اخبار عمومیتحلیل اقتصادی

سیستم FedNow تا سال آینده عرضه می‌شود؛ جایگزینی برای CBDC و دلار دیجیتال؟

فدرال رزرو در حال آماده شدن برای راه اندازی یک سیستم تسهیل پرداخت جدید به اسم «FedNow» است که می‌تواند نیاز به ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) را کاهش دهد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوبریفینگ، لِیِل برینارد (Lael Brainard)، نایب رییس فدرال رزرو، امروز اعلام کرد که انتظار می‌رود سرویس FedNow بین ماه می و جولای سال ۲۰۲۳ (اردیبهشت تا تیر ۱۴۰۱) ارائه شود. برینارد همچنین گفت که این سیستم از سپتامبر امسال (شهریور ۱۴۰۱) تحت آزمایش فنی قرار خواهد گرفت.

به گفته فدرال رزرو، FedNow یک سیستم پرداخت فوری است که امکان تراکنش‌های آنی را بین افراد حقیقی، کسب‌وکارها و موسسات مالی در ایالات متحده فراهم می‌کند.

برینارد خاطرنشان کرد که این سرویس با استفاده از فناوری ابری ساخته شده است و به سیستم پرداخت اجازه می‌دهد تا بدون از بین بردن انعطاف‌، مقیاس‌پذیر شود. مقیاس‌پذیری این سیستم باعث افزایش توان عملیاتی و همچنین پوشش جغرافیایی آن می‌شود و تداوم خدمات را حتی در مناطق دوردست تضمین می‌کند.

طراحی سیستم FedNow
طراحی سیستم FedNow؛ منبع: فدرال رزرو

سیستم FedNow از آن جهت مورد توجه صنعت کریپتو قرار گرفته است که می‌تواند به عنوان جایگزینی برای ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در نظر گرفته شود. میشل بومن (Michelle Bowman)، فرماندار فدرال رزرو در تاریخ ۱۷ آگوست (۲۶ مرداد) اظهار داشت که «سیستم FedNow مسائلی را که باعث احساس نیاز به CBDC می‌شد، برطرف می‌کند».

برینارد، در عین حال، اشاره کرده است که راه‌اندازی CBDC به تایید کنگره آمریکا نیاز دارد و روند طراحی و اجرای آن اقلا ۵ سال طول می‌کشد. به این ترتیب، تکمیل و ارائه FedNow تقریبا به طور قطع قبل از تکمیل هرگونه تلاش برای ارائه CBDC در ایالات متحده خواهد بود.

ارائه دلار رمزنگاری شده، همیشه یکی از نگرانی‌های فعالان فضای کریپتو، خصوصا در ایران بوده است؛ چرا که در صورت ارائه دلار دیجیتال یا CBDC فدرال رزرو، چنانچه این موضوع با جمع شدن استیبل کوین‌هایی مانند تتر همراه باشد، می‌تواند بازار کریپتو را متمرکزتر کند و دسترسی شهروندان کشورهای تحت تحریم آمریکا، مانند ایران به این بازار را دشوارتر کند.

منبع
cryptobriefing

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا