مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی: آیا نرخ تورم بیت کوین قابل کنترل است؟

در سری ویدئوهای هر هفته با آنتونی، ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر می‌کنیم. آنتونی نویسنده کتاب‌هایی همچون تسلط بر بیت کوین (Mastering Bitcoin) و اینترنت پول (Internet Of Money)، محقق حوزه کامپیوتر و رمزارزها و مدرس تکنولوژی بلاکچین است. او در ویدئوهایی که روی کانال یوتیوبش منتشر می‌کند به پیچیده‌ترین و سخت‌ترین سوالات کاربران با زبانی ساده و لحنی خودمانی پاسخ می‌دهد. این هفته یکی از کاربران از او خواسته که سیستم‌های تورمی و ضد تورمی را توضیح دهد و بگوید چرا در فضای ارزهای دیجیتالی از عبارت نرخ تورم بیت کوین استفاده می‌شود؟ اصلاً سیستم بیت کوین تورمی است یا ضد تورمی؟ نرخ تورم بیت کوین قابل کنترل است یا نه؟ پاسخ او را در ویدئوی زیر می‌توانید ببینید:

آیا نرخ تورم بیت کوین قابل کنترل است؟

از نظر اقتصادی، تورم (Inflation) زمانی اتفاق می‌افتد که حجم پول در حال گردش افزایش می‌یابد، بدون اینکه رشد اقتصادی مشاهده شود و واحدهای صنعتی یک کشور تولید خود را افزایش دهند. آنتونی معتقد است وقتی که میزان پول نقدی که دست مردم است بیشتر شود اما به همان میزان یا بیشتر از آن رشد اقتصادی نداشته باشیم، ارزش هر واحد پول کاهش می‌یابد؛ زیرا توزیع پول بیشتر که اصطلاحا به آن پول‌پاشی می‌گویند، رشد اقتصادی را به همراه نخواهد داشت.

با کاهش ارزش یک ارز، قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند؛ چون پول زیادی در دسترس مردم است و آن‌ها تقاضای زیادی برای خرید کالا دارند، اما از آن‌جایی که تولید افزایش پیدا نکرده و میزان کالاهای موجود کمتر از حجم تقاضای مردم است، شکافی بین قیمت واقعی و قیمت فروش کالا به‌وجود می‌آید که در نهایت منجر به متورم شدن قیمت‌ها می‌شود. بنابراین قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد، چون مجبور هستند برای خرید کالاها پول بیشتری بپردازند. در سیستم‌های تورمی، بین تقاضای خرید و نقدینگی تعادلی وجود ندارد.

تعداد کل بیت کوین‌های موجود در دنیا فقط ۲۱ میلیون است و از آن‌جایی که این رقم افزایش پیدا نمی‌کند، نرخ تورم بیت کوین تقریباً در یک محدوده کوچک نوسان می‌کند و افزایش تقاضا تنها منجر به بالا رفتن قیمت می‌شود بر تغییر نرخ تورم بیتکوین تاثیری ندارد.

در مقابل سیستم‌های تورمی، سیستم‌های ضد تورمی (Disinflationary Systems) یا سیستم‌های تورم‌زدا (Deflationary Systems) وجود دارند. در این سیستم‌ها یا میزان پول در حال گردش افزایش پیدا نمی‌کند یا بسیار آهسته افزایش می‌یابد. بنابراین اقتصاد یا سریع‌تر یا همگام با افزایش پول نقد، رشد می‌کند. بنابراین نسبت ابعاد اقتصادی و پول در گردش یکسان باقی می‌ماند و مانع از تورم و کاهش ارزش پول می‌شود.

آنتونی معتقد است که بیت کوین یک دارایی ضد تورم است. چون با وجود تولید و توزیع بیت کوین‌های جدید، مقدار بیت کوین در گردش معمولاً کمتر از رشد ابعاد اقتصادی شبکه بیت کوین باقی می‌ماند. در نتیجه نرخ تورم بیت کوین که کمتر از ۲ درصد است، حفظ می‌شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا