اخبار خارجی

تحقیق جدید: تراکنش های مونرو غیرقابل پیگیری است!

هنگامی که کاربران مونرو (XMR) تصمیم بگیرند تراکنش های خود را مخفی کنند، پیگیری و رصد دریافت کننده و ارسال کننده غیرممکن می‌شود. این یافته توسط مسئولان یوروپل (Europol) برخلاف یافته های قبلی است که بیان می‌کرد تراکنش های XMR می‌توانند مقداری از هویت کاربران را فاش کند.

تحلیل بلاک چین برای شبکه مونرو غیرممکن است

هنگامی که صحبت از اختیارات می‌شود، می‌توان گفت که تراکنش های شبکه مونرو غیرقابل پیگیری است. تحقیق اخیر توسط مرکز جرایم سایبری یوروپل نشان داده است که حتی تحقیقات دقیق نیز نتوانسته است IP تراکنش ها یا انتقال کوین ها را مشخص کند.

جزییاتی درباره مونرو در وبینار اتحادیه بلاک چین به اشتراک گذاشته شد. این وبینار بر عملکرد کوین های ناشناس متمرکز بود. جزییات مورد نظر توسط یرک یاکوبسک (Jerek Jakubcek) هم چنین نشان داده است یوروپل به طور دقیق توسعه کوین های ناشناس را رصد و پیگیری می‌کرده است. یاکوبسک در این خصوص گفت:

از آنجایی که از ترکیبی از تور و مونرو استفاده شده است، نتوانستیم سرمایه ها و هم چنین آدرس IP ها را پیگیری کنیم. این موضوع بدان معنا است که ما به آخر خط رسیده ایم. هر اتفاقی که در بلاک چین بیت کوین رخ می‌دهد قابل مشاهده است و به همین دلیل است که می‌توان جزییات زیادی از آن به دست آورد.

علاقه ویژه به تراکنش های مونرو بر این نکته تاکید می‌کند که مسئولان اروپایی در صدد جلوگیری از کاربردهای ناشناس ارزهای دیجیتال هستند. در سال گذشته، یوروپل باعث تعطیل شدن بست میکسر (Bestmixer)، یکی از سرویس های برتر ترکیب بیت کوین شد. با این حال، حتی ترکیب بیت کوین می‌تواند نکاتی درباره مبدا تراکنش ها را مشخص کند.

اما به نظر می‌رسد ترکیب این کوین ناشناس با مرورگر تور به رویکردی برای پنهان کردن رد تراکنش ها تبدیل شده است. پروتکل مونرو دارای باگی بوده است که آدرس IP ها را مشخص می‌کرد اما اکنون رویکردهای بیشتری برای پنهان سازی اطلاعات وجود دارد.

هرچند کاربردهای ناشناس فقط در تراکنش های همتا به همتا امکان پذیر است. صرافی هایی که هم چنان دارای مونرو هستند از کاربران می‌خواهند تا اطلاعات تراکنش های ورودی را مشخص کنند و به یک حساب معتبر ارتباط دهند و اغلب اوقات نیز به احراز هویت واقعی نیاز دارند. اما پس از برداشت مونرو، این کوین می‌تواند ناشناس شود و منشا آن پنهان شود.

بیت کوین و اتریوم شفافیت کامل ارائه می‌دهند

سایر بلاک چین های عمومی نظیر بیت کوین و اتریوم روشی سخت اما شفاف برای پیگیری تراکنش ها را ارائه می‌دهند. اما به محض آنکه سرمایه به بلاک چین مونرو وارد شود، تمام ردها و سرنخ ها تمام می‌شود.

عدم قابلیت رصد و پیگیری در بلاک چین مونرو می‌تواند دردسرهایی را برای صرافی ها به همراه داشته باشد. در سال ۲۰۲۰، قانون جدیدی تصویب شد که صرافی ها را مجاب می‌کرد تا نه تنها تراکنش های ارزهای سنتی را گزارش دهند، بلکه در صورت امکان، سوابق ارزهای دیجیتال و مبدا و منشا آنها را نیز ارائه دهند. با وجود XMR، دستیابی به این جزییات غیرممکن خواهد شد.

بزرگترین مشکل این است که بعضی از کوین های XMR ممکن است از طریق فعالیت های غیرقانونی یا برای پنهان سازی سایر دارایی های سرقتی به دست آمده باشد. کوین های XMR از طریق بات نت ها (Botnet) قابل دستیابی است و با فعالیت های هک کره شمالی در ارتباط است. بات‌نت‌ها شبکه‌هایی هستند که با در اختیار گرفتن مجموعه‌ای از کامپیوترها که بات(bot) نامیده می‌شوند، تشکیل می‌شوند.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا