اخبار خارجی

رییس فیسبوک: لیبرا کاملا غیرمتمرکز است!

دیوید مارکوس رییس پروژه بلاک چین فیسبوک با اسم لیبرا به موضوعات بسیاری از جمله پاسخ به مسائلی پیرامون این پروژه پرداخت.

فیسبوک

وی بیان کرد همانطور که انتظار می‌رفت، در این خصوص نیز چند سوال و سوء برداشت به وجود آمده است. بنابراین تصمیم گرفتم زمانی برای پاسخ دادن و شفافسازی اختصاص دهم.

از موضوعاتی که مارکوس به آن پرداخت می‌توان به غیرمتمرکز بودن شبکه لیبرا اشاره کرد.

رییس فیسبوک: لیبرا کاملا غیرمتمرکز است

مارکوس اذعان داشت که داشتن طیف متنوعی از اپراتور نودها که تمام آنها از شرکت های مورد اعتماد هستند، نشان می دهد که تقریبا غیرمتمرکز است. وی به ماهیت غیرمتمرکز برخی زنجیره های گواه اثبات کار مشخصی اشاره کرد که کمتر از ۱۲ استخر ماینینگ آنها را اجرا می‌کنند.

من بیان می‌کنم که صد سازمان توزیع شده در صنایع مختلف وجود دارند که کاملا غیرمتمرکز می‌باشند. ممکن است که این موضوع زیاد دارای توازن نباشد اما این فقط شروع کار است. به عنوان مقایسه، اغلب اوقات به تمرکز قدرت در دستان افرادی که نرم افزارهای استخر ماینینگ را اجرا می‌کنند بیش از حد بها داده شده است. اما شکی وجود ندارد که بلاک چین های غیرمتمرکز بیشتری وجود دارد و لیبرا در صدد این است که بیش از پیش غیرمتمرکز شود.

مارکوس هم چنین بیان کرد که فیسبوک تنها یکی از اعضای نهاد ۲۸ عضوی است و این نکته مشخص می‌کند که چرا لیبرا تاکنون اساسنامه ای ارائه نداده است.

شرکت ها و سازمان های عضو در آینده نزدیک اساسنامه ای خواهند نوشت. مارکوس بیان کرد که فیسبوک به مردمان بخشی از جهان که نمی‌توانند به این خدمات دسترسی داشته باشند، محصولات مالی دیجیتال را ارائه خواهد داد. وی گفت این شرکت می‌تواند چنین خدماتی را به مردمی که نیاز مبرمی به آن دارند با هزینه ای کم ارائه دهد. مارکوس گفت: با وجود لیبرا، هرکسی که گوشی هوشمند ۴۰ دلاری و اینترنت داشته باشد می‌تواند به طور ایمن از دارایی های خود محافظت کند، به اقتصاد جهانی دسترسی پیدا کند، با هزینه های بسیار کمتر تراکنش انجام دهد و به زودی به طیف متنوعی از خدمات مالی دسترسی داشته باشد. ما معتقدیم که اگر لیبرا موفق باشد، تغییری غیرخطی برای میلیاردها انسانی خواهد بود که به این تغییر نیاز دارند.

بسیاری از مردم در این بازار هدف دارای گوشی هوشمند می‌باشند و از فیسبوک نیز استفاده می‌کنند. ثبت نام در لیبرا فقط قدم منطقی بعدی است. اما این پروژه برای کسانی که در این سیستم نبوده اند چگونه به نظر می‌رسد؟

بانکداری میلیاردها نفر

آیا دستگاه های ATM دو طرفه ای وجود خواهد داشت که به شما امکان خرید توکن های دیجیتال با پول نقد را بدهد؟

یا پروژه لیبرا شکست خواهد خورد و افرادی که به این خدمات نیاز دارند به دنبال کشف ارزهای دیجیتال دیگر خواهند رفت؟

موفقیت یا شکست لیبرا موضوع بحث نیست. زیرا تا زمانی که جوامع غربی از آن استفاده کنند محبوب خواهد ماند.

نتیجه کاهش کارمزد تراکنش ها، هزینه کمتر شرکت هایی نظیر اوبر خواهد بود. این صرفه جویی ها اگرچه زیاد نمی‌باشند اما به مشتریان برمی‌گردد.

برای بهبود و تبلیغ لیبرا، شرکت ها می‌توانند ویژگی های انحصاری ارائه دهند. کسانی که به دنبال موفقیت لیبرا هستند به طور ویژه تشویق خواهند شد.

به هر حال استفاده های روزانه بسیاری وجود دارد. این شرایط را تصور کنید که والدین برای فرزند خود در کالج، لیبرا ارسال می‌کنند. فرزند لیبرا را از طریق فیسبوک موبایل خود به دستگاه ATM ارسال می‌کند و پول نقد دریافت می‌کند. کل این تراکنش هزینه بسیار کمتری در مقایسه با وسترن یونیون دارد و سریعتر از انتقال های بانکی است. قابل ذکر است که این اقدامات را با ارز دیجیتال نیز می‌توانید انجام دهید اما فیسبوک این فرآیند را آسانتر و ارزانتر خواهد کرد.

منبع
ccn

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا