اخبار خارجی

پیش‌بینی کف قیمت بیت کوین و اتریوم با روش تحلیل مارکت کپ بازار

تحلیلگر مطرحی با نام جیسون پیزینو (Jason Pizzino) در ویدیویی در کانال یوتیوب خود به تعیین کف قیمت بیت کوین و اتریوم با استفاده از روش تحلیل ارزش کل بازار (مارکت کپ) پرداخته است. مطابق این تحلیل در بدبینانه‌ترین حالت قیمت بیت کوین و اتریوم برابر ۱۲,۷۷۰ دلار و ۳۸۲ دلار خواهد بود.

به گزارش میهن بلاکچین، پیزینو در این ویدیو به این موضوع اشاره کرد که در ریزش‌های بازار بیت کوین، اتریوم، آلت کوین‌ها و استیبل کوین‌ها دارای درصد ریزش‌های متفاوتی هستند و نمی‌توان همه آن‌ها را یک جا تحلیل کرد. این تحلیلگر کف نهایی مارکت کپ بازار را ۵۷۱ میلیارد دلار در نظر گرفت و با توجه به آن به تعیین کف مارکت کپ بیت کوین و اتریوم رسیده است. در این تحلیل فرض شده که استیبل کوین‌ها در ریزش بعدی بازار مارکت کپ خود را تقریبا حفظ می‌کنند کما اینکه در ریزش‌های اخیر درصد زیادی تغییر در مارکت کپ آن‌ها مشاهده نشده است.

در حال حاضر ارزش کل بازار (مارکت کپ) استیبل کوین‌ها برابر حدود ۱۵۶ میلیارد دلار است که در میان آن‌ها تتر با ۶۸ میلیارد دلار بیشترین سهم را دارد. کاهش این پارامتر نسبت به ماه آپریل (اردیبهشت) در کنار کاهش ارزش کل بازار کریپتو نشان‌دهنده این موضوع است که بخشی از سرمایه‌های این بازار به پول فیات تبدیل شده و از این بازار خارج گشته است.

نمودار ارزش کل بازار استیبل کوین‌ها منبع: btctools
نمودار ارزش کل بازار استیبل کوین‌ها منبع: btctools

در حال حاضر ارزش کل بازار رمزارزها برابر با ۸۶۰ میلیارد دلار است که اگر سهم استیبل کوین‌ها را از آن کم کنیم برابر ۷۰۴ میلیارد دلار خواهد شد. همچنین مارکت کپ بیت کوین در حال حاضر برابر ۳۸۰ میلیارد دلار است. بنابرین سهم تمامی آلت کوین‌ها از این بازار چیزی در حدود ۳۴ میلیارد دلار خواهد بود. بنابرین می‌توان گفت سهم آلت کوین‌ها از بازار رمزارزها چیزی در حدود ۲ برابر سهم استیبل کوین‌ها از بازار است. اگر سهم ۱۲۷ میلیارد دلاری اتریوم را نیز از این مقدار کم کنیم به عدد ۱۹۷ میلیارد دلار خواهیم رسید.

این تحلیلگر برای تعیین کف قیمت بیت کوین و اتریوم به سراغ نمودار مارکت کپ کلی بازار کریپتو رفته است. از دید پیزینو حمایت نهایی مارکت کپ بازار در محدوده ۳۷۶ میلیارد دلار واقع شده است اما با توجه به سهم استیبل کوین‌ها از بازار رسیدن به این ناحیه بسیار بعید به نظر می‌رسد. او سطح حمایت نهایی خود را محدوده ۵۷۱ میلیارد دلار اعلام کرد.

نمودار ارزش کل بازار رمزارزها منبع: یوتوب
نمودار ارزش کل بازار رمزارزها منبع: یوتوب

در صورت سقوط مارکت کپ بازار به محدوده ۵۷۱ میلیارد دلار نسبت به مارکت کپ کنونی بازار (۸۶۰ میلیارد دلار) حدود ۳۴٪ افت را تجربه می‌کنیم. اگر ارزش کل بازار استیبل کوین‌ها را در این ریزش تقریبا ثابت فرض کنیم (با احتمال خطای ۱۰٪) بنابرین می‌توان گفت که ارزش کل سایر رمزارزهای بازار به ۴۱۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

آخرین باری که ارزش کل بازار رمزارزها در محدوده ۵۷۱ میلیارد دلار قرار داشت مربوط به دسامبر ۲۰۲۰ (آذر ۹۹) است.

نمودار زیر مربوط به ارزش کل بازار رمزارزها به جز بیت کوین و اتریوم است. این نمودار اکنون در محدوده ۳۴۷ میلیارد دلار قرار دارد که تقریبا نیمی از آن را استیبل کوین‌ها تشکیل می‌دهند. این شاخص از ماه آپریل ۲۰۲۲ تاکنون حدود ۶۱٪ ریزش داشته است.

نمودار ارزش کل بازار رمزارزها (به استثنا بیت کوین و اتریوم) منبع: تریدینگ ویو
نمودار ارزش کل بازار رمزارزها (به استثنا بیت کوین و اتریوم) منبع: تریدینگ ویو

مطابق نمودار بالا در حوالی دسامبر ۲۰۲۰ این شاخص در حوالی محدوده ۱۵۰ میلیارد دلار به سر می‌برده است و ارزش کل بازار استیبل کوین‌ها برابر ۲۵ میلیارد دلار بوده است (مطابق نمودار بالای صفحه). بنابرین در آن تاریخ ارزش کل بازار آلت کوین‌ها به استثنا اتریوم و استیبل کوین‌ها در حوالی ۱۲۵ میلیارد دلار بوده است با فرض تکرار این وضعیت می‌توان این طور نتیجه‌گیری کرد که اگر ارزش کل بازار به ۵۷۱ میلیارد دلار سقوط کند، ارزش کل بازار استیبل کوین‌ها برابر ۱۵۶ میلیارد دلار و ارزش بازار آلت کوین‌ها (به جز اتریوم و استیبل کوین‌ها) برابر ۱۲۵ میلیارد دلار خواهد بود. این یعنی اینکه مجموع ارزش بازار اتریوم و بیت کوین در صورت ریزش، به ۲۹۰ میلیارد دلار کاهش پیدا خواهد کرد.

حال برای پیدا کردن کف قیمت سر به نمودار مقایسه دامیننس بیت کوین و اتریوم به بازار می‌زنیم. در دسامبر ۲۰۲۰ این مقادیر به ترتیب برابر ۶۳٪ و ۱۲٪ بوده است. یعنی در زمانی که مارکت کپ بازار به ۵۷۱ میلیارد دلار رسیده است، بیت کوین حدود ۵.۲۵ برابر از بازار سهم داشته است.

نمودار مقایسه دامیننس بیت کوین و اتریوم منبع: تریدینگ ویو
نمودار مقایسه دامیننس بیت کوین و اتریوم منبع: تریدینگ ویو

این موضوع به منزله این خواهد بود که در صورت تکرار تاریخ، مارکت کپ بیت کوین و اتریوم در کف قیمت به ترتیب به ۲۴۳.۶ و ۴۶.۴ میلیارد دلار می‌رسد. با در نظر گرفتن کوین‌های در گردش این ۲ رمزارز، کف قیمت بیت کوین با این روش برابر ۱۲,۷۷۰ دلار خواهد بود و کف قیمت اتریوم نیز برابر ۳۸۲ دلار خواهد بود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا