اخبار خارجی

مدیر ارز دیجیتال فیسبوک: مردم فقط به کیف پول کالیبرا محدود نخواهند بود!

مدیر ارشد اجرایی ارز دیجیتال فیسبوک در مصاحبه‌ای با خبر‌گذاری CNBC گفت مصرف‌کنندگان ما نباید نگران دسترسی شبکه اجتماعی ما به اطلاعات مالیشان باشند. در ادامه David Marcus (مدیر بخش Calibra در فیسبوک) اضافه کرد که به منظور جلب اعتماد مردم ما در حال ایجاد یک تعهد قوی به حریم خصوصی هستیم. کالیبرا (Calibra) نام یک شرکت تابعه جدید فیسبوک است که قرار است میزبان یک کیف پول دیجیتال به همین نام، برای ذخیره و خرید و فروش کوین لیبرا باشد.

مارکوس در یک مصاحبه گفت : اگر مردم نمی‌خواهند به ما اعتماد کنند، می‌توانند از هر کدام از کیف پول‌هایی که در آینده در دسترس قرار خواهند گرفت استفاده کنند. در آینده به اندازه کافی در این مورد رقابت وجود خواهد داشت.

همزمان با تلاش برای باز‌پس‌گیری اعتماد از دست رفته مردم بعد از رسوایی فیسبوک در خصوص حفظ امنیت و حریم خصوصی اطلاعات، فیسبوک سه‌شنبه هفته گذشته از پروژه جاه‌طلبانه لیبرا (Libra) که در نیمه اول سال ۲۰۲۰ عملیاتی خواهد شد، رونمایی کرد.

هدف استفاده از فناوری بلاکچین برای تسهیل ارسال پول به سراسر نقاط جهان به راحتی ارسال یک عکس است. اما بر خلاف بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، لیبرا پشتوانه‌ای از پول‌های دولتی دارد.

ارز لیبرا تنها بوسیله فیسبوک اجرا نمی‌شود، بلکه یک انجمن غیر انتفاعی که بوسیله طیف وسیعی از کمپانی‌ها و ارگان‌ها حمایت می‌شود، اداره می‌گردد. مارکوس که مدیر اسبق PayPal بوده و در سال ۲۰۱۴ برای بخش پیام رسان‌ها توسط فیسبوک استخدام شده است، می‌گوید: ما برای حذف خود از حاکمیت این شبکه، سخت تلاش خواهیم کرد.

کیف پول دیجیتال کالیبرا (Calibra)، سرانجام راه درآمدزایی فیسبوک از طریق ارائه سرویس‌های مالی مثل وام ها، خواهد شد. هرچند مارکوس اضافه کرد که این نوع سرویس‌ها در آینده نزدیک اتفاق نخواهند افتاد.

مارکوس گفت که پروژه ریسک پذیر فیسبوک برای متصل کردن مردم سراسر دنیا به هم، بسیار نزدیک است.وقتی صحبت از ارز با ثبات و موسسات مالی قابل اعتماد است، مردم آمریکا کاملا از آن بهره‌مند هستند، اما این قضیه در مورد تمام مردم دنیا صدق نمی کند. ارز دیجیتال جدید فیسبوک موانع را برای پرداخت‌های فرامرزی کاهش می‌دهد.

ما احساس کردیم که زمان تجربه چیزهای جدید فرا رسیده است و این شروع یک سفر طولانی برای ایجاد یک شبکه جدید است. سایر ارزهای دیجیتال بیشتر از آنکه واسطه‌ای برای تبادل باشند، تنها وسیله‌ای برای سرمایه گذاری یا یک دارایی برای سرمایه‌گذاری هستند. لیبرا (Libra) از ابتدا بر این اساس طراحی شده است که یک واسطه‌ عالی برای تبادل و یک پول دیجیتال با کیفیت برای استفاده در پرداخت‌های روزمره باشد.

سه‌شنبه همزمان با رونمایی از پروژه لیبرا، سهام فیسبوک ۲.۳ درصد رشد کرد، این جهش در ادمه رشد ۴ درصدی روز قبلش بود. سهام فیسبوک در سال جاری ۴۴ درصد رشد قیمت داشته‌ است.

لیبرا از سوی سایر کمپانی‌های بزرگ پرداختی مانند ویزا (Visa)، پیپل (PayPal) و غول‌های فناوری مانند Ebay، Lyft، Spotify و Uber حمایت می‌شود. براساس گزارش نیویورک تایمز هرکدام از این ۲۷ کمپانی حداقل ۱۰ میلیون دلار، در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

حدس زده می‌شود که اخبار مربوط به ارز دیجیتال فیسبوک، طی هفته‌های گذشته باعث رشد قیمت بیت کوین شده‌ باشد. تصور بر آن است که ورود فیسبوک به حوزه کریپتو، به میزان قانونی بودن این صنعت اضافه خواهد کرد. در زمان نگارش این مطلب بیت کوین با قیمت ۱۱۳۳۰ دلار معامله می شود.

منبع
cnbc

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا