اطلاعیه صرافی

صرافی FTX بازگشایی بخش بین‌المللی خود را تایید کرد

مدیران صرافی ورشکسته FTX به دنبال راه‌اندازی دوباره این پلتفرم معاملاتی و ارائه خدمات به مشتریان خارج از آمریکا هستند. به دنبال انتشار این خبر، قیمت توکن FTT نزدیک به ۱۰٪ افزایش یافته است.

به نقل از بی‌این کریپتو، خبر راه‌اندازی دوباره صرافی FTX اولین بار در ماه ژوئن سال ۲۰۲۳ توسط وال استریت ژورنال منتشر شد. در آن زمان، وال استریت ژورنال در گزارشی مدعی شد FTX به دنبال راه‌اندازی دوباره پلتفرم معاملاتی خود برای مشتریان بین‌المللی است و به نقل از جان ری (John Ray)، مدیرعامل کنونی این صرافی نوشت:

فرآیند دعوت از طرف‌های ذینفع برای راه‌اندازی دوباره صرافی FTX آغاز شده است.

تلاش FTX برای راه‌اندازی دوباره پلتفرم معاملاتی خود قطعا با واکنش تند جامعه رمزارزها همراه خواهد شد. شهرت این صرافی ضربه بزرگی خورده و روند پیچیده جبران خسارت طلبکاران، همچنان در حال رسیدگی است و ناتمام مانده است.

به دنبال انتشار این خبر، قیمت توکن FTT به طور چشمگیری افزایش یافت و به ۱.۵۹ دلار رسید. البته از آن زمان قیمت کمی کاهش یافته و در حال حاضر FTT در حوالی ۱.۴۴ دلار معامله می‌شود.

نمودار توکن FTT تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار توکن FTT تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

نکته جالب این طرح این است که توکن FTT به دلیل شباهت به مختصات یک اوراق بهادار ثبت نشده (سکیوریتی)، قرار است از اکوسیستم FTX حذف شود و تصمیمی برای بازیابی آن وجود ندارد.

دسته‌بندی مشتریان برای پرداخت بدهی

بر اساس طرح مدیران FTX برای راه‌اندازی مجدد، طلبکاران این صرافی به گروه‌های مختلفی تقسیم شده‌اند. یکی از این گروه‌ها، مشتریان دات کام (dotcom customers) نامیده می‌شود و به مشتریان بین‌المللی مربوط است. دسته دوم مربوط به مشتریان آمریکایی (U.S. customers) می‌شود. دسته‌های دیگر تعریف شده عبارتند از مشتریان NFT این صرافی، طلبکاران بدون وثیقه و با وثیقه و مشتریان وابسته به صرافی مانند آلامدا ریسرچ هستند.

قرار است در صورت راه‌اندازی FTX، به ترتیب اولویت، به پرداخت بدهی هر کدام از این دسته‌ها رسیدگی شود. قرار است از مشتریان دسته بین‌المللی خواسته شود تا از سرمایه‌های آن‌ها در استخرهای نقدینگی صرافی در شروع به کار بخش بین‌المللی FTX استفاده شود که منوط به موافقت آن‌ها خواهد بود.

در هفته‌های اخیر اخبار مختلفی در رابطه با پرونده صرافی FTX و سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried) مدیرعامل سابق آن منتشر شده است. بر اساس گزارشات، صرافی FTX با شرکت جنسیس گلوبال بر سر حل اختلافات خود به توافق رسیده‌اند. در همین حال یک قاضی اخیرا دستور سکوت (gag order) برای بنکمن فرید صادر کرده است.

علاوه بر این، وزارت دادگستری آمریکا به دنبال آن است تا حبس بنکمن فرید را ادامه دهد. همچنین مدیران فعلی FTX از بنکمن فرید و مدیران اجرایی سابق با اتهام اختلاس یک میلیارد دلاری شکایت کرده‌اند.

کمیته رسمی بستانکاران صرافی FTX اعلام کرده‌ است که با وجود درخواست‌های متعدد و وعده‌های قبلی، هیچ تماس یا جلسه‌ای با کارمندان این صرافی نداشته‌ و انتقادات زیادی هم نسبت به طرح جدید بازیابی آن دارد.

بخشی از پرونده UCC که ادعا می‌کند تیم بازسازی FTX با آن مشورت نکرده است. منبع: Kroll

این کمیته که تحت عنوان UCC شناخته می‌شود، از طرح تیم بازسازی FTX انتقاد و اعلام کرده که این طرح طرفه است، پیشنهادات این کمیته را نادیده گرفته، هیچ توکنی را به مشتریان ضرردیده FTX تخصیص نداده، از آن‌ها هیچ حمایتی نکرده و هزینه و تاخیر بیشتری را به همراه خواهد داشت.

UCC تاکید کرده است که اگر تیم FTX با آن مشورت نکند، طرح خود را ارائه می‌کند و برای تصویب آن، رأی مثبت مشتریان و طلبکاران این صرافی را هم در اختیار دارد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا