اخبار بیت کوین

انقضای ۱۰ میلیارد دلار قرارداد آپشن بیت کوین در روز جمعه؛ نوسانات «چهارگانه جادویی» در پیش است

با نزدیک شدن به انقضای قراردادهای آپشن (اختیار معامله) سه ماهه در روز جمعه، بازار مشتقات بیت کوین برای افزایش نوسانات، تحت تأثیر پدیده «چهارگانه جادویی (Quadruple witching)» آماده می‌شود. بخش بزرگی از سود باز در صرافی دریبیت (Deribit) قبل از انقضای روز جمعه، در سود (In-the-money) است که می‌تواند منجر به افزایش حجم معاملات شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در مجموع ۹.۲۵ میلیارد دلار از آپشن‌های بیت کوین قرار است در صبح روز ۲۸ ژوئن (۸ تیر) منقضی شود. انقضای ماه ژوئن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا پایان نیمه اول سال ۲۰۲۴ است و از نظر تاریخی دومین انقضای بزرگ در هر بازار از جمله بازارهای جهانی به شمار می‌رود.

چهارگانه جادویی هر چهار بار در سال، تقریبا در پایان هر سه ماه اتفاق می‌افتد؛ زمانی که قراردادهای فیوچرز شاخص، آپشن‌های شاخص، آپشن‌ها و فیوچرز همه به طور همزمان منقضی می‌شوند. این رویداد اغلب منجر به افزایش نوسانات و حجم معاملات می‌شود. از آنجایی که بخش قابل توجهی از سود باز این قراردادها معمولا در سود (ITM) است، این امر نشان می‌دهد با نزدیک شدن به انقضای این قراردادها، پتانسیل فعالیت معاملاتی در مقیاس بزرگ وجود دارد.

ریزش اخیر قیمت بیت کوین برتری احتمالی ۴۳۰ میلیون دلاری را نصیب خرس‌ها کرد

دو ماه از هاوینگ بیت کوین می‌گذرد که احتمالا دلیل خوبی است برای اینکه ۵۷٪ از پیش‌بینی‌های صعودی روی ۷۰٬۰۰۰دلار یا بالاتر قرار گرفته‌اند. اما، در واقعیت، بازار در دو هفته گذشته از خود ضعف نشان داد و آپشن‌های کال (خرید) را اساسا بی‌ارزش کرد. اگر بیت کوین در ۲۸ ژوئن (۸ تیر) در ساعت ۸:۰۰ صبح به وقت UTC (۱۱:۳۰ به وقت تهران) نزدیک به ۶۱٬۵۰۰ دلار باقی بماند، قراردادهای حق خرید بیت کوین با قیمت ۶۲٬۰۰۰ دلار و ۶۴٬۰۰۰ دلار بی‌ارزش خواهند شد. به طور مشابه، آپشن‌های پوت (فروش) در قیمت‌های ۵۸٬۰۰۰ دلار و ۶۰٬۰۰۰ دلار باطل می‌شوند.

داده‌های ضعیف اقتصاد کلان چندان به نفع گاوها نیست. فروش خانه‌های جدید برای یک خانواده در ایالات متحده در ماه می به پایین‌ترین حد در شش ماه گذشته رسید که ۱۱.۳٪ نسبت به سال قبل کاهش یافته است. موضوع نگران‌کننده‌تر این است که با سرعت فروش فعلی، ۹.۳ ماه طول می‌کشد تا عرضه خانه‌های جدید تسویه شود، در حالی که در ماه آوریل ۸.۱ ماه طول می‌کشید.

گزارش صندوق چارلز شواب (Charles Schwab) در ۲۴ ژوئن (۴ تیر) نشان داد که پویایی بازار مالی فعلی منعکس‌کننده سال ۲۰۲۱ است و احتمالا نشان‌دهنده آن است که یک بازار نزولی در راه است. دلایل هشداردهنده عبارتند از واگرایی فزاینده بین شاخص S&P 500 و شاخص‌های هم وزن که سهم‌‌های هوش مصنوعی پیشتاز آن هستند. تحلیلگران نتیجه می‌گیرند که هیچ خطر قریب‌الوقوعی برای بازار صعودی وجود ندارد، اما توصیه می‌کنند که نیاز به مشارکت بیشتری وجود دارد تا سطوح فعلی قیمت‌ حفظ شوند.

در حال حاضر، صرافی دریبیت (Deribit) رهبر مطلق بازار برای آپشن‌های BTC در ماه ژوئن است که مجموعا ۶.۶۵ میلیارد دلار سود باز دارد. بورس کالای شیکاگو (CME)، در رتبه دوم، ۱.۱۵ میلیارد دلار سود باز دارد و پس از آن OKX با ۷۳۵ میلیون دلار و بایننس با ۵۲۰ میلیون دلار قرار دارند. در مجموع، کل آپشن‌های کال (Call) و پوت (Put) بیت کوین برای ۲۸ ژوئن ۹.۲۵ میلیارد دلار است که رقم قابل توجهی است، اما در عین حال، با آپشن‌های کال بیش از حد صعودی افزایش یافته است.

نسبت پوت به کال ۰.۵۱ نشان‌دهنده عدم تعادل بین ۴.۴ میلیارد دلار سود باز آپشن‌های کال و ۲.۲۵ میلیارد دلار آپشن پوت است. با این وجود، اگر قیمت بیت کوین در ساعت ۱۱:۳۰ روز جمعه زیر ۶۵٬۰۰۰ دلار بماند، تنها ۴۴۰ میلیون دلار از این آپشن‌های کال در این تاریخ ارزش خواهند داشت.

سود باز قراردادهای آپشن بیت کوین برای ۲۸ ژوئن در صرافی دریبیت
سود باز قراردادهای آپشن بیت کوین برای ۲۸ ژوئن در صرافی دریبیت؛ منبع: Deribit

حداکثر درد (Max Pain) برای انقضای قراردادهای آپشن بیت کوین در روز جمعه ۵۷٬۰۰۰ دلار است. مکس پین قیمتی است که بیشترین ضرر را برای خریداران آپشن و بیشترین سود را برای فروشندگان آپشن به همراه دارد.

گاوهای بیت کوین برای جلوگیری از ضرر به قیمت ۶۴٬۰۰۰ دلار نیاز دارند

در اینجا چهار سناریوی محتمل بر اساس روند فعلی قیمت آورده شده است. ارزش قراردادهای آپشن کال و پوت در ۲۸ ژوئن بسته به قیمت تسویه متفاوت است.

۱- اگر قیمت بین ۵۷٬۰۰۰ تا ۶۰٬۰۰۰ دلار باشد: ۶۶۰ قرارداد کال در مقابل ۱۴٬۸۵۰ قرارداد پوت وجود دارد. نتیجه خالص ۸۲۰ میلیون دلار به نفع آپشن‌های پوت (فروش) است.

۲- اگر قیمت بین ۶۰٬۰۰۰ تا ۶۲٬۰۰۰ دلار باشد: ۳٬۹۱۰ آپشن کال در مقابل ۱۱٬۱۴۰ آپشن پوت وجود دارد. نتیجه خالص به نفع آپشن‌های پوت (فروش) به میزان ۴۳۰ میلیون دلار است.

۳- اگر قیمت بین ۶۲٬۰۰۰ تا ۶۴٬۰۰۰ دلار باشد: ۵٬۲۲۰ قرارداد کال در مقابل ۸٬۶۹۰ قرارداد پوت وجود دارد. نتیجه خالص ۲۱۵ میلیون دلار به نفع آپشن‌های پوت (فروش) است.

۴- اگر قیمت بین ۶۴٬۰۰۰ تا ۶۶٬۰۰۰ دلار باشد: ۶٬۸۸۰ قرارداد کال در مقابل ۶٬۹۴۰ قرارداد پوت وجود دارد. نتیجه تقریبا بین آپشن‌های کال و پوت متعادل است.

در این محاسبه تقریبی فرض شده است که آپشن‌های کال عمدتا برای پیش‌بینی‌های صعودی و آپشن‌های پوت برای موقعیت‌های خنثی به نزولی استفاده می‌شوند. با این حال، این ساده‌سازی استراتژی‌های پیچیده‌تر سرمایه‌گذاری از جمله هج کردن را در نظر نمی‌گیرد.

به طور خلاصه، گاوهای بیت کوین به شدت به حمایت ۶۰٬۰۰۰ دلاری قبل از انقضای ۲۸ ژوئن نیاز دارند تا از سناریوی احتمالی ۸۲۰ میلیون دلار سود به نفع آپشن‌های پوت در صرافی دریبیت جلوگیری کنند.

چندین تحلیلگر گفته‌اند که بازار آپشن‌های بیت کوین برای افزایش نوسانات آماده شده است. با نزدیک شدن به انقضای بزرگ سه ماهه روز جمعه که احتمالا تحت تاثیر «چهارگانه جادویی» و نوسانات مرتبط در بازارهای ایالات متحده است، بیش از ۲۰٪ از قراردادهای آپشن دریبیت در سود منقضی می‌شوند که معادل بیش از ۲.۷ میلیارد دلار است.

لوک استرایز (Luuk Strijers) مدیر عامل صرافی دریبیت گفت:

افت اخیر قیمت به دلیل فروش ماینرها، فروش بیت کوین‌های دولت آلمان و البته بازپرداخت قریب‌الوقوع بدهی صرافی Mt. Gox که در اوایل جولای انتظار می‌رود، ایجاد شد. با این حال، طبق داده‌های ردیابی شده توسط Amberdata، اسکیو کال-پوت (Call-put skew) نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران مایلند برای قراردادهای کال کوتاه‌مدت و بلندمدت پریمیوم بیشتری بپردازند.

در حالی که احساسات نزولی کوتاه مدت مشهود است، معامله‌گران پیش بینی می‌کنند که بیت کوین تا ۱۲ جولای (۲۲ تیر) و ETH تا ۵ جولای (۱۵ تیر) تغییر مثبتی داشته باشد. انتظار می‌رود معاملات ETF hjvd,l در هفته اول جولای آغاز شود.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا