مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ آیا می‌توان کیف پول سخت افزاری را در کیف پول نرم‌افزاری بازیابی کرد؟

عبارت بازیابی (Recovery Phrase) مجموعه‌ای از کلمات است، که به ما برای دسترسی مجدد به کیف‌پول‌ و دارایی‌مان کمک می‌کند. علاوه بر بحث‌ها و نکاتی که در رابطه با نگهداری درست از این عبارت وجود دارد، سوالات دیگری نیز مطرح می‌شود؛ مثلا اگر شخصی کیف پول سخت‌افزاری خود را گم کرده باشد اما عبارت بازیابی را داشته باشد، آیا می‌تواند بازیابی کیف پول سخت افزاری خود را روی یک کیف پول نرم‌افزاری انجام دهد؟ از چه استانداردی برای ساخت سید استفاده می‌شود؟ اگر عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای داشته باشیم، در کیف پولی که ۲۴ کلمه می‌خواهد، آیا می‌توان ۱۲ کلمه را وارد کرد و مابقی را خالی گذاشت؟ متخصص دنیای رمزارزها یعنی آندرس آنتونوپولوس، در ویدئوی زیر به این سه سوال پاسخ می‌دهد.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

عبارت بازیابی چیست و چه کاربردی دارد؟

عبارت بازیابی چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از مهم‌ترین ارکان دنیای کریپتوکارنسی، کیف پول است. ما از والت‌ها برای نگهداری و مدیریت دارایی خودمان استفاده می‌کنیم. البته آن چیزی که واقعا برای دسترسی به رمزارز خود نیاز داریم، کلید خصوصی است؛ چرا که ارز دیجیتال ما روی بلاکچین ذخیره می‌شود نه کیف پول. اگر هر اتفاقی برای کیف پول سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری ما رخ دهد، با کلید خصوصی می‌توانیم کیف پول خود را بازیابی کنیم.

با توجه به فرمت کلیدهای خصوصی (یک رشته عدد و حرف هگزادسیمال ۶۴ بیتی)، به یاد سپاری یا نگهداری از آن کار دشواری است. به همین دلیل کیف پول‌‌ها در زمان ساخت، یک عبارت چند کلمه‌ای (معمولا ۱۲، ۱۸ یا ۲۴ کلمه‌ای) به نام عبارت بازیابی در اختیار ما می‌گذارند. نگهداری از این عبارت کار ساده‌تری است و به نوعی نماینده کلیدهای خصوصی تمام رمزارزهای موجود در کیف پول است.

آنتونی می‌گوید که اکثر کیف‌پول‌ها از استاندارد BIP39 برای ساخت Recovery Phrase استفاده می‌کنند. در پروپوزال BIP-39 بیت کوین، لیستی از ۲۰۴۸ کلمه به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی، کره‌ای، پرتغالی، اسپانیایی و چکی وجود دارد و کلمات عبارت یادآور، از بین این لیست انتخاب می‌شوند. به این ترتیب با داشتن سید هر کیف پولی که از BIP39 پیروی می‌کند، می‌توان آن را روی هر کیف پول دیگری مبتنی بر همین استاندارد بازیابی کرد.

کیف پول‌های استاندارد در زمان بازیابی، معمولا می‌پرسند که عبارت بازیابی ما چند کلمه است؟ ۱۲، ۱۸ یا ۲۴؟ اما اگر کیف پولی فقط ۲۴ کلمه را می‌پذیرفت و سید ما ۱۲ کلمه‌ای باشد، از این کیف پول برای بازیابی نمی‌توان استفاده کرد. این ایده که ۱۲ کلمه را وارد کرده و بقیه را خالی بگذاریم، کار نخواهد کرد.

آیا تجربه استفاده از کیف پول سخت افزاری و بازیابی آن را دارید؟ در این زمینه چه مشکلاتی برای شما اتفاق افتاده است؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا