متوسط مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی ؛ آشنایی با مفهوم وام فلش یا Flash loan

در مقاله‌های هر هفته با آنتونی، سعی داریم ویدیوهایی از آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) را منتشر کنیم. در ویدیو آموزش این هفته، آنتونی به سوال برخی از کاربران در مورد Flash Loan یا وام فلش پاسخ می‌دهد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

آنتونی را می‌توان در زمره صاحب‌نظران این حوزه در نظر گرفت. او در این ویدیو کوتاه در مورد مفهوم وام‌های فلش و تراکنش اتمی در پلتفرم‌هایی که قرارداد هوشمند را ارائه می‌دهند، توضیح داده است.

وام بدون وثیقه از نگاه آنتونی

وام فلش یک قرارداد هوشمند بوده که در آن اعطای وام به کاربران انجام می‌شود. ویژگی منحصر به فرد این نوع وام در این است که اعطای وام و بازپرداخت آن طی یک سلسله تراکنش انجام می‌شود. این تراکنش‌های خاصیت اتمی دارند. اتمی بودن یک مفهوم در علم کامپیوتر است اما در سیستم‌های توزیع شده نیز رواج دارد. اتمی بودن یک تراکنش به این معناست که یک سلسله تراکنش یا به طور کامل از ابتدا تا انتها انجام می‌شود و یا هیچ تراکنشی انجام نخواهد شد. در واقع هیچ تراکنشی نمی‌تواند تا نیمه راه را برود.

مفهوم وام فلش برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ و توسط پروتکل Marble معرفی شد. پروتکل ماربل به عنوان یک بانک قرارداد هوشمند معرفی کرد. اعطای وام از طریق فلش وام هیچ ریسکی را متوجه این پروتکل نمی‌کرد و از این جهت با اقبال زیادی همراه شد. این نوع وام‌ها دو برتری در مقایسه وام‌های سنتی دارند. در وام‌های سنتی همواره دو ریسک متوجه وام دهنده است: اگر وام گیرنده پول را گرفته و فرار کند. اگر در زمان مقرر قادر به بازپرداخت وام نباشد. این دو ریسک همواره متوجه کسی است که وام را پرداخت می‌کند. اما با استفاده از این محصول جدید دیفای، این دو ریسک به طور کلی از بین رفته است و اعطای وام و بازپرداخت آن طی یک تراکنش و قرارداد هوشمند انجام خواهد شد.

وام بدون وثیقه چیست؟

در حوزه دیفای و در قراردادهای هوشمند گاهی لازم است برای اجرای یک قرارداد، مبلغی را به عنوان وثیقه قرار داد. تا زمانی که این وثیقه یا ضمانت‌نامه به قرارداد هوشمند اختصاص پیدا نکند، این قرارداد اجرایی نخواهد شد. گاهی اوقات این ضمانت‌نامه برای چند ساعت در اختیار قرارداد هوشمند خواهد بود و پس از اتمام کار مجددا به کاربر بازگردانده خواهد شد. از طرفی ممکن است در برخی قراردادها، مبلغ وثیقه بیشتر از توان پرداختی کاربر باشد. در این حالت می‌توان از وام فلش استفاده کرد.

منبع
میهن بلاکچین

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا