اخبار خارجی

اتحادیه اروپا تا ۲۰۲۴ حوزه ارزهای دیجیتال را قانونی می‌کند

بازار ارزهای رمزنگاری شده در تلاش برای قرار گرفتن در جریان اصلی اقتصاد جهان است. با توجه به نوین بودن و فناورمحور بودن این حوزه، ارزهای دیجیتال نیاز به پذیرش عمومی از جانب مردم دارد. قانونی شدن و وجود قوانین مشخص و مدون در این بازار، اعتماد مردم را به دنبال خواهد داشت. به نظر می‌رسد که اتحادیه اروپا به صورت جدی به دنبال تنظیم قوانین مشخص در زمینه رمزارز هاست.

نظر اتحادیه اروپا درباره ارزهای دیجیتال

اتحادیه اروپا و ارزهای دیجیتال

اتحادیه اروپا برنامه بلندمدتی برای این بازار دارد. این اتحادیه قصد دارد تا سال ۲۰۲۴ میلادی فناوری ارزهای دیجیتال و بلاک چین را در برنامه‌های اصلی خود قرار دهد. رویترز گزارشی را در روز جمعه منتشر کرد و از برنامه‌های این اتحادیه تا ۴ سال آینده خبر داد. به گزارش این خبرگزاری، اتحادیه اقتصادی اروپا در ۴ سال آینده قوانین قدیم خود در زمینه ارزهای دیجیتال را بروزرسانی خواهد کرد و قوانین جدید را بر اساس شرایط جدید این حوزه بازتنظیم خواهد کرد تا بتوان از رمزارزها به عنوان یک پول بین‌المللی به منظور انجام مبادلات جهانی استفاده کرد. در این گزارش آمده است:

مطابق برنامه‌های بلندمدت این اتحادیه، تا سال ۲۰۲۴ اتحادیه اروپا بایستی چارچوب جامعی در زمینه فناوری دفترکل توزیع شده و دارایی‌های دیجیتال رمزنگاری شده به منظور استفاده در بخش اقتصادی این اتحادیه تنظیم کند. همچنین باید ریسک‌ها و خطرهایی که در حوزه ارزهای دیجیتال ، برای  اقتصاد این اتحادیه وجود دارد به دقت ارزیابی شود و تا حد امکان این ریسک کاهش یابد.

پول کاغذی در مقابل پول دیجیتال‌

براساس گزارش‌های اقتصادی اتحادیه اروپا، حدودا ۸۰ درصد از جمعیت این اتحادیه از پول کاغذی برای انجام مبادلات مالی خود استفاده می‌کنند. کمیسیون اروپا به عنوان نهاد حاکم بر اتحادیه اروپا به دنبال استفاده هرچه بیشتر از دارایی‌های دیجیتال در مبادلات مالی است. ویژگی بارز دارایی‌های دیجیتال مانند ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزنگاری شده، سرعت بالا در انجام تراکنش‌هاست که کمک بسیار زیادی به اقتصاد خواهد کرد.

شیوع ویروس کرونا و شرایط ویژه‌ای که از نظر بهداشتی در جهان حاکم است، اهمیت استفاده از پول دیجیتال در مبادلات مالی را بیش از پیش نمایان کرده است. به همین دلیل بسیاری از کشورها به دنبال بازنگری قانونی در زمینه ارزهای دیجیتال هستند. اتحادیه اروپا نیز به عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی در جهان، به صورت جدی به دنبال تغییر قوانین و بازنگری در قوانین خود در زمینه ارزهای دیجیتال است. شاید بتوان ارز دیجیتال وابسته به بانک مرکزی یا CBDC را یک گام بلند دولت‌ها برای استفاده از پتانسیل‌های این حوزه از فناوری دانست.

آیا قانونی شدن ارزهای دیجیتال به نفع این بازار است؟

بسیاری معتقدند که قانونی شدن حوزه ارزهای دیجیتال مخصوصا توسط اتحادیه اروپا و کشورها تراز اول جهان، باعث ایجاد اطمینان در میان عامه مردم خواهد شد. وقتی حوزه‌ای توسط اتحادیه اروپا و کشورهایی همچون چین و امریکا تایید شود، مردم اعتماد بیشتری به آن خواهند داشت. اما برخی، نظر مخالفی دارند. ورود دولت‌ها به این حوزه و ادغام شدن دولت و ارزهای دیجیتال را یک پارادوکس و تناقض آشکار و عجیب می‌دانند. آنها معتقدند علت ظهور این حوزه، فرار از سیاست‌های اشتباه دولت‌ها در زمینه پول است. بازگرداندن این حوزه به دامان دولت‌ها و قانون‌گذاران با ماهیت و هدف این حوزه همخوانی ندارد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا