اخبار خارجی

رییس سابق CFTC: ارز دیجیتال ریپل (XRP) اوراق بهادار نیست

کریس جیانکارلو رییس سابق کمیسیون معاملات آتی ایالات متحده CFTC، دیروز در مقاله‌ای بیان کرد ارز دیجیتال ریپل (XRP) اوراق بهادار نیست. جیانکارلو در حال حاضر در شرکت Willkie Farr & Gallagher به عنوان مشاوره ارشد فعالیت می‌کند. این شرکت حقوقی کدهای بلاکچین ارز XRP را نوشته و تقریبا نیمی از سرمایه و کارکنان ریپل در اختیار این شرکت است.

جیانکارلو در مقاله ای برای نقد و بررسی قوانین بین المللی امور مالی نوشت:

حتی اگر XRP بتواند چند مورد محدود از معیارهای تست هاوی (Howey) را پشت سر بگذارد، باز هم تمام عوامل و معیارها با موفقیت پشت سر گذاشته نمی‌شود تا XRP بتواند مشخصه های یک قرارداد سرمایه گذاری مطابق با قانون به عنوان اوراق بهادار را به دست آورد. تست هاوی یک روش استاندارد است که توسط دیوان عالی آمریکا برقرار شده است تا به هنگام تصیم گیری ها از آن استفاده کند

در این مقاله، جیانکارلو سوالی را مطرح کرده است که چرا کمیسیون بورس و اوراق بهادار هنگام ارزیابی ارزهای دیجیتال توجهی به ارز دیجیتال XRP نداشته است. این کمیسیون صراحتا بیت کوین و ریپل را در دسته بندی اوراق بهادار قرار داده است، اما هیچ توجهی به چهارمین ارز دیجیتال برتر از لحاظ حجم معاملات و ارزش بازار نشده است.

جیانکارلو بیان کرده است که XRP یک قرارداد سرمایه گذاری نیست و هنگامی که خریداران XRP این ارز دیجیتال را می‌خرند، هیچ سرمایه گذاری انجام نمی‌شود. جیانکارلو در سراسر پست خود، با قرار دادن ارز دیجیتال XRP در تست هاوی، سعی در رد کردن دسته بندی XRP به عنوان اوراق بهادار کرده است. بیش از ۸۰ سال است که از این تست برای تعیین اوراق بهادار بودن یک دارایی استفاده می‌شود. وی در خاتمه بیان کرد که XRP به طور مناسبی توزیع شده است و کوین XRP به عنوان روش پرداخت، کاربرد شفاف و مشخصی دارد.

پس اگر XRP اوراق بهادار نیست پس چه چیزی است؟ طبق گفته های جیانکارلو، معیارهای پذیرش XRP و کاربرد آن به عنوان روش پرداخت باعث می‌شود که جایگزین دلار باشد.

جیانکارلو همچنین اظهار داشت :

استفاده بیشتر از XRP به عنوان وسیله‌ای برای مبادله و یک نوع روش پرداخت توسط شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان در سالهای گذشته، مهر تاییدی است که XRP به عنوان جایگزینی برای ارزهای فیات به وجود آمده است.

اگرچه کمسیون بورس و اوراق بهادار که در نهایت مرجع اصلی تصمیم گیری در این مباحث است به طور شفاف گفته است که بیت کوین و اتریوم جزو اوراق بهادار به حساب نمی‌آیند اما هنوز در مورد XRP نظر خود را اعلام نکرده است.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا