اخبار خارجی

تیم اتریوم ۲.۰ به سوالات پیرامون این پروژه پاسخ داد؛ آیا ویژگی‌های اصلی تغییر کرده‌اند؟

تیم توسعه دهنده اتریوم ۲.۰ در تاریخ ۵ فوریه جلسه پرسش و پاسخ برگزار کرد. این تیم به بعضی از سوالات در خصوص سرنیتی به علاوه موضوعات رایج دیگر نظیر گواه اثبات سهام پاسخ داد.
دو جلسه پرسش و پاسخ دیگر نیز در ۶ ماه و یک سال گذشته برگزار شده بود. اگرچه هیچ تغییر چشمگیری از آخرین جلسه پرسش و پاسخ صورت نگرفته است، اما تیم توسعه دهنده اقدامات مهمی در جهت مقیاس پذیری اتریوم انجام داده است.

عرضه فاز صفر اتریوم ۲.۰ در سال ۲۰۲۰

در پاسخ به این سوال که از زمان آخرین جلسه پرسش و پاسخ چه تغییری در اتریوم ۲.۰ صورت گرفته است، تیم توسعه دهنده تایید کرد که اکثر ویژگی‌های آن تغییری نکرده است. اگرچه آنها تعهد خود به نسخه ۰.۸ سرنیتی را بیان کردند، اما در این جلسه نسخه ۱.۰ سرنیتی معرفی شد.
دنی رایان (Danny Ryan) از بنیاد اتریوم گفت:

از نظر ویژگی های موجود تغییر آنچنانی از ماه ژوئن سال گذشته صورت نگرفته است، اما نمی‌توان گفت که کاملا بدون تغییر بوده ایم. از آن زمان تاکنون تغییرات اساسی بر روی زنجیره بیکن (Beacon Chain) به منظور بهبود آن انجام شده است. این تغییرات عبارتند از اجتناب از مشخصات نامعتبر برای فاز صفر، انتقال پیچیدگی های غیرضروری به فاز ۱ و بهبود ویژگی های موجود.

اکثر اعضای جامعه نگران مهلت اولین مرحله اتریوم ۲.۰ یا همان فاز صفر بوده اند. این فاز شامل زنجیره بیکن است که برای اولین بار دارای گواه اثبات سهام است.
جاستین دریک (Justin Drake) بیان کرد که کدهای موجود اکثر مراحل باقی مانده، حسابرسی شده‌اند. قرارداد واریز که سرمایه های استیکینگ را مدیریت می‌کند در آستانه اجرا شدن است. هرچند رابطه کاربری واریز هم چنان باید تکمیل و حسابرسی شود که توسعه دهندگان تخمین زده‌اند این امر ۳ ماه طول خواهد کشید.
کلاینت های اتریوم ۲.۰ نیز همزمان توسعه می‌یابند و هم چنان باید بر روی کیفیت تولید آنها کار شود. رویه های بهبود و آزمایش حدودا سه ماه طول می‌کشد.
دریک در ادامه افزود:

امیدوارم که بتوانیم تا تاریخ ۳۰ جولای ۲۰۲۰ (پنجمین سالگرد عرضه اتریوم ۱.۰) آن را عرضه کنیم. بعید می‌دانم که در سه ماه اول یا دوم سال ۲۰۲۰ بتوانیم عرضه کنیم، مخصوصا اگر بخواهیم در زمان عرضه، ۳ کلاینت آماده داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا او عرضه در سال ۲۰۲۱ را یک شکست می‌داند یا خیر، گفت:

بله، این یک شکست خواهد بود. من ۹۵ درصد مطمئنم هستم که در سال ۲۰۲۰ آن را عرضه خواهیم کرد.

گواه اثبات سهام و زنجیره های جانبی

از آنجایی که جامعه اتریوم در حال انتقال به گواه اثبات سهام است، بعضی از افراد به این موضوع بدبین هستند. یکی از کاربران نگرانی های خود درباره افزایش نابرابری ثروت در مدل استیکینگ را بیان کرد و گفت این مدل به ثروتمندان به ازای داشتن پول بیشتر، پاداش بیشتری می‌دهد.
دنی رایان اذعان کرد که گواه اثبات سهام بسیار عادلانه تر از گواه اثبات کار است. وی گفت:

در هردوی این مدل ها، داشتن یک دارایی، کسب سود از آن را امکان پذیر می‌سازد. تفاوت بین این دو مدل در آن است که در گواه اثبات سهام، نحوه کسب سرمایه و سود بسیار شفاف تر و عادلانه تر است.

او گفت ماینینگ با مزایای خاص نظیر دسترسی اولیه به سخت افزار و تخفیف های عمده به نفع شرکت کنندگان است و ارتباط اندکی با خود پروتکل دارد.
این جلسه پرسش و پاسخ به سمت مقیاس پذیری زنجیره های جانبی کشیده شد، به طوری که بعضی از کاربران در خصوص مقیاس پذیری اتریوم به دلیل تاخیرهای اتریوم ۲.۰، نظرهای خود را بیان کردند. ویتالیک بوترین به اتریوم ۱.۰ به عنوان راهکاری موقت اشاره کرد، در حالی که به فناوری های پیش رو کاملا مطمئن است. وی گفت:

کاهش هزینه گس CALLDATA به ۱۶ در هر بایت در هاردفورک استانبول، پیشرفت بزرگی در zkrollup و rollup است و از نظر تئوری خروجی هر دو را به ۲۵۰۰ تراکنش در ثانیه افزایش می‌دهد. بنابراین آن چنان نگران مقیاس پذیری نیستم.

جامعه اتریوم اخیرا به خانواده جدیدی از راهکارهای مقیاس پذیری زنجیره های جانبی به اسم rollup انتقال یافته است. اگرچه Optimistic Rollup بیشتر مورد پسند واقع شده است، اما جاستین دریک اشتیاق خود در خصوص rollup دانش صفر با zkrollup ها را بیان کرده و گفته است:

به شخصه در خصوص zkrollup ها و به طور کل ZKSNARK ها برای مقیاس پذیری بسیار خوش بین هستم. با وجود اتریوم ۲.۰ ما به اطلاعات بسیار زیادی دسترسی خواهیم داشت، بنابراین دیگر نیازی به راهکارهای دسترسی به اطلاعات نظیر پلاسما (Plasma) نیازی نیست.

یکی از کاربران با اشاره به پلاسما، پرسید آیا این فناوری دیگر از بین رفته است یا خیر.
تیم توسعه دهنده مستقیما به این سوال پاسخ ندادند و گفتند اتریوم به پروتکل های لایه دوم بر بستر آن اعتقادی ندارد. اگرچه تیم توسعه دهنده شایعات را تایید نکرد، اما به رد آنها نیز نپرداخت.
در آخر در خصوص این پرسش که اتریوم ۱.۰ چگونه به سرنیتی انتقال خواهد یافت، تیم توسعه دهنده پاسخ داد:

برنامه فعلی این است که اتریوم ۱ به عنوان یک شارد از اتریوم ۲ به فعالیت خود ادامه دهد. پس از آنکه تمام فناوری مورد نظر آماده شد، ممکن است که اتریوم ۱ کنار گذاشته شود.

 

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا