اخبار خارجی

پردازش ۱.۷ میلیون تراکنش در ثانیه؛ نتیجه رضایت‌بخش فاز آزمایشی دلار دیجیتال

با ادامه یافتن رقابت با کشور چین در خصوص توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) این کشور به اسم یوان دیجیتال، فدرال رزرو در آزمایش دلار دیجیتال خود به موفقیتی دست یافته که طی یکی از آزمایشات توانسته است ۱.۷ میلیون تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از فوربز، در گزارشی که روز پنج‌شنبه هفته گذشته منتشر شده، نتایج اولیه تحقیق مشترک فدرال رزرو بوستون و موسسه فناوری ماساچوست (MIT) اعلام شده است. در گزارش این تحقیق به اسم پروژه همیلتون (Project Hamilton)، پردازشگر انعطاف‌پذیر و با عملکردی در سطح بسیار خوب از لحاظ تئوری برای ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) معرفی شده است. این پردازشگر با استفاده از نرم‌افزار تحقیقاتی متن‌باز به اسم OpenCBDC توسعه یافته است.

طبق گزارش فدرال رزرو، موتور پردازش اصلی برای این CBDC ایجاد شده است. این موتور پردازش یک کدبیس تولید کرده است که می‌تواند ۱.۷ میلیون تراکنش در ثانیه را مدیریت و پردازش کند. طبق گفته فدرال رزرو، بخش عمده‌ای از تراکنش‌ها کمتر از دو ثانیه تسویه شده و پایان یافته‌اند.

جیم کونیا (Jim Cunha) نایب رییس اجرایی و مدیر اجرایی داخلی فدرال رزرو در این خصوص گفته است:

شناخت این موضوع بسیار مهم است که فناوری‌های نوظهور چگونه می‌توانند از CBDC پشتیبانی کنند و چه چالش‌هایی باقی می‌مانند. همکاری MIT و متخصصان ما، مدل تحقیقاتی CBDC مقیاس‌پذیری ایجاد کرده است که به ما امکان می‌دهد تا درباره این فناوری‌ها و گزینه‌هایی که برای طراحی یک CBDC باید مدنظر قرار دهیم، نکات بیشتری بیاموزیم.

فدرال رزرو، طرح پردازشگر تراکنش‌های CBDC را در گیت‌هاب نیز عرضه کرده است. طبق گزارش فدرال رزرو بوستون، فاز دوم پروژه همیلتون نشان می‌دهد که OpenCBDC چگونه بر بستر مدل اولیه ایجاد خواهد شد تا انعطاف‌پذیری بیشتری را به این پروژه ارائه دهد و سیاستگذاران چگونه یک CBDC را پیاده‌سازی کنند.

نیها نارولا (Neha Narula) رییس طرح ارز دیجیتال در MIT گفته است:

هنوز چالش‌های بسیار زیادی در تعیین این موضوع باقی مانده است که چگونه سیستم پرداخت بانک مرکزی به کار گرفته شود. نکته مشخص این است که این نرم‌افزار متن‌باز، روش بسیار مهمی برای همکاری، آزمایش و پیاده‌سازی را فراهم می‌سازد. سیستم‌های پولی علاوه بر پشتیبانی از همکاری، از شفافیت و اثبات‌پذیری این نرم‌افزار متن‌باز بهره می‌برند.

منبع
forbes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا