مبتدی هر هفته با آنتونی

هر هفته با آنتونی؛ آیا بانکداری سنتی، نوعی طرح پانزی است؟

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی می‌کنیم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در ویدیو این هفته آنتونی درباره طرح پانزی بودن بانکداری سنتی صحبت می‌کند.

آنتونی که می‌توان گفت یکی از مسلط‌ترین افراد حوزه ارزهای دیجیتال است، توضیح می‌دهد که بانک‌های سنتی، طرح‌های پانزی هستند.

 

یکی از کاربران، از آنتونی می‌پرسد که به طور مفصل توضیح دهد که چرا بانکداری سنتی طرح پانزی است و بیت کوین چگونه می‌خواهد این قضیه را حل کند؟

آنتونی توضیح می‌دهد که نه تنها بانک‌های سنتی پانزی هستند، بلکه مشوق طرح‌های پانزی هستند و از طریق قانون گذاری‌های انحصاری، روی اقداماتشان سرپوش می‌گذارند.

پانزی بودن بانکداری سنتی

ویژگی طرح پانزی این است که سرمایه گذاران فعلی، از طریق پول سرمایه گذاران جدید کسب سود می‌کنند. به ازای هر ۱ دلاری که شما در بانک واریز می‌کنید،‌ بانک ۹ دلار اضافی به عنوان وام تجاری تولید می‌کند. بنابراین، مقدار کمی پول در بانک وجود دارد که به سپرده گذاران بازگردانده شود و تا زمانی که سپرده گذار پول خود را مطالبه نکند، مشکلی پیش نمی‌آید. مابقی این پول‌ها نیز به صورت وام توزیع می‌شود و در ازای آن، سود دریافت می‌شود؛ پولی که بدون بهره و رایگان به دست آورده‌اند.

کار بانک‌ها هیچ ریسکی ندارد؛ زیرا در صورت شکست در بازپرداخت وام‌ها توسط مشتریان، دولت آنها را به قید ضمانت آزاد می‌کند و پول بیشتری به بانک‌ها تزریق می‌شود، که می‌توانند کارهای بیشتری انجام دهند. در واقع بانک‌ها، از پول‌هایی که مال خودشان نیست، سود کسب می‌کنند.

بانک‌های سنتی از طریق نزدیکی و ارتباط با منبع اصلی پول، بهره صفر درصد یا نزدیک صفر درصد از فدرال رزرو (Federal Reserve) دریافت می‌کنند و سپس آنها را چند برابر می‌کنند و وام‌هایی ارائه می‌کنند و در ازای آن مبالغ هنگفتی مطالبه می‌کنند.

پس بانک‌ها بدون ریسک و با پول‌هایی که از دولت دریافت می‌کنند، کسب درآمد می‌کنند.

این سیستم خود به خود شکننده خواهد شد. سیستمی که دارای چرخه‌های ناگهانی ترقی و ورشکستگی است و هر وقت که دچار این چرخه‌ها می‌شود، از طریق تورم نجات پیدا می‌کند و این تورم، هر کسی را که دارای سرمایه و پس انداز دلاری است را نابود می‌کند.

بیت کوین از طریق تغییر دادن این سیستم، این قضیه را حل نمی‌کند؛ بلکه به خاطر سیاست پولی خود، این مشکل را حل می‌کند. زیرا بیتکوین به مردم یک راه خروج ارائه می‌دهد؛ راه خروچ از تمام سیستم‌های وابسته به پول سنتی، که با کمک مالی دولت‌ها متورم می‌شوند.

سیستمی که خاصیت ضدتورمی دارد و ارزش خود را حفظ می‌کند، به مردم قدرت خرید می‌دهد و در حالی که ارزهای ملی در ابتدا به آرامی و سپس به سرعت میدان را خالی می‌کنند، شما به یکباره می‌بینید که دارایی‌ها و سرمایه خود را به دست آورده‌اید و خودتان از آنها محافظت می‌کنید.


آیا بیت کوین یک دارایی ضد تورم است؟ چگونه این موضوع را تشخیص دهیم؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا