متوسط مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ آیا خرید آنلاین، کیف پول من را در معرض خطر قرار می‌دهد؟

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در این سری ویدیوهایی که با نام “پایین لونه خرگوش” معروف است، آنتونی سعی دارد سوال‌های مهمی که کاربران هنوز از او نپرسیده‌اند را جواب دهد. در این ویدیو او درباره این سوال که، آیا استفاده از تجارت الکترونیک بر روی امنیت کلیدهای عمومی و خصوصی کاربر تاثیر دارد؟ توضیح می‌دهد.

 

آنتونی که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، در این ویدیو سعی دارد استفاده کلی از کلیدهای عمومی را به کاربران توضیح دهد.

آیا استفاده از کلیدهای عمومی خطرناک است؟

در این ویدیو آنتونی توضیح می‌دهد که کلیدهای عمومی شما از روی کلیدهای خصوص شما ساخته شده‌اند و در واقع آدرس بیت کوین‌های شما هستند. و هنگامی که شما از آنها استفاده می‌کنید هرگز خطر از دست دادن دارایی کریپتوی شما وجود ندارد. در زمانی که شما به فعالیت در زمینه تجارت الکترونیک مشغول هستید کلید عمومی شما ممکن است در اختیار افراد دیگری نیز قرار گیرد که در صورت استفاده زیاد از آدرس‌تان، امکان دسترسی به میزان دارایی شما و همینطور آدرس‌هایی که برای شما ارز دیجیتال فرستاده‌اند وجود دارد ولی امکان برداشت از حساب شما به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

در کل استفاده از کلیدهای عمومی دارای ریسک بسیار بالایی نیست اما برای اینکه از آن نیز استفاده نکنید راه‌هایی وجود دارد که بررسی آنها خواهیم پرداخت

کلید عمومی گسترش یافته XPUB چیست؟

اگر شما قصد دارید که کلیدهای عمومی خود را در اختیار عموم قرار ندهید و به هر کسی که از سایت شما بازدید می‌کند یک آدرس جدید و متفاوت بدهید، باید یک کلید عمومی گسترش یافته است که به آن XPUB گفته می‌شود، درست کنید. و در صورتی که یک نرم‌افزار کیف پول رو موبایلتان باشد و یا یک کیف پول سخت‌افزاری، شما می‌توانید XPUB یا همان کلید عمومی گسترش یافته را از یکی از حساب‌های خود بدست آورید.

در نتیجه وقتی شخصی به یکی از آدرس‌های شما پرداخت انجام ‌دهد، هیچ کلید خصوصی در وبسایت وجود ندارد و در صورت هک شدن سایت هم کسی نمی‌تواند به کیف پول شما دسترسی داشته باشد.

یکی دیگر از کاربردهای جالب کلید عمومی گسترش یافته، این است که شما حتی می‌توانید یک کیف پول سخت‌افزاری به همراه کلمات یادآور مخصوص آن‌ها داشته باشید و بعد می‌توانید XPUB خود را Export‌ کنید و سپس کیف پول سخت‌افزاری را از بین ببرید و فقط عبارات یادآور را در جایی امن نگه دارید که در نتیجه تنها چیزی که روی وبسایت شما قرار دارد، یک کلید عمومی گسترش‌یافته است و مجبور نیستید که کلیدهای خصوصی خودتان را با یک کیف پول گرم به خطر بیندازید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا