بیکو، توسعه‌دهنده اتریوم گفته است نتیجه شدو فورک اتریوم برای تعیین زمان مرج (ادغام) نهایی، کلیدی خواهد بود.

این فورک، رویدادی تاریخی برای اتریوم است

اوایل روز دوشنبه، فن در ویدن، توسعه‌دهنده بنیاد اتریوم که گویا Shadow Fork را ارائه کرده است، در توییتی نوشت که این فورک، رویدادی تاریخی برای شبکه اتریوم خواهد بود. بنیاد اتریوم پیش از این، شدو فورک‌هایی را در شبکه آزمایشی گرلی که مبتنی بر گواه اثبات اعتبار است و برای آزمایش برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌شود امتحان کرده بود.

در اواسط ماه مارس (اسفند)، نقطه عطف کلیدی دیگری برای شبکه اتریوم رقم خورد. در آن زمان، شبکه آزمایشی کیلن (Kiln) به منظور تست ادغام لایه اجرایی اثبات کار با اثبات سهام بیکن چین راه‌اندازی شد. این آخرین شبکه آزمایشی پیش از ادغام نهایی است.

به گفته جایانتی، شبکه آزمایشی کیلن برای این طراحی شده تا افراد جامعه اجرای نودهای خود، استقرار قراردادهای هوشمند، آزمایش زیرساخت‌ها و … را در آن آزمایش کنند و شدو فورک، برای تست استرس شبکه ایجاد شده است.

جایانتی روز دوشنبه در توییتی در این رابطه نوشت:

زمانی که شدو فورک امروز راه‌اندازی شد، تیم توسعه دهنده متوجه برخی از مشکلات در کلاینت‌های منبع باز مبتنی بر جاوا نترمایند (Nethermind) و هایپرلجر بسو (Hyperledger Besu) شد.

به گفته این توسعه‌دهنده، درصد اعتبارسنج‌هایی که کار خود را انجام می‌دهند، معیاری که به عنوان نرخ مشارکت در شبکه نیز شناخته می‌شود، کاهش یافته است اما همچنان بالاتر از نیاز نهایی شبکه قرار دارد.

بر اساس داده‌های سایت Beaconcha.in تاکنون بیش از ۱۰.۹ میلیون رمز ارز ETH در شبکه بیکن چین سپرده‌گذاری شده است و میانگین موجودی اتر سپرده‌گذاران به ۳۳.۵ ETH می‌رسد. قیمت روز اتریوم با توجه به کاهش ۵٪ در شبانه‌روز گذشته به ۳٬۰۱۲ دلار رسیده است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا