اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومیتحلیل اقتصادی

اترماین، بزرگترین استخر استخراج اتریوم، پردازش تراکنش‌های تورنادو کش را متوقف کرد

اترماین، بزرگترین استخر ماینینگ اتریوم، دیگر بلاک‌هایی که حاوی تراکنش‌های تورنادوکش باشند را ثبت نمی‌کند. دلیل احتمالی این اقدام تحریم‌ OFAC است. این موضوع سانسورناپذیر بودن شبکه اتریوم را به شدت تهدید می‌کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتو اسلیت، تحلیلگر کریپتو که با نام مستعار TakensTheorem در توییتر فعال است، متوجه شد اترماین، بزرگترین استخر استخراج اتریوم، پردازش تراکنش‌های تورنادو کش را متوقف کرده است. او نمودار زیر را ارائه کرد.

تورنادو کش اترماین
تعداد تراکنش‌های تورنادو کش موجود در بلاک‌های ماین شده توسط اترماین؛ منبع: توییتر

این داده‌ها نشان می‌دهند که آخرین باری که یکی از بلاک‌های تولید شده توسط اترماین شامل تراکنشی از تورنادو کش بود، به ۱۲ روز قبل و بلاک شماره ۱۵٬۳۰۶٬۸۹۲ ثبت شده در ۹ آگوست (۱۸ مرداد) برمی‌گردد. این بلاک حاوی تراکنشی به ارزش ۱۰ ETH ارسال شده از روتر تورنادو کش بود.

بررسی جدیدترین تراکنش‌های ارسال شده از روتر تورنادو کش نشان می‌دهد استخرهای دیگر استخراج اتریوم از جمله استخر هایوآن (Hiveon)، پی‌توپول (P2Pool) و توماینرز (2Miners) همچنان تراکنش‌های آن را پردازش می‌کنند.

حمله به سانسورناپذیری اتریوم در سطح پروتکل

پس از تحریم تورنادو کش توسط خزانه‌داری ایالات متحده، این تحریم‌ها از سوی بخش‌های مهمی از شبکه اتریوم اعمال شد؛ با این حال اقدام اترماین در توقف تولید بلاک‌هایی که شامل تراکنش‌های تورنادو کش هستند، یک قدم فراتر از تمام اقدامات پیشین است.

فیلتر کردن تراکنش‌هایی که پردازش می‌شوند با یکی از اصلی‌ترین اصول بلاکچین اتریوم و علت اساسی شکل‌گیری شبکه‌های غیرمتمرکز که «سانسورناپذیری» است، مغایرت دارد. یکی از کاربران توییتر به نام متیو گرین (Matthew Green) در این باره گفت:

اگر سانسورناپذیری یکی از اهداف اصلی نبود، این شبکه‌ها می‌توانستند بسیار ساده‌تر و کارآمدتر باشند.

بسیاری فعالان دیگر فضای کریپتو هم به این اقدام به شدت اعتراض کرده‌اند.

با وجود اینکه سایر ماینرها همچنان تراکنش‌های تورنادو کش را پردازش می‌کنند، اقدام بزرگترین ماینر اتریوم روی سایر استخراج‌کنندگان تاثیرگذار است و اگر سایر ماینرها تصمیم بگیرند مسیر اترماین را در پیش بگیرند احتمال دارد پردازش تراکنش برای تورنادو کش غیرممکن شود.

اترماین یک شرکت مستقر در ایالات متحده نیست و بنابراین برای پیروی از تحریم‌های OFAC اجباری ندارد. با این حال، ماینرهایی که از استخر اترماین استفاده می‌کنند، ممکن است داخل ایالات متحده مستقر باشند و اگر بلاکی استخراج شود که شامل تراکنش تورنادو کش است، می‌توان آن را تعامل با تورنادو کش در نظر گرفت که خلاف تحریم است و بصورت بالقوه جریمه‌های سنگینی به دنبال دارد.

  • اعمال تحریم تورنادو کش از سوی اترماین چه اهمیتی دارد؟

با تحریم تورنادو کش از سوی خزانه‌داری آمریکا، سیرکل، صادر کننده USDC، و همچنین یونی سواپ و آوه و dydx، برای اعمال تحریم‌ها همکاری کردند. اما اقدام یونی سواپ دسترسی تورنادو کش به قرارداد هوشمند این صرافی را محدود نمی‌کرد (و نمی‌توانست بکند). اما اعمال تحریم از سوی اترماین، حمله به سانسور ناپذیری اتریوم در سطح پروتکل است و یکی از دلایل اساسی پیدایش شبکه‌های غیرمتمرکز را زیر سوال می‌برد.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا