اخبار خارجی

لیبرا قرار نیست بیت کوین بعدی باشد، اما آیا می توان از آن پول در آورد؟!

از هجدهم ژوئن که فیسبوک، ارز لیبرا را معرفی کرد، بازار بیت کوین تکانی اساسی خورد وقیمت آن در طول هفته گذشته از ۹۰۰۰ دلار به ۱۱۰۰۰ دلار رسید و اکنون در زمان نگارش این مطلب فاصله کمی تا ۱۳۰۰۰ دلار دارد. گویا سرمایه گذاران پیش‌قدمی فیسبوک در ایجاد ارز دیجیتال را به فال تاییدی بر دارایی‌های مبتنی بر بلاکچین می‌گیرند.

قیمت بیت کوین از ماه آوریل پیوسته رشد پیدا کرده است و این هفته بعد ازگذشت تقریبا ۱۵ ماه از مارس ۲۰۱۸ دوباره به ۱۰۰۰۰ دلار رسید.

اخبار مرتبط با لیبرا (Libra) و تاثیر آن بر بیت کوین، علاقه سفته‌بازان کریپتو، که عده‌ای از آنان انتظار ترکاندن لیبرا را هم دارند، را تحریک کرد. برای سرمایه گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری بر روی پلن های ارز دیجیتال قیسبوک را دارند دو گزینه برایشان وجود دارد: ۱) خرید سهام فیسبوک ۲) خرید Libra، البته بعد از آنکه در سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه شد

به خصوص تریدر‌های کریپتوکارنسی ممکن است فکر کنند که لیبرا یک فرصت سرمایه گذاری اغوا کننده را پیشنهاد می‌کند. اما در نهایت لیبرا بر خلاف اکثر ارزهای دیجیتال دارای پشتوانه پول‌های نقد و اوراق قرضه دولتی است. هرچند که این پشتوانه‌ها اصلا ابزار جالبی برای سرمایه‌گذاری به شمار نمی‌روند، اما این واقعیت در بین عموم  نگهدارندگان لیبرا نفوذ نخواهد کرد. در عوض حامیان سنگین وزن پروژه مثل ویزا، مستر کارت و اوبر و شرکت هایی مانند آن‌ها، تمام سود‌های مرتبط به ذخایر پشتوانه را در قالب توکن‌های سرمایه گذاری Libra، که نشان‌دهنده میزان حق رأی هر کدام از این اعضا در مورد چگونگی مدیریت ذخایر پشتوانه نیز هست، دریافت می‌کنند. و این در حالیست که کاربران Libra فقط حق انجام تراکنش با ارز لیبرا که به دلیل تنظیم سبد دارایی‌های پشتوانه، دچار نوسان بسیار کمی هستند، را دارند.

این‌طور به قضیه نگاه کنید که توکن‌های سرمایه گذاری لیبرا مثل سهام بانک آمریکا (Bank of America) است که ارزشش منتج از جریان‌های پول نقد آتی مورد انتظار است (که در مورد لیبرا این جریا‌ن‌های پول، همان سود تعلق گرفته به ذخایر پشتوانه لیبراست). اما ارز واقعی لیبرا همانند چک است که شما می‌توانید آن را در Bank of America نقد کنید و ارزشش فقط به اندازه همان ارزش ظاهریش است.

به غیر از خرید لیبرا، سفته بازان کریپتو احتملا خواهند توانست خیلی راحت‌تر، سهم دارایی‌های یکی از شرکت‌هایی که مالک توکن‌های سرمایه گذاری لیبرا هستند را بخرند. فیسبوک انتظار دارد که لیست تعداد مشارکت کنندگان در این پروژه به بیش از ۱۰۰ عضو برسد. و این بدان معناست که حتی سرمایه گذاری در یکی از این موسسات هم به خاطر لیبرا بی‌معنا خواهد بود، چون درآمد ناشی از Libra ناچیز خواهد بود. احتملا سرمایه گذاران بیشتر مایل باشند حاکمیت مستقیم خودشان را داشته باشند.

در عوض خرید بیت کوین احتملا سرمایه گذاری زیرکانه‌تر و البته پر‌نوسان‌تری خواهد بود. البته بیت کوین پشتوانه‌ای از ذخایر دولتی ندارد، اما به نظر می‌آید که هیجان کوتاه مدت در مورد Libra فروکش خواهد کرد. در واقع Libra می‌تواند سرانجام، در صرافی‌ها با بیت کوین مبادله شود که با توجه به غنی بودن فیسبوک از نظر تعداد کاربران، می‌تواند میلیون‌ها کاربر جدید را وارد اقتصاد بیت کوین کند.

در حال حاضر راه نتیجه بخشی برای سرمایه‌گذاری بر روی لیبرا وجود ندارد، اما پیش‌بینی‌های غیر مستقیم بر روی آن می‌تواند به طور مطبوعی نتیجه بخش باشد.

منبع
qz

نوشته های مشابه

24 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا