مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ استخرهای استخراج چگونه پاداش بلاک را بین ماینرها تقسیم می‌کنند؟

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در ویدیو این هفته آنتونی درباره نحوه فعالیت استخرهای استخراج و چگونگی توزیع پاداش بین کاربران صحبت می‌کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

آنتونی که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه کریپتوکارنسی است، به این سوال پاسخ می‌دهد که نحوه توزیع پاداش بین ماینرهای شرکت کننده در استخرهای استخراج (Mining Pools) به چه صورت است؟ چگونه مطمئن شویم ماینری که به استخر ماینینگ متصل شده است توان پردازشی خود را به کار گرفته و چگونه به او پاداش داده می‌شود؟

آنتونی این سوالات را به یک سوال جامع‌تر تبدیل می‌کند و آن این است که افرادی که در یک استخر استخراج شرکت می‌کنند چگونه پاداش‌ها را بین خود تقسیم می‌کنند به‌طوریکه هم کار واقعی آنها نشان داده شود و هم اینکه به آنها اجازه تقلب داده نشود؟

برای آنکه بهتر بدانیم پاداش استخراج بلاک چگونه بین افراد شرکت‌کننده در استخرهای ماینینگ توزیع می‌شود بهتر است نحوه استخراج یک بلاک بیت کوین و گواه اثبات کار (POW) را مرور کنیم. هر ماینر باید مجموعه داده‌هایی که در هدر بلاک قرار گرفته است را هش کند تا به جوابی کمتر از مقدار هدف مشخص شده شبکه دست یابد. تراکنش کوین‌بیس (Coinbase)، عدد نانس و هش تراکنش‌های ارسال شده از داده‌هایی هستند که در اینجا مختصرا به توضیح آنها می‌پردازیم.

تمام تراکنش‌هایی که در یک بلاک قرار می‌گیرند در دسترس تمام ماینرهای شرکت‌کننده در استخر استخراج قرار دارد. از این‌رو هش به‌دست آمده آنها با هم برابر است. کوین‌بیس تراکنشی است که ماینر به شبکه ارسال می‌کند تا در صورت به دست آوردن پاسخ درست، پاداش استخراج آن بلاک به آدرس ماینر ارسال شود. بنابراین در اینجا تمام شرکت‌کنندگان در استخر استخراج باید تراکنشی به آدرس استخر ارسال کنند تا در صورت به دست آوردن جواب درست، پاداش ماینینگ به آدرس استخر ارسال شود. نانس عددی تصادفی است که ماینرها برای پیدا کردن هش درست (به نحوی که مقدار هش به‌دست آمده از هش هدف کمتر باشد) از آن استفاده می‌کنند.

آنتونی در این ویدیو توضیح می‌دهد هر ماینر برای استخراج یک بلاک بیت کوین باید هشی را به دست آورد که از هش هدف شبکه کمتر باشد. حال استخرهای استخراج برای ردیابی و همچنین پاداش دادن به ماینرهای شرکت‌کننده هدفی دیگر را اضافه می‌کنند تا در صورتی که هش به دست آمده ماینرها از عدد مورد نظر کمتر باشد بخشی از پاداش به آنها تعلق گیرد. این هش تعریف شده توسط استخر از هش تابع شبکه عدد بزرگ‌تری است.

بنابراین ماینرها با به دست آوردن هشی کمتر از هدف استخر ثابت می‌کنند که در حال فعالیت برای پیدا کردن جواب شبکه هستند. اگرچه این هش ممکن است از هدف بلاکچین بیت کوین بیشتر باشد اما در ازای ارائه آن سهمی از پاداش بلاک استخراج شده به ماینر تعلق می‌گیرد.

آنتونی در ادامه با مقایسه پرتاب چند تاس نحوه توزیع پاداش در استخرهای استخراج را توضیح می‌دهد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا