مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ چطور به نود لایتنینگ خود حمله DoS کنیم؟

از اشتباهات آندرس درس بگیرید! این را آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) در متن یکی از جدیدترین ویدئوهای یوتیوب خود عنوان کرده است. او طی یک خطا به یکی از نودهای اصلی خود که به شبکه لایتنینگ متصل بود، شخصاً حمله داس یا محروم‌سازی از سرویس (DOS) کرده است. آنتونوپولوس در ویدئوی زیر توضیح می‌دهد که چطور یک نفر می‌تواند به نود لایتنینگ خود حمله داس کند:

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

حمله DoS به نود لایتنینگ

حمله محروم‌سازی از سرویس یا Denial Of Service Attack که به آن حمله منع خدمات‌رسانی هم گفته می‌شود، یک اقدام تخریبی است که دسترسی به سرویس را برای کاربر ناممکن می‌کند. از جمله نشانه‌های این حمله می‌توان به از دسترس خارج شدن وبسایت یا سرویس، کُندی شبکه یا افزایش زمان بارگذاری اشاره کرد. حملات DoS می‌توانند منجر به قفل کردن سیستم و از کار افتادن دستگاه شوند. هنگامی که آنتونی قصد داشت یکی از الگوریتم‌های مسیریابی موسوم به پیکارد پیمنتس (Picard Payments) را امتحان کند، علاوه‌بر کارمزد پایه، کارمزد تراکنش را هم روی صفر تنظیم کرد. این اتفاق منجر به از کار افتادن نود شبکه لایتنینگ او شد.

مختصری درباره شبکه لایتنینگ

یکی از راهکارهای ارائه شده برای شبکه بیت کوین، شبکه لایتنینگ (Lightning) است. لایتنینگ با ایجاد کانال‌های پرداخت، قابلیت پرداخت سریع با کارمزد پایین را ممکن می‌کند. بنابراین Lightning پرداخت‌های خرد و روزانه را میسر می‌کند. همچنین از آن‌جایی که این روش خارج از شبکه (Off-Chain) عمل می‌کند، تنها در زمان باز و بسته‌شدن کانال‌ها اطلاعات را در شبکه اصلی بیت کوین ثبت کرده و منجر به کاهش بار بلاکچین بیت کوین می‌شود. هدف اصلی شبکه لاینینگ افزایش مقیاس‌پذیری شبکه است؛ البته با وجود اینکه از این فناوری برای اولین‌بار در بلاکچین بیت کوین استفاده شده، اما ایده آن منحصر به این شبکه نیست. آنتونی در ویدئوی زیر به زبانی ساده و روان Lightning Network را برای کاربران تازه‌کار آموزش داده است.

از آن‌جایی که در صورت استفاده از شبکه لایتنینگ نیازی نیست تا برای تایید هر تراکنش در شبکه اصلی صبر کنیم، بنابراین زمان پردازش هر تراکنش کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر، تراکنش‌ها خارج از شبکه اصلی بیت کوین پردازش می‌شوند، بنابراین کارمزد تراکنش بسیار کم و در حدود ۱ ساتوشی است. یکی دیگر از مزیت‌های این راهکار مقیاس‌پذیری، افزایش حریم خصوصی است؛ چرا که برخلاف بیت کوین که تمام تراکنش‌های انجام شده در آن ذخیره شده و قابل ردیابی هستند، به‌جز تراکنش شروع و پایان سایر تراکنش‌های لایتنینگ خارج از بیت کوین اجرا شده و هیچ داده‌ای از آن‌ها ثبت نمی‌شود. 

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا