شبکه لایتنینگ چطور به بهبود پیام های رمزگذاری شده کمک می‌کند؟

بیت کوین می تواند با استفاده از شبکه ای از کانال های میکروپرداخت و با توان رایانشی موجود در کامپیوترهای دسکتاپ امروزی، در روز میلیاردها تراکنش انجام دهد. ارسال پرداخت های زیاد در یک کانال میکروپرداخت معین، شخص را قادر می سازد تا مبلغ زیادی از سرمایه را به روش غیرمتمرکز به طرف مقابل ارسال کند.

در وایت پیپر شبکه لایتنینگ بیت کوین، سند اصلی شبکه پرداخت ثانویه بیت کوین که توسط تادئوس دریا(Thaddeus Dryja) و جوزف پون(Joseph Poon) نوشته شده، اینگونه آمده است. این مقاله در سال ۲۰۱۶ مجددا روی بحث در مورد مقیاس پذیری تمرکز می کند زیرا مفاهیم بلاک های بزرگتر و رشد روی زنجیره ای تا حد زیادی جای خود را به شبکه جدیدی از کانال های پرداخت و تسویه حساب های روی زنجیره ای می دهد.

اما چه کسی فکر می کرد که حدود چهار سال بعد توسعه دهندگان به شبکه لایتنینگ نه تنها به عنوان یک راهکار پرداخت، بلکه به عنوان یک روش تحویل جدید برای پیام های رمزگذاری شده نگاه کنند؟

ظاهرا تعداد انگشت شماری از توسعه دهندگان متفکر بیت کوین: یعنی یوست جگر(Joost Jager) و پل ایتوی(Paul Itoi).

جگر و ایتوی هر دو روش های جالبی را برای پیام رسانی با شبکه لایتنینگ طراحی کرده اند؛ هر چند که هرکدام از مکانیزم های مختلف تکنیکال برای انتقالات  استفاده می کنند. آنها همچنین راهکارهای خود را به صورت متفاوتی منتشر می کنند؛  ایتوی و تیم وی Sphinx Chat را به عنوان یک برنامه راه اندازی کردند و جگر کد منبع Whatsat خود را مستقیما در معرض عموم قرار دادند.

ما نحوه عملکرد این برنامه های پیام رسان را در پایان سال ۲۰۱۹ پوشش دادیم. TLDR: به روزرسانی اخیر لایتنینگ، داده های دلخواه و اضافی خاصی را به تراکنش های لایتنینگ اضافه کرده است. برای این موارد استفاده، این داده ها پیام هایی هستند که می توانند مستقیما و بدون هزینه به یک همتا ارسال شده یا با کارمزد اندکی مانند تراکنش های معمولی لایتنینگ از طریق شبکه هدایت شوند.

اما چرا به طور پیش فرض به این پروتکل ها و نه سایر گزینه های پیام رسانی رمزگذاری شده رجوع می کنید؟

پاسخ این است که پیام رسان لایتنینگ چیزی ارائه می دهد که گزینه های رمزگذاری شده سنتی نمی توانند.

کبوتر های غیرمتمرکز

لایتنینگ

چند نکته تاریخی: کبوترهای پیام رسان یکی از اشکال ارتباطی در جنگ جهانی اول بودند. خصوصا در بین خدمه تانک (که فاقد اشکال ارتباطی قابل اطمینان دیگر بودند زیرا رادیو در این نقطه از تاریخ زیاد استفاده نمی شد)، کبوتر پیام رسان برای زمانی که گزینه های دیگر مانند تلفن و شعله های علامت دهی در دسترس نبودند، استفاده می شدند.

اما کبوترهای پیام رسان آسیب پذیر بودند. سربازان دشمن با دانستن اینکه آنها پیام های مهمی را حمل می کنند، این پیک ها را شکار می کردند. البته برای چنین موانعی پاسخی وجود داشت: رمزگذاری.

پیام های رمزگذاری شده نقش مهمی در جنگ جهانی اول و بسیاری از جنگ های دیگر داشته اند. این نوع پیام رسانی تقریبا مشکل دستگیری را حل کرد (اگر دشمن نمیتوانست پیام را رمزگشایی کند بی فایده بود، خواه پیام را نگه ندارد یا نه).

مبحث رمزگذاری در قرن بیست و یکم در صدر مباحث مربوط به امنیت سایبری قرار گرفته است. به عنوان مثال برخی از مقامات دولتی خواستار پشتیبان رمزگذاری شده در فناوری مصرف کننده به نفع امنیت ملی هستند.

مشکلی در اینجا وجود دارد. در جنگ جهانی اول، کبوتران فقط حامل های پیام بودند. آنها پیام رمزگذاری شده خود را و کلید رمزگشایی آن را تولید نمی کردند واین کار سازمان اطلاعاتی ارتش بود.

اما در ارتباط الکترونیکی برنامه های پیام رسان خودشان ابزارهای رمزگذاری پیام ها را تولید می کنند. بنابراین در بسیاری موارد، مگر اینکه شما یا کسی که دارای توانایی های فنی است، بتوانید کد را بررسی و تایید کنید، برنامه ای که برای چت رمزگذاری شده استفاده می کنید فقط به اندازه توانایی برنامه نویسان خود قابل اعتماد است. به همین دلیل بسیاری از دارندگان بیت کوین تنها به امنیت برنامه های متن باز مانند سیگنال(Signal) اعتماد دارند و دیگر برنامه ها مانند WhatsApp و تلگرام به این اندازه قابل اعتماد نیستند.

بنابراین اغلب با پیام رسان های رمزگذاری شده سنتی مشکل شکست را دارید. شما به یک نهاد متمرکز اعتماد می کنید(که کدآن را شما آن را بررسی نکرده اید) و پیام هایی که می فرستید فقط توسط شما و گیرنده قابل رمزگشایی است و هیچ پشتیبانی وجود ندارد. و همچنین فکر می کنید که دولت ها برای دسترسی به داده ها به این شرکت ها فشار نمی آورند.

در مقابل پیام رسانی شبکه لایتنینگ به زیرساخت های شبکه ثانویه غیرمتمرکز بیت کوین متکی است. پیام های شبکه لایتینینگ با حدود ۱۱,۰۰۰ نود عمومی از طریق این شبکه Tor مانند، بدون هیچ گونه قضاوت کننده مرکزی هدایت می شوند. با تنظیم یک کانال مستقیم با گیرنده خود می توانید بدون عبور از یک نود واسطه، پیام را مستقیما برای آنها بفرستید.

همانطور که جگر در نوامبر ۲۰۱۹ به مجله بیت کوین گفت، هیچ نهاد مرکزی برای به خطر انداختن چت رمزگذاری شده شبکه لایتنینگ وجود ندارد.

وی گفت:

تفاوت اصلی این است که هیچ سرور مرکزی در آن دخیل نیست. هیچ سیگنالی برای خاموش کردن کلیه ارتباطات، یا برای انتخاب کاربران برای برقراری ارتباط وجود ندارد.

کبوترهای خصوصی

به عنوان یک توضیح اضافی، پیام های لایتنینگ از مزیت خصوصی تر بودن نیز برخوردار هستند.

به همین دلیل گفته می شود که تراکنش های لاتنینگ خصوصی تر هستند. از آنجا که آنها به صورت مسیریابی شبکه پیازی هدایت می شوند، مسیر هر پیام در مراحل که در شبکه اتفاق می افتد از بین می رود. تنها در صورتی به خطر می افتد، که یک نود مسئول ۵۰ درصد یا بیشتر مسیریابی پیام باشد ـ  اگر مسیر فرستنده به گیرنده شامل تعداد کمتر از همتا های متصل به یکدیگر باشد امکان آن وجود دارد.

بنابراین در برخی موارد بهتر است از نظر حفظ حریم خصوصی، کانال های پرداخت مستقیم را برای پیام رسانی خود تنظیم کنید.

جگر گفت:

چت در لایتنینگ فهمیدن اینكه چه كسی با هم ارتباط برقرار می كند را سخت تر می کند. لازم نیست که یک ارتباط مستقیم (قابل مشاهده) TCP / IP بین کاربران برقرار شود و هیچ سرور مرکزی نیز وجود ندارد که بتواند مسیرهای ارتباطی را بازسازی کند.

البته همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، پیام های مسیریابی شده هنوز هم می توانند از لحاظ تئوری تغییر نام دهند. اما همانطور که جگر گفت پویایی و امنیت مفاهیمی نسبی هستند.

این امر خصوصی تر از گزینه های در دسترس است و حتی اگر یک نود بداند فرستنده کیست ، هنوز هم نمی تواند پیام آنها را رهگیری یا رمزگشایی کند.

کبوتران تاریخ گذشته

سرانجام وقتی صحبت از مقاومت در برابر سانسور و حفظ حریم خصوصی می شود، پیام رسانی لایتنینگ نسبت به چت رمزگذاری شده سنتی برتری دارد.

اما این بدان معنی نیست که این نوع پیام رسانی ایده آل است و یا مردم آن را به عنوان یک جایگزین جذاب تر می بینند. همانطور که در بیت کوین و FOSS می بینیم، گزینه غیرمتمرکز معمولا دشوارترین مورد برای اجرای مقیاس پذیری است و درک آن نیز برای کاربران تازه کار دشوار است.

جگر فکر می کند که طراحی یک برنامه که هم پیام رسانی و هم پرداخت داشته باشد می تواند یک نرم افزار قاتل باشد. و حتی مهمتر از آن معماری یک وسیله ارتباطی بدون نیاز به اجازه و مقاوم در برابر سانسور است. در حقیقت پول غیرمتمرکز احتمالا به چنین ابزاری احتیاج دارد، همانگونه که به هویت غیرمتمرکز نیاز دارد.

جگر گفت:

مزیت اصلی ادغام توانایی پرداخت و برقراری ارتباط از طریق یک هویت است. اعتقاد اصلی ما: حفظ حریم خصوصی و مقاومت در برابر سانسور که لایتنینگ برای پرداخت ها فراهم می کند باید به همان اندازه که گفته می شود اعمال شود. استفاده از لایتنینگ برای چت، پذیرش بیت کوین را به عنوان واسطه مبادله تسریع می کند.

آیا دارندگان بیت کوین و عموم مردم نیز به پیام رسانی لایتنینگ روی می آورند؟ Sphinx Chat در حال حاضر به عرضه نسخه بتای خود نزدیک است و به زودی خواهیم فهمید که آیا این جایگزین مطابق انتظارات عمل می کند یا خیر. جگر معتقد است اینكه افراد به دلیل اشتباهاتی مانند Equifax به جایگزین مبتنی بر لایتنینگ روی می آورند (و این واقعیت كه كد سرویس های چت رمزگذاری شده، یک پشتیبان در طراحی آنها خواهد داشت)، اعتماد به خدمات متمرکز را به خطر می اندازد.

در وضعیتی که سرنوشت ارتباطات خصوصی آنلاین مشخص نیست، مورد استفاده جدید لایتنینگ برای برقراری حاکمیت آنلاین در دوره نظارت روز افزون دولت ضروری است.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع bitcoinmagazine
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر