متوسط مقالات عمومی

آیا بیت کوین یک دارایی ضد تورم است؟ چگونه این موضوع را تشخیص دهیم؟

این موضوع حقیقت دارد که عرضه بیت کوین (Bitcoin) پس از هاوینگ کاهش یافته است؛ اما بدان معنا نیست که بیت کوین یک دارایی ضد تورم است. در چندین گزارش بیت کوین، اجماع کلی در خصوص این موضوع وجود دارد که بیت کوین یک دارایی ضد تورم است، که این موضوع درست نیست.

به طور خلاصه می‌توان گفت:

ما درباره تورم بیت کوین به عنوان تورم پولی و درباره فدرال رزرو و اقتصاد جهانی به عنوان تورم قیمت صحبت می‌کنیم. این دو، سنجش‌های مختلفی هستند.

تورم پولی در بیت کوین چیست؟

بیت کوین ضد تورم پول اقتصاد شاخص قیمت مصرف کننده CPI

به افزایش موجودی و عرضه پول، تورم پولی می‌گویند.

بر اساس عوامل مختلف، این موضوع می‌تواند منجر به تورم قیمت یا همان تورمی شود که در اخبار مختلف مطالعه می‌کنیم. هرچند، تورم قیمت همواره وجود ندارد.

تورم قیمت چیست؟

از طرف دیگر، تورم قیمت سنجشی است که در اخبار مختلف به آن اشاره می‌شود. تورم قیمت یکی از برنامه‌های بانک مرکزی هنگام تنظیم سیاست پولی است.

به افزایش سطح کلی قیمت کالاها و خدمات، تورم قیمت گفته می‌شود؛ پس نتیجه می‌گیریم که تورم پولی و تورم قیمت متفاوت هستند. تنها ارتباط بین تورم پولی و تورم قیمت، این است که ما از پول (تحت تاثیر تورم پولی) برای خریدن کالاها و خدمات (تحت تاثیر تورم قیمت) استفاده می‌کنیم.

جمله اشتباه

جمله اشتباه این است که بیت کو‌ین، ضد تورم است؛ زیرا تورم پولی بیت کوین کمتر از نرخ تورم ۲ درصدی فدرال رزرو است. این جمله اشتباه است زیرا دو معیار مختلف وجود دارد و نمی‌توان آنها را بدین شکل مقایسه کرد.

در واقع، ارتباط اندکی بین تورم پولی و تورم قیمت همانند سال ۲۰۰۸ وجود دارد. در سال ۲۰۰۸، ما با بحران اقتصادی جهانی مواجه بودیم و فدرال رزرو نیز نرخ بهره را کاهش داد تا نقدینگی و در نتیجه موجودی پول افزایش یابد.

از نظر تئوری، این موضوع می‌تواند به تورم قیمت منجر شود؛ زیرا پول بیشتری در دسترس خواهد بود؛ هرچند که ما شاهد تورم قیمت در کالاها و خدمات روزانه نبودیم. در نتیجه، ارتباط تنگاتنگی بین تورم پولی و تورم قیمت وجود ندارد.

بنابراین جمله به خاطر آن که تورم پولی بیت کوین کمتر از تورم ۲ درصدی فدرال رزرو است، بدان معنا نیست که بیت کو‌ین یک دارایی ضد تورم است.

به این نکته توجه کنید که یک اجماع کلی توسط اقتصاددان‌ها وجود دارد که افزایش چشمگیر در موجودی پول، منجر به ابَرتورم می‌شود. البته نمی‌توان این موضوع را به عنوان یک پدیده کلی از رابطه بین موجودی پول و تورم قیمت در نظر گرفت.

شرایط بیت کوین چگونه است؟

بیت کوین ضد تورم پول اقتصاد شاخص قیمت مصرف کننده CPI

نکته اول این است که بیت کو‌ین در حال حاضر، ضد تورم پولی را پشت سر می‌گذارد؛ ضد تورم کاهش نرخ تورم است. بیت کوین حتی پس از هاوینگ نیز همچنان با افزایش عرضه خود مواجه است. افزایش عرضه هر چهار سال یکبار کاهش می‌یابد، در نتیجه ضد تورم اصطلاح صحیحی است.

نکته دوم نیز این است که رکود، کاهش در سطح کلی قیمت کالاها و خدمات و مخالف با تورم است. این موضوع بدان معنا است که نرخ تورم قیمت منفی است، اما به معنای آن نیست که تغییر نرخ تورم، منفی است.

نحوه تعیین ضد تورم بودن بیت کوین چگونه است؟

برای مقایسه اقتصاد بیت کوین و آمریکا، ما باید آنها را از لحاظ تورم قیمت بسنجیم. از آنجایی که قیمت کالاها و خدمات بر اساس بیت کو‌ین نیست، سنجش تورم قیمت بیت کوین دشوار است.

تورم قیمت به طور سنتی با دو شاخص تعیین می‌شود:

  • شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)
  • شاخص قیمت مخارج مصرف‌کننده  یا PCE

این دو شاخص، شاخص‌های یکسانی برای سنجش تورم قیمت هستند؛ هرچند که تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند.

برای تعیین این که آیا بیت کوین واقعا ضد تورم است یا خیر، ما باید CPI یا PCE سبد کالاها را بر حسب بیت کوین محاسبه و در متغیر زمان مقایسه کنیم.

منبع
hackernooninvestopedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا