هر هفته با آنتونی؛ تلفن همراه هوشمند در نقش یک نود شبکه لایتنینگ

در مقاله های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم تا دانش و آگاهی افراد را در مورد بیت کوین و حوزه ارزهای دیجیتال بالا ببریم. این هفته ویدئویی در ارتباط با نقشی که یک تلفن همراه هوشمند می‌تواند در شبکه لایتنینگ ایفا کند در نظر گرفته شده است.

 

آنتونی اطلاعات بسیار جامعی در حوزه ارزهای دیجیتال دارد و طرفداران زیادی در این حوزه  دارد؛ چرا که فنی‌ترین سوال‌ها را با دقت و حوصله تمام پاسخ می‌دهد و در قالب ویدیو در اختیار همه قرار می‌دهد.

آیا یک تلفن همراه هوشمند می‌تواند یک نود در شبکه لایتنینگ باشد؟

در این قسمت از هر هفته با آنتونی، یکی از کاربران از او سوال می‌کند که آیا این احتمال وجود دارد بتوانیم از گوشی تلفن همراه هوشمند خود به عنوان یک نود شبکه لایتنینگ استفاده کنیم؟

آنتونی اینطور پاسخ می‌دهد که بله و همین الان هم می‌توان از گوشی موبایل در شبکه لایتنینگ استفاده کرد. در ادامه می‌گوید که این تکنولوژی دارای مجموعه‌ای از قابلیت‌هاست و استفاده‌های زیادی می‌توان از آن داشت. او در ادامه توضیحاتش از مفهوم کیف پول‌های متصدی یا custodial حرف می‌زند. آن‌ها کیف پول‌هایی هستند که در آن‌ها اختیار کنترل کلیدها در دست شما نیست و  پس کیف پول‌های لایتنینگی وجود دارند که در آن‌ها شما کنترل کلیدها رو در اختیار ندارید و آن‌ها توسط یک سرویس واسطه و متمرکز یا همان کیف پول متصدی مدیریت می‌شوند.

البته پیشنهاد آنتونی این است که ترجیحا از این نوع کیف پول‌ها استفاده نکنید و از راه حل‌های دیگری بهره ببرید.

در ادامه از یکی از پارامترهای مهم در شبکه لایتنینگ،‌ یعنی “مسیرهای انتقال” نام برده می‌شود. همان‌طور که می‌دانیم ساز و کار این شبکه به این صورت است که با استفاده از  پروتکل‌های خارج زنجیره و از طریق کانال‌های پرداخت دو طرفه، مشکلاتی مثل مقیاس‌پذیری را برطرف کند و سرعت انجام درخواست‌ها یا همان تراکنش‌ها را بالاتر ببرد.

ماهیت عملکرد در شبکه لایتنیگ وابستگی زیادی به این مسیرهای انتقال دارد و پیاده‌سازی آن‌ها با جزییات زیادی همراه است. به این صورت که یک  نود برای این کار باید به پارامتری از شبکه لایتنینگ تحت عنوان “شایعه” یا Gossip توجه کند. منظور از شایعه، اطلاعاتی از نوع مسیرها و کارمزد هر مسیر و ارتباطات با سایر نودهاست که بین نودها رد و بدل می‌شود.اتفاقی که در عمل رخ می‌دهد این است که هر نود در شبکه اطلاعاتی از وضعیت ارتباطات سایر نودها باهم تهیه می‌کند و به نوعی یک نقشه از کل شبکه می‌سازد.

آنتونی در این راستا به یک نکته امنیتی جالب هم اشاره می‌کند. در شبکه لایتنینگ گاهی اتفاق می‌افتد که یک نود پهنای باند و فضای لازم را برای نگهداری نقشه کامل شبکه ندارد و این کار را به نود دیگری واگذار می‌کند. یعنی آن نود در عمل بخشی از کنترل خود را از دست می‌دهد و یا اینکه یک نود می‎‌تواند در نقش یک کانال انتقال بین دو  یا چند نود دیگر باشد که اگر تمام تراکنش‌ها از یک کانال پرداخت به سمت یک هاب متمرکز عبور کنند، مسائلی مثل حریم خصوصی و عدم وابستگی و احتمال دخالت نفر سوم بوجود می‌آید.

پس همانطوری که دیدید، امروز می‌توان یک کیف پول لایتنینگ با تمام قابلیت‌های مدیریت کانال‌های پرداخت را از طریق تلفن همراه هوشمند اجرا کرد. اما به نظر می‌رسد که برای اجرا در یک تلفن همراه، برنامه سنگینی باشد و ممکن است همگام‌سازی آن کمی طول بکشد.


54321
امتیاز 4 از 2 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر