متوسط هر هفته با آنتونی

هر هفته با آنتونی؛ معیارهای تشخیص یک صرافی غیرمتمرکز !

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در ویدیو این هفته آنتونی سعی دارد مهمترین معیارهایی که یک صرافی غیرمتمرکز (Dex) را از یک صرافی‌های متمرکز (Cex)، متمایز می‌کند را بیان کند.

آنتونی که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، کلمه صرافی غیرمتمرکز را یک مزیت نمی‌داند؛ بلکه نحوه عملکرد آن صرافی است که باید نشان دهنده غیرمترمکز بودن آن باشد.

مشخصات یک صرافی غیرمتمرکز چیست؟

صرافی غیر متمرکز DEX

آنتونی در پاسخ به این سوال این گونه پاسخ می‌دهد که، برای این که بتوان یک صرافی را صرافی غیرمتمرکز نامید، باید یک سری معیارهای اصلی را داشته باشد. اگر هر صرافی بتواند ۵ معیار اصلی را داشته باشد، می‌تواند به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز نامیده شود. اگر این معیارها را دارا نبود، تبدیل به یک صرافی متمرکز بد خواهد شد.

معیار اول آن که یک معیار بنیادی نیز هست، متصدی بودن یا نبودن آن صرافی است.

دومین معیار برای تشخیص یک صرافی غیرمتمرکز این است که آیا برای ثبت‌نام در آن نیازی به دادن اطلاعات شخصی دارد یا خیر؟ آیا این صرافی از قوانین شناخت مشتری و ضدپولشویی استفاده می‌کند؟ اگر استفاده کرد، حتما از طریق یک کمپانی پشتیبانی می‌شود؛ زیرا آن کمپانی در یک منطقه قانونی خاصی قرار دارد و باید از آن قوانین پیروی کند که در نتیجه، کاربران آن صرافی نیز باید تابع قوانین خاص باشند. پس باید بدانید که یک صرافی غیرمتمرکز به هیچ کجا وابسته نیست و برای کار در آن نیاز به دادن هیچگونه اطلاعات شخصی ندارید.

معیار سوم این است که آیا در صرافی امکان استفاده از بلاک ‌چین‌های مختلف همچنین انواع توکن‌ها وجود دارد یا تنها به یک زنجیره محدود شده است؟ البته وابستگی به یک بلاک چین نمی‌تواند یک صرافی را کاملا متمرکز کند؛ اما از میزان غیرمتمرکز بودن آن کم می‌کند. برای مثال یک صرافی که از انواع بلاک چین‌ها مثل بیت کوین، اتریوم، مونرو و سایر بلاک‌‌ چین‌ها پشتیبانی می‌کند، بسیار غیرمتمرکزتر از صرافی است که تنها بر روی اتریوم کار می‌کند و توکن‌های با استاندارد ERC20 را قبول می‌کند.

چهارمین معیار استفاده از یک دفتر سفارش غیرمتمرکز به جای یک دفتر خدمات مرکزی برای تطبیق بین خریداران و مشتریان است.

آخرین معیاری که آنتونی به آن اشاره می‌کند نحوه دسترسی به صرافی است. اگر از طریق یک وبسایت معمولی به آن متصل می‌شوید، بدانید که با یک صرافی متمرکز سر و کار دارید. اما اگر از طریق یک وبسایت ENS یا IPFS یا دیگر وبسایت‌های غیرمتمرکز امکان خدمات رسانی به شما را دارد، می‌تواند گزینه خوبی باشد. اما بهترین راه برای اتصال به صرافی کاملا غیرمتمرکز استفاده از برنامه‌های همتا به همتا است که می‌توانید بر روی دسکتاپ خود نصب کنید.

آنتونی این ۵ معیار را به عنوان اصلی‌ترین معیارها برای تشخیص صرافی غیرمتمرکز عنوان کرده است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا